فناوری ان اف سی (NFC) چیست و چگونه عمل میکند؟

زمانیکه صحبت از NFC در موبایل می‌شود، بیشتر درباره پرداخت‌های الکترونیک می‌شنویم زیرا این، مهمترین کاربرد ان اف سی (NFC) در آینده می‌باشد. اما NFC در دستگاه‌های موبایل کاربردهای دیگری هم دارد که برخی از آنها هم‌اکنون نیز در دسترس هستند. مثلاً برای شناسایی دو تلفن هوشمند و انتقال عکس، یا هماهنگ نمودن هدست بلوتوث با تلفن نیز می‌توان از NFC استفاده کرد.

فناوری ان اف سی (NFC) چیست و چگونه عمل میکند؟
فناوری ان اف سی (NFC) چیست و چگونه عمل میکند؟

همانطور که قبلا اشاره نمودیم: زمانیکه صحبت از ان‌اف‌سی در موبایل می‌شود، بیشتر درباره پرداخت‌های الکترونیک می‌شنویم زیرا این، مهمترین کاربرد NFC در آینده می‌باشد. اما فناوری NFC در دستگاه‌های موبایل کاربردهای دیگری نیز دارد که برخی از آنها هم‌اکنون نیز در دسترس میباشند. مثلاً برای شناسایی دو تلفن هوشمند و انتقال عکس، یا هماهنگ نمودن هندزفری بلوتوث با تلفن نیز می‌توان از NFC استفاده نمود.

ان اف سی (NFC)

ان اف سی (NFC) به معنای “ارتباط میدانی با بُرد کوتاه” می‌باشد؛ مجموعه‌ای از استانداردها برای تلفن‌های هوشمند یا هر دو دستگاه دیگری که قرار است از طریق نزدیک شدن (فاصله صفر تا پنج سانتی‌متر) با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند. این مجموعه استانداردها شبیه ۸۰۲.۱۱b یا ۸۰۲.۱۱n برای Wi-Fi است، یعنی پروتکل‌هایی را برای ارسال و دریافت اطلاعات تنظیم می‌نماید.

کاربردهای فناوری NFC شامل پرداخت‌های الکترونیک (مثلاً با استفاده از گوگل والت)، تبادل اطلاعات در فاصله‌های کوتاه (مثلاً لمس دو تلفن برای تبادل عکس) و ساده‌سازی راه‌اندازی وای-فای (Wi-Fi) و بلوتوث است. در عین حال، برقراری ارتباط میان یک دستگاه NFC و یک (چیپ NFC بدون منبع انرژی) که به آن tag گفته می‌شود نیز ممکن می‌باشد.

برای اینکه اسمارتفون شما بتواند با دستگاه‌های دارای NFC ارتباط برقرار نماید، بایستی از چیپ NFC برخوردار باشد. فناوری NFC بر اساس شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) ساخته شده که به یک گجت امکان می‌دهد تا به گجتی دیگر امواج رادیویی ارسال نموده و پس از شناسایی یکدیگر، عملیات مشخصی بین آنها انجام گردد.

دو دستاورد NFC، مصرف انرژی بسیار کم و امنیت نسبی مناسب می‌باشد، اگر کسی بخواهد از طریق NFC به دستگاه شما رخنه نماید و یا در ارتباط NFC دستگاه شما با یک دستگاه دیگر اخلال به وجود بیاورد، بایستی بسیار به گجت شما نزدیک گردد که این کار بدون جلب‌توجه و مشکوک کردن شما، تقریباً ممکن نمی‌باشد.

فناوری های NFC و بلوتوث

از میان ارتباطات رادیویی موجود در اسمارتفون ها، NFC و بلوتوث بُرد کوتاه‌تری دارند. اولی در حد چند سانتی‌متر و دومی تا چند متر. فناوری NFC برای پرداخت‌های الکترونیکی بهتر بوده و بلوتوث برای انتقال فایل‌ها. فرکانس کاری NFC معادل ۱۳.۵۶ مگاهرتز می‌باشد که نسبت به بلوتوث با فرکانس ۲.۵ تا ۲.۵ گیگاهرتز خیلی کمتر است.

به خاطر همین تفاوت فرکانس است که بلوتوث می‌تواند از انتقال‌های سریع در دامنه چند متر پشتیبانی نماید. اما NFC با بُرد کوتاهش نظر بسیاری از کمپانی‌ها از جمله گوگل، مایکروسافت، و شرکت‌های ارائه دهنده کارت‌های اعتباری را به سوی پرداخت با کیف پول الکترونیک جلب نموده است.

