در مورد گیرنده دیجیتال تلویزیون بیشتر بدانید

با گسترش پخش دیجیتال در اکثر نقاط کشور توسط صدا و سیما شاهد حضور دستگاه‌هایی در بازار با نام گیرنده دیجیتال یا مبدل دیجیتال (set top box) هستیم. اما این که ستاپ باکس ها چه می‌کنند و چه ویژگی‌هایی دارند، موضوعی است که در این بخش ما به آن پرداخته‌ایم. ضمن اینکه نکاتی که یک خریدار هنگام خرید باید به ان توجه داشته باشد را نیز بیان کرده ایم. پس اگر قصد خرید یک دستگاه گیرنده دیجیتال را دارید این مطلب را بخوانید:

گیرنده دیجیتال تلویزیون (Set Top Box)

گیرنده دیجیتال تلویزیون چیست؟

برای دریافت برنامه‌های دیجیتال نیاز به دستگاهی به نام ستاپ باکس یا گیرنده دیجیتال داریم که سیگنال فشرده یا کدشده دیجیتالی را دریافت و به سیگنال آنالوگ قابل نمایش روی صفحه تلویزیون تبدیل نماید. می‌توان گفت Set top box ها یک شاهراه ارتباطی بین تلویزیون و PC یا TV PC و تلفن، ماهواره هستند. ست تاپ باکس ها علاوه بر دریافت محتواهای دیجیتال، قابلیت‌های زیادی را برای تلویزیون آنالوگ شما فراهم می‌آورند.

روند استفاده از ست تاپ باکس ها در کشورهای مختلف جهان، بسیار سریع بوده و هست؛ چنان که در کشور آمریکا تا سال ۲۰۱۰ مصرف برق توسط ست تاپ باکس ها تقریبا ۴ درصد از مصرف کل روزانه برق در آمریکا بوده است.

گیرنده های دیجیتال علاوه بر دریافت تلویزیون دیجیتال، قابلیت‌های زیادی را برای تلویزیون آنالوگ شما فراهم می‌آورند. در پخش تلویزیونی دیجیتال، باتوجه به تغییرات عمده نسبت به سیستم تلویزیونی آنالوگ، برای دریافت تلویزیون دیجیتال باید از دستگاه‌های گیرنده تلویزیون زمینی دیجیتال (DVB T) استفاده نمود. باتوجه به اینکه کاربران گیرنده DVB T یا همان گیرنده های دیجیتال عموم مردم هستند و با سطوح آشنایی مختلف خواهند بود، لازم است نحوه نصب و تنظیمات و منوهای مربوطه حتی‌الامکان ساده باشد.

ورودی و خروجی های اصلی گیرنده دیجیتال کدامند؟

ورودی آنتن:

سیگنال تلویزیون دیجیتال از طریق کابلی که به آنتن روی بام یا آنتن روی تلویزیونی متصل است به گیرنده دیجیتال داده می‌شود. کانکتور ورودی آنتن گیرنده پورت RFIN معمولا مشابه ورودی آنتن تلویزیون است و از همان کانکتور می‌توان استفاده نمود. معمولا تیونر گیرنده های دیجیتال یک خروجی آنتن دارند که می‌توان از آن برای دریافت شبکه‌های آنالوگ، استفاده کرد. در این حالت، باید کابل آنتن هوایی را از این طریق به تلویزیون عادی یا هر دستگاه دیگر وصل نمود.

خروجی صدا و تصویر:

صدا و تصویر خروجی، با پردازش سیگنال تلویزیونی دیجیتال استخراج می‌گردد که باید به ورودی صدا و تصویر A/V تلویزیون وصل شود (پورت زرد برای تصویر، سفید و قرمز برای صدا).

ممکن است تصویر شامل سیگنال تله تکست هم باشد. بنابراین مانند تلویزیون های آنالوگ، دستگاه تلویزیون می تواند صفحات تله تکست را از سیگنال تصویر دیجیتال استخراج نمود. بعضی از گیرنده های دیجیتال علاوه بر خروجی صدا و تصویر آنالوگ، صدا و تصویر را به فرمت‌های دیگر نظیر تصویر HDMI، S Video، Component یا Spdif (برای صدا) خروجی می‌دهند که در صورت پشتیبانی توسط دستگاه تلویزیون، می‌توان به جای خروجی تصویر و صدای آنالوگ، از این خروجی ها استفاده کرد که نسبتا کیفیت شنیداری و بصری بالاتری دارند.

