میدانستید بازدم شما می‌تواند به لنز دوربین صدمه بزند؟

عده زیادی از افراد برای تمیز نمودن لنز دوربین، با استفاده از بازدم خود روی شیشه لنز بخار ایجاد می‌کنند و سپس آن را با دستمال تمیز می‌نمایند. شرکت نیکون می‌گوید که در بازدم ما اسیدهایی هست که به لنز دوربین صدمه می‌زند. با ما همراه باشید در ادامه روش درست پاک کردن لنز دوربین را به شما آموزش خواهیم داد.

میدانستید بازدم شما می‌تواند به لنز دوربین صدمه بزند؟

آیا شما نیز جزو آن گروه از اقراد هستید که با دمیدن نفس خود روی بخش جلوی لنز دوربین و پاک نمودن آن با یک تکه پارچه آن را تمیز می نمایند؟ اگر این گونه است به شما هشدار می‌دهیم که این عادت بد را ترک نمایید! شرکت نیکون می‌گوید که این کار می‌تواند به شیشه لنز شما آسیب وارد کند، زیرا بازدم انسان حاوی موادی است که چندان رابطه خوبی با غشای روی شیشه لنز دوربین ندارند.

وب‌سایت شرکت نیکون برای تمیز نمودن لنز دوربین عکاسی راهکاری را پیشنهاد می‌نماید که ما آن را عینا در زیر آورده‌ایم:
بهترین راه برای تمیز کردن لنز دوربین، استفاده از دستمال‌های بدون پرز مخصوص این کار و اندکی محلول تمیزکننده لنز می‌باشد. از دستمال زبر یا محلول‌های قوی استفاده ننمایید و فقط از محلول مخصوص تمیز کردن لنز استفاده کنید.
پیشنهاد می‌گردد که ابتدا با استفاده از یک پمپ‌باد یا اسپری هوا گرد و غبار موجود روی شیشه و اطراف آن را تمیز نمایید.
سپس، یک یا دو قطره از محلول مخصوص را روی دستمال بریزید (به هیچ عنوان محلول را مستقیما روی لنز نریزید) و بعد لنز را با حرکت چرخشی پاک کنید. ابتدا وسط لنز را پاک کرده و به آرامی به اطراف آن حرکت کنید تا تمام لکه‌های روی آن پاک گردد.
اگر لوازم مذکور در دسترس نبودند می‌توان از یک تکه پارچه نرم خشک بدون پرز برای تمیز نمودن لنز استفاده کرد. برای مرطوب کردن لنز هرگز از نفس خود استفاده نکنید. در بازدم شما اسیدهای مضری وجود دارند که می‌توانند به غشای لنز آسیب وارد کنند. فقط سعی نمایید گرد و غبار را با استفاده از اسپری هوا از روی آن کنار زده و با دستمال باز هم به صورت چرخشی آن را تمیز کنید.

منبع مطلب: زومیت، petapixel تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۱

مطالب مرتبط با [میدانستید بازدم شما می‌تواند به لنز دوربین صدمه بزند؟]

معرفی دوربین لومیکس ZS30 پاناسونیک با پشتیبانی از NFC

یکی از دوربین‌های جدیدی که با هر دو قابلیت ارتباطی ارائه شده است، دوربین دیجیتال لومیکس ZS30 است. این محصول جز گروه دوربین های کامپکت با زوم بالا قرار می‌گیرد.دوربین  ZS30...

ساخت دوربین عکاسی بدون لنز

این حسگر که از نور فروسرخ و مایکروویو نمونه برداری می‌نماید، تصاویر گرفته شده را فشرده می‌سازد، این در حالی است که سیستم‌های فشرده‌سازی کنونی پس از آنکه تصویر را گرفتند...

بررسی دوربین دیجیتال بدون آینه Canon EOS M

قبل از ورود این دوربین دیجیتال به بازار، بسیاری بر این عقیده بودند که سنسور دوربین EOS M کانن، باید چیزی در حد و اندازه‌های دوربین کامپکت سطح بالای G1X باشد که اين شرکت مدتی...

نام (لازم)

پست الکترونیک (لازم)