راهنمای خرید و انتخاب وب کم مناسب

احتمالا این موضوع برایتان ملموس باشد که با اینکه ممکن است بسیاری از دوستانتان را حتی یک بار هم در ماه نبینید ولی باز به واسطه ارتباطاتی که از طریق اینترنت با آنها دارید این موضوع را حس نمی‌کنید و فکر می‌کنید که دائما با آن‌ها ارتباط داشته و از حالشان باخبر هستید. حالا اگر بشود به طریقی از راه اینترنت آن ها را ببینید که حسابی نور الی نور می‌شود. شاید مخترع وب کم هم در همین ایده بوده است. همان‌طور که می‌دانید وب کم یک دوربین کوچک دیجیتالی است که به رایانه شما متصل می‌گردد و می‌تواند با تصویربرداری یا دریافت عکس‌های دیجیتال با سرعت بالا و ارسال آن ها از طریق اینترنت، یک ارتباط زنده را در اینترنت به وجود آورد. بسیاری از افراد از این ابزار کاربردی برای برگزاری کنفرانس‌های ویدئویی استفاده می‌نمایند و بعضی از کاربران هم برای داشتن یک گفت‌وگوی تصویری با دوستانشان به وب کم احتیاج دارند. به همین سبب بد نیست که راهنمایی در این مورد داشته باشید.

راهنمای خرید و انتخاب وب کم مناسب

ابتدا نیاز خود را قبل از خرید وب کم تعیین کنید

اندازه تصویری که توسط یک وب کم، ارسال یا دریافت می‌گردد، به طور معمول ۶۴۰×۴۸۰ پیکسل است اما در مدل‌های جدیدتر این اندازه بیشتر هم شده است. اندازه تصویر یک وب کم با توجه به نیاز شما مشخص خواهد گردید، پس قبل از خرید حتما به این نکته توجه نمایید که دوست دارید بتوانید چه میزان فضا را تصویربرداری نمایید. در مورد خرید این ابزار دیجیتالی به چند پارامتر باید توجه اساسی داشته باشید. علاوه بر مقایسه قیمت‌ها باید پارامترهایی مانند اندازه تصویر یا Image Size، کیفیت تصویر یا Image Quality و سرعت فریم که Frame Speed است را نیز با هم مقایسه نمایید و از طریق مقایسه این سه پارامتر در دوربین‌های مختلف است که می‌توانید بهترین گزینه را برای رفع نیازتان انتخاب نمایید.

معضلی به نام پهنای باند

مشکل اساسی که کاربران ایرانی دائما با آن روبرو هستند، پهنای باند کمی است که در اختیار کاربر وب قرار می‌گیرد. با توجه به این که سرعت اینترنت در ایران بسیار کم است و بسیار قطع و وصل می‌شود، نمی‌توان توقع زیادی از ارسال سریع تصاویر داشت و مجبوریم که همیشه با این مشکل مانند مشکلات بسیار دیگری که وجود دارد کنار بیاییم. پس با این اطمینان که پهنای باند کمی را در اختیار داریم و اگر قرار است که تصاویرمان را از طریق یک خط تلفن ارسال نماییم یا برعکس اگر کسی که قرار است تصاویر را دریافت نماید از یک مودم معمولی و خط تلفن ثابت استفاده می‌کند، باید بدانیم که پهنای باند ما بسیار کمتر از حد عادی است. در این حالت تصاویر بزرگ و با کیفیت بالا به آسانی و با سرعت مناسب نمایش داده نخواهند شد و دائما قطع و وصل خواهید داشت. پس در این حالت شما بهتر است سراغ به وب کم HD که رزولوشن بالایی دارد نروید زیرا نمی‌توانید از ویژگی‌های آن استفاده نمایید.

نحوه اتصال و نرم افزار مورد استفاده وب کم

پارامترهای دیگری که در زمان خرید یک وب کم باید در نظر داشت، مواردی مانند نوع اتصال وب کم به رایانه است. در حال حاضر بیشتر وب کم ها از طریق پورت USB به سیستم شما متصل می‌گردند. پس باید اطمینان داشته باشید که پورت خالی برای استفاده از وب کم دارید. علاوه بر این مورد نرم‌افزارهای مختلفی با این دوربین ها عرضه می‌شوند که امکانات متفاوتی دارند. به همین خاطر در هنگام خرید حتما به این نکته توجه داشته باشید که نرم افزار دوربینی که خریداری می‌نمایید، چه امکاناتی را در اختیارتان می‌گذارد. به عنوان مثال شما با کمک این نرم افزارها می‌توانید میزان درخشندگی و رنگ یک تصویر را تغییر دهید. حتی این امکان وجود دارد که شما وب کمی را که خریداری نموده‌اید از رایانه‌تان جدا نموده و از آن به عنوان یک دوربین دیجیتال استفاده نمایید البته کیفیت عکس‌هایی که با آن می‌گیرید قابل مقایسه با عکس‌هایی که با یک دوربین دیجیتال حرفه‌ای می‌گیرید نخواهد بود.

به درستی از وب کم استفاده نمایید

هر ابزاری اگر به شیوه درست مورد استفاده قرار گیرد، طول عمر بیشتری خواهد داشت و علاوه بر این موضوع باعث فراهم آمدن امکان آسایش کاربر خواهد گردید. اگر شما هم از آن دسته کاربران هستید که زمان زیادی از وقتتان را در اینترنت می‌گذرانید می توانید از وب کم استفاده های بیشتری هم ببرید و از آن مانند یک دوربین مانیتورینگ استفاده نموده و مکانی را تحت کنترل خود قرار دهید. اگر دوست دارید که از وب کم برای ایجاد فایل‌های ویدئویی استفاده کنید باید وب کمی را انتخاب کنید که از نظر سخت‌افزاری و نرم افزاری قابلیت‌های خوبی از نظر سرعت در ثبت فریم‌ها داشته باشد. پس در هنگام خرید خوب به این مسائل توجه داشته باشید.

نظر شما چیست؟ یک وب کم خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

منبع مطلب: روزنامه خراسان تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲

۱ دیدگاه به “راهنمای خرید و انتخاب وب کم مناسب”

  1. جاوید۱۹ آبان , ۱۳۹۲

    وب کمی که روی تلویزیون ال ای دی سامسونگ جواب بدهد

نام (لازم)

پست الکترونیک (لازم)