حافظه فلش IBM با ظرفیت ۲۴ ترابایت برای سرورها

شرکت نام‌آشنای IBM اقدام به ارائه حافظه فلش FlashSystem 820 با ظرفیت‌های ۱۲ و ۲۴ ترابایت به قیمت ۱۶۶ و ۳۳۱ هزار دلار نموده است که برای کاربری در سرورها طراحی شده است.

IBM flashsystem 820

آی بی ام (IBM) بیش از ۱ میلیارد دلار صرف مطالعه و تحقیق در زمینه ساخت فلش مموری های قدرتمند برای انواع سرورها، دستگاه‌های ذخیره‌سازی و محصولات موسوم به Midleware نموده و البته انتظار هم دارد عایدی بزرگی در این راه نصیب اش گردد. IBM در اکتبر سال ۲۰۱۲ شرکت Texas Memory Systems خریداری نمود و بخش فلش مموری و تحقیقات خود را به این بخش منتقل کرد. به جز این، سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری IBM در بخش تحقیق و توسعه(R&D) به این معنی خواهد بود که انواع حافظه‌های فلش بر مبنای فناوری Texas Memory وارد بازار خواهد شد، لیست هزینه‌های IBM در این سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که بخش اعظم این پول صرف تولید حافظه‌های جامد خواهد شد.

حافظه‌های فلش IBM FlashSystem 720 و FlashSystem 820 هر کدام یک واحد از رک سرور را اشغال می‌‎نمایند و قیمت پایه آنها ۱۶ هزار دلار تعیین شده است. حق انتخاب نیز دارید:  همچنین استفاده از سیستم Fibre Channel برای انتقال اطلاعات با سرعت ۸ گیگابیت بر ثانیه یا سیستم InfiniBand با سرعت ۴۰ گیگابیت بر ثانیه ۸ هزار دلار را به قیمت ذکر شده می‌افزاید.
در واقع شما ابزار ذخیره فلش را می‌خرید. مدل فلش سیستم ۷۲۰ با ۶ ترابایت و یا ۱۲ ترابایت (۵ یا ۱۰ ترابایت آن قابل استفاده خواهد بود) به صورت SLC flash/ single level cell و با قیمتهای ۱۶۶ هزار و ۳۳۱ هزار دلار عرضه می‌گردد. مدل فلش سیستم ۸۲۰ با ۱۲ ترابایت و ۲۴ ترابایت (۱۰ یا ۲۰ ترابایت آن قابل استفاده است) به صورت eMLC و به قیمت‌های ۱۶۶ هزار دلار و ۳۳۱ هزار دلار ارائه می‌شود.
گفتنی است SLC flash برای کارهای سنگین و لود بالا روی سرورهای چندگانه مناسب است و eMLC برای سرورهای موسوم به big blue و برای سازمانهای بزرگ مناسب به نظر می رسد.

نظر شما چیست؟ آیا کسی حاضر است برای ۱۲ ترابایت حدودا ۱ میلیارد تومان بپردازد؟

منبع مطلب: arstechnica تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۳

مطالب مرتبط با [حافظه فلش IBM با ظرفیت ۲۴ ترابایت برای سرورها]

راهنمای خرید و نگهداری فلش مموری (flash memory)

راهنمای خرید فلش مموری (flash memory) هنگام خرید فلش مموری باید مجموعه‌ای از نکات را مورد توجه قرار دهید که در این بخش ما به اختصار اشاره‌ای به آنها خواهیم داشت: در گام نخست...

از فلش مموری چه استفاده های دیگری میتوان داشت

اجرای نرم افزارهای قابل حمل نرم افزارهای قابل حمل برنامه هایی می‌باشند که بدون نیاز به نصب برروی سیستم‌عامل قابل اجرا هستند. سایت portableapps.com به کاربران ویندوز این اجازه...

کینگستون اولین فلش مموری ۱ ترابایتی را در CES معرفی کرد

کینگستون در حال حاضر یک نسخه ۵۱۲ گیگابایتی از این فلش مموری را در بازار دارد اما اصلا نمی‌توانید آن را یک محصول ارزان به‌شمار آورید زیرا درایو مذکور با قیمت ۱۷۵۰ دلار...

نام (لازم)

پست الکترونیک (لازم)