خروجی RF:

در بعضی مدلهای گیرنده دیجیتال، صدا و تصویر می‌تواند به فرمت RF و به شکل قابل دریافت توسط تلویزیون های آنالوگ تبدیل گردد. کاربرد خروجی RF مذکور وقتی است که کاربر از دستگاه تلویزیونی استفاده می کند که مدل آن قدیمی بوده و ورودی صدا و تصویر A/V نداشته باشد.

شیوه نصب و راه اندازی

باتوجه به محدوده وسیع مخاطبان گیرنده DVB T، نحوه نصب و راه اندازی آن تا حد ممکن سهل و آسان طراحی شده است. اساسا باید آنتن به گیرنده دیجیتال و از ست تاپ باکس به تلویزیون متصل شود. اغلب آنتن‌ها دارای کابل کواکسیال هستند که باید آن را به گیرنده دیجیتال متصل نمایید. شما می‌توانید کابل مشابهی را برای اتصال گیرنده دیجیتال به ورودی RF آنتن روی تلویزیون‌های قدیمی متصل نمایید. در غیر این صورت، اگر تلویزیون شما دارای ورودی A/V (زرد برای تصویر و قرمز و سفید برای صدا) است، از آنها برای اتصال گیرنده دیجیتال به تلویزیون برای دریافت کیفیت بهتر صدا و تصویر استفاده نمایید.

در بازار گیرنده دیجیتال

اکثر محصولات برندهای موجود از لحاظ قابلیت های فنی در یک حد بوده و از لحاظ قیمت نیز تقریبا در یک رده قیمتی هستند. اما برخی از این دستگاه‌ها امکاناتی نظیر قابلیت ضبط برنامه‌های تلویزیونی با کیفیت HD، قابلیت پخش برنامه‌های تلویزیونی با کیفیت بالا، تجهیز به خروجی و ورودی‌های خاص و… دارند که دیگر دستگاه‌ها فاقد این ویژگی‌ها هستند. به طور کلی گیرنده های دیجیتال در نوع عملکرد با هم هیچ تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آنها نوع امکانات به کار رفته در آنها است که بسته به نوع امکاناتشان قیمت شان هم متفاوت خواهد بود، پس نباید فکر کنید گیرنده ای که گران‌تر است حتما گیرندگی‌اش هم بهتر است. همچنین توجه داشته باشید که دستگاهی که خریداری می‌کنید مورد تایید نماینده سازمان صدا و سیما (تکتا) باشد؛ زیرا فقط دستگاه‌های مورد تایید در صورت تغییر در سیستم پخش می توانند تغییرات را پشتیبانی نمایند.

نکاتی برای خرید گیرنده های دیجیتال:

بودجه خرید گیرنده دیجیتال را مشخص نمایید

مانند خرید هر وسیله دیگری هنگام خرید گیرنده های دیجیتال نیز باید بودجه را برای خرید مشخص نماییم. زیرا چنین اقدامی از اتلاف وقت هنگام انتخاب کالا جلوگیری مینماید.

در مورد پورت های خروجی وسواس به خرج دهید

تصاویر دریافتی از فرستنده‌های تلویزیون دیجیتال در ایران کیفیت تصویر و ابعاد تصویری مشابه تصاویر DVD استاندارد دارند. این تصاویر به بهترین شکل ممکن می‌توانند توسط کابل‌های کامپوزیت و کامپوننت در تلویزیون های معمولی و کابل کامپوننت (YPbPr) در تلویزیون‌های LCD و LED انتقال داده شوند. در نتیجه تصاویر دریافتی شما از شبکه‌های تلویزیونی شفافیت و وضوح بیشتری نسبت به تصاویر آنالوگ معمولی دارند. در انتقال تصاویر شبکه‌های تلویزیونی بین استفاده از کابل HDMI یا کامپوننت تفاوت محسوسی وجود ندارد. کابل HDMI ظرفیت بسیار بالاتری در انتقال اطلاعات نسبت به کابل های معمولی دارد. در نتیجه هنگام مشاهده تصاویر HD با استفاده از پخش کننده مولتی مدیای موجود در دستگاه، تفاوت کیفیت، بین کابل HDMI و دیگر کابل ها به شدت قابل توجه است.