البته تکنولوژی NFC می‌تواند کاربردهای دیگری هم داشته باشد. به طور مثال شرکت های سونی و سامسونگ در حال کار بر روی تگ‌های NFC هستند که با نصب آنها در خانه، اتومبیل، محل کار، فروشگاه‌ها و بسیاری مکان‌های دیگر، می‌توان از NFC به عنوان ماشه‌ای برای برقراری ارتباط و انجام بعضی کارها یا دریافت یک سری اطلاعات استفاده نمود. کافی است تلفن همراه خود را به تگ نزدیک کنید، تا به طور خودکار ماشه چکیده گردد.

nfc در مقابل bluetooth

آنتن ان اف سی (NFC)

تا به اینجا می‌دانیم که NFC یک روش برای ارتباط بین وسایل، در فاصله کوتاه می‌باشد. اگر درباره آنتن‌ها اطلاعاتی داشته باشید می‌دانید که هر کدام با فرکانس عملیات خاصی عمل می‌کنند. در مورد NFC این فرکانس ۱۳.۵۶ مگاهرتز است که فرکانس پایینی در مقایسه با فرکانس بلوتوث به شمار می‌رود.

طول موج این فرکانس ۲۲ متر است و این بدان معنا است که یک آنتن نیم‌موج مناسب برای دریافت و ارسال از طریق NFC باید ۱۱ متر طول داشته باشد. عین روز روشن است که آنتن‌های NFC تلفن‌های هوشمند نمی‌توانند این اندازه باشند. از طرفی اگر آنتنی نباشد، ارتباطی هم نیست و کیف پول دیجیتال هم معنا نخواهد داشت.

چالش بزرگ این است که بتوان در حجمی کوچکتر از ۵ درصد از طول موج، آنتن مناسبی جا داد و بر اساس تئوری آنتن‌ها می‌دانیم که از چنین آنتن کوچکی نمی‌توان انتظار ایجاد موجی را داشت. بنابراین آنتن‌های قدیمی در اینجا کارایی ندارند و در نتیجه آنتن‌های NFC اصلاً آنتن واقعی نیستند.

آنتن NFC در حقیقت یک القاگر (Inductor) می‌باشد. القاگرها می‌توانند به گونه‌ای ساخته شوند که با همدیگر کار کنند؛ یعنی با جفت شدن متقابل. بنابراین وقتی میدان مغناطیسی یک القاگر از نزدیکی دیگری عبور نماید، یک جریان القایی در دومی ایجاد می‌گردد. یعنی یک انتقال انرژی بدون تماس؛ دقیقاً همان چیزی که برای NFC مناسب است.

از این رو آنتن NFC در حقیقت نه یک آنتن بلکه یک القاگر بزرگ است و هر چه این القاگر بزرگتر ساخته شود، کیفیت ارتباط بهتر می‌گردد. البته بدین معنا نیست که فقط با یک چیپ اینکار امکان‌پذیر است، زیرا بُرد آن به زحمت از خودِ چیپ فراتر می‌رود. بنابراین در صورت لزوم می‌توان میدان آن را به طریقی (مثلاً با سیم‌پیچی به دُور آن) تقویت نمود، یک دریافت کننده NFC (مثلاً دستگاه پرداخت وجه در فروشگاه) از طریق القاگر خود که با فرکانس ۱۳.۵۶ کار می‌کند، یک میدان مغناطیسی را به وجود می‌آورد. پس وقتی تلفن هوشمند خود را به دریافت کننده نزدیک کنید، باعث القا در آن و برقراری ارتباط می‌گردد.

ان اف سی (NFC) در تلفن‌های هوشمند

به نظر می‌رسد که در برخی از موارد، ان اف سی (NFC) در حقیقت فقط به عنوان چیپ شناسایی عمل می‌کند و تبادل داده‌های سنگین از طریق بلوتوث یا Wi-Fi انجام می‌گردد. مثلاً‌ برای ارسال سریع عکس با گلکسی اس ۳ شما ابتدا باید NFC را فعال نمایید، بعد دو تلفن سامسونگ را که قابلیت S Beam دارند از ناحیه پشت (محل قرارگیری چیپ NFC) به هم بچسبانید تا همدیگر را شناسایی نمایند، و سپس با تأیید لمسیِ شما کار انتقال انجام می‌گردد؛ اما از آنجا که برای ارسال فایل از Wi-Fi Direct استفاده می‌شود، می‌توانید دو تلفن را از هم دور کنید و خیال‌تان راحت باشد که ارسال مختل نمی‌گردد.
اما در مواردی مثل پرداخت الکترونیک، از آنجایی که فقط حجم اندکی داده منتقل می‌شود، کار انتقال می‌تواند از طریق خود چیپ NFC انجام بگیرد.