به ویژگی‌های سخت افزاری گیرنده دیجیتال توجه کنید

برای انتخاب یک گیرنده دیجیتال باید سخت‌افزار آن را در اولویت قرار داد. به طور کلی مهم‌ترین بخش در یک دستگاه گیرنده دیجیتال مادربرد و پاور دستگاه است که در برخی از دستگاه‌ها این دو بخش در کنار هم و روی یک بورد و در برخی دیگر از هم جدا هستند. در مادربرد قطعاتی که کارهای پردازش را انجام می‌دهند (تیونر، چیپ پردازنده، رم، قطعات الکترونیکی و…) وجود دارد. تیونر و رم دو قطعه عمومی هستند و چیپ قطعه اصلی است که همه کارهای پردازش تصویر را انجام می‌دهد که کیفیت تصویر خروجی به صورت جدی به آن وابسته است. تیونر دستگاه هم مسوولیت پردازش اولیه تصویر را به عهده دارد. رم یکی دیگر از قطعات مهم یک دستگاه گیرنده دیجیتال است که در بارگذاری تصویر و سرعت پردازش دستگاه تاثیر زیادی دارد. بنابراین هرچه مقدار حافظه رم دستگاه شما زیاد باشد به مراتب تصویر با سرعت و کیفیت بالاتری پردازش می‌شود. یکی دیگر از مزایای بالا بودن رم تسریع در کدگشایی تصاویر و تله تکس است و باعث می‌شود شما بدون نیاز به کدگشایی از تله تکس لذت ببرید.

بدانید که طراحی و نوع آنتن در دریافت شبکه‌های دیجیتال موثر است

طراحی و نحوه قرارگیری آنتن و نوع آنتن در میزان کیفیت تصویر و تعداد شبکه های قابل ارائه توسط دستگاه نقش دارد. برای دریافت سیگنال های تلویزیون دیجیتال، آنتن مورد استفاده باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که بتواند هر دو کانال UHF و VHF را دریافت نماید. این آنتن باید به سمت ایستگاه فرستنده قرار گیرد. استفاده از کابل‌های آنتن با مقدار اهم پایین (۷۵ اهم یا ۵۰ اهم)، استفاده از کوتاه‌ترین مسیر ممکن برای استفاده از کابل و استفاده از کابل یکپارچه، بهترین کیفیت دریافت تصویر را تضمین می‌نماید.

گیرنده دیجیتالی که اکثر فرمت ها را پشتیبانی نماید

یک گیرنده دیجیتال باید از فرمت‌های تصویری، صوتی، عکس پشتیبانی نماید. فرمت‌های تصویری شامل avi، mkv، mp۴، mov، wmv، mts است و فرمت های صوتی نیز شامل wav,aac,wma,mp۳ می شود. فرمت‌های قابل پشتیبانی عکس نیز معمولا در گیرنده های دیجیتال تلویزیون png,bmp,jpg است.

گارانتی گیرنده دیجیتال را فراموش نکنید

به گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه توجه کنید و سعی کنید دستگاهی را خریداری کنید که شرکت معتبری در زمینه ارائه خدمات پس از فروش از دستگاه حمایت نماید. دستگاه های گیرنده دیجیتال ساختار چندان پیچیده‌ای ندارند. به همین دلیل شاید تصور کنید که دچار بروز مشکل نشده یا در صورت بروز ایراد در دستگاه قابلیت تعمیر ندارند. اما این تصوری اشتباه است. پس سعی کنید یک دستگاه با خدمات پس از فروش معتبر خریداری نمایید.

منبع مطلب: دنیای اقتصاد تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳

مطالب مرتبط با [در مورد گیرنده دیجیتال تلویزیون بیشتر بدانید]

نکاتی کاربردی برای خرید یک گیرنده دیجیتال تلویزیون

از وقتی که شبکه‌های دیجیتال راه‌اندازی شده‌اند، بازار دستگاه‌هایی که امکان دریافت شبکه‌های دیجیتالی را توسط تلویزیون‌های آنالوگ فراهم می‌آوردند گرم و پررونق شده...

راهنمای خرید گیرنده دیجیتال تلویزیون (Set Top Box)

راهنمای الکترونیکی در گیرنده های دیجیتال تلویزیون (EPG: Electronic Program Guide) راهنمای الکترونیکی در تلویزیون های دیجیتال، زمان‌بندی برنامه‌های در حال پخش در کانال‌هایی که از...

۱ دیدگاه به “در مورد گیرنده دیجیتال تلویزیون بیشتر بدانید”

  1. amir۲۸ خرداد , ۱۳۹۴

    عالی بسیار ممنون

نام (لازم)

پست الکترونیک (لازم)