منبع مطلب: نارنجی تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۱

مطالب مرتبط با [فناوری ان اف سی (NFC) چیست و چگونه عمل میکند؟]

معرفی ماوس HP با فناوری ان اف سی (NFC)

به همین منظور این موس جدید اچ پی (HP) به تکنولوژی ان اف سی (NFC) مجهز شده و حالا برای برقراری ارتباط بین ماوس و کامپیوتر کافی است آنها را به هم بزنید تا ارتباط بین آنها برقرار...

۳۸ دیدگاه به “فناوری ان اف سی (NFC) چیست و چگونه عمل میکند؟”

 1. نوروز۸ فروردین , ۱۳۹۲

  مفید بود متشکرم

 2. امیر۲۲ فروردین , ۱۳۹۲

  مرسی فقط امکاناتش تو ایران چقدره؟؟

 3. لیلا۱۱ اردیبهشت , ۱۳۹۲

  خیلی خوب و مفید بود متشکرم.

 4. کوروش۲۱ اردیبهشت , ۱۳۹۲

  سپاسگذارم جالب بود اما کم بود اطلاعاتش . در هر صورت طلبکار که نیستیم .خیلی خیلی سپاسگذارم

 5. سعید۲۷ اردیبهشت , ۱۳۹۲

  عالی بود ممنونم

 6. نیما۲۹ اردیبهشت , ۱۳۹۲

  بسیار خوشم امد

 7. Mr.X۱ خرداد , ۱۳۹۲

  خوب بود ولی سرعت انتفال داده هاجقدره؟

 8. jabbar۲ خرداد , ۱۳۹۲

  سلام به نظر من شما باید سعی کنید در مورد ساختار او مانور برید نه کاربردش. من پایانامه خودم در مورد همینه ولی هیچ جا هن طور که باید شناسونده بشه نشده.ولی بازم ممنون دست شما درد نکنه.خدا قوت.

 9. محمد۲ خرداد , ۱۳۹۲

  تشكر براي بنده مكفي بود

 10. وحید۷ خرداد , ۱۳۹۲

  سرعتش به طور میانگین ۴۲۴ kbps هست

 11. زهرا۹ خرداد , ۱۳۹۲

  سلام خوب بود اما ناکافی ایکاش با ذکر نمونه و مثال کارکردش را بیان می کردید.متشکرم

 12. محمد۱۵ خرداد , ۱۳۹۲

  خیلی ممنون مفید بود و استفاده کردیم اما معذرت میخوام شاید بگین من نمیفهمم اما این جارو نفهمیدم که برای ارسال اطلاعات باید تلفن ها رو به هم بچسبونیم اما از ان اف سی برای پرداخت الکترونیکی هم استفاده میشه!

 13. mohammad reza۲۴ خرداد , ۱۳۹۲

  سرعتش خوبه الان گوشیای sony هم به این امکانات رسیدن مثل sony sola

 14. محمد۲۶ خرداد , ۱۳۹۲

  سلام
  مرسی مطلب رو خوندم
  نمیدونستم ان اف سی چی هست.
  ایول

 15. farzane۳۱ خرداد , ۱۳۹۲

  سلام
  لطفا در مورد ساختار چیپ nfc و طراحیش توضیح بدین.

 16. رضا احمدی۸ تیر , ۱۳۹۲

  واقعا سپاسگزارم بابت زمانی که صرف کردید و اینقدر کامل این فناوری رو توضیح دادید.

 17. مهدی۱۳ تیر , ۱۳۹۲

  سلام ممنون . خیلی خوب بود. خدا شکر کسائی پیدا می شن که این فناوری ها رو اختراع و بعدش کسائی که توضیح می دند . ممنون
  سربلند و موفق باشید

 18. رسول۲ مرداد , ۱۳۹۲

  سلام . خیلی خوب بود . به امید روزی که در ایران بتونیم از این فناوری به نحو احسن استفاده کنیم.

 19. سجاد۴ مرداد , ۱۳۹۲

  سلام.محمد آقا اینکه میگن برای پرداخت الکترونیک هم استفاده می شه برای عابر بانک ها(کارت)استفاده میشه.کارت رو از دستگاه کارت خوان مغازه می کشی یه لحظه انتغال اطلاعات انجام میشه ، همون جوری.

 20. مهدی۱۷ مرداد , ۱۳۹۲

  ممنون خوب بود

 21. مریم۲۴ شهریور , ۱۳۹۲

  ممنون…خیلی خوب بود..

 22. محمد۲۴ شهریور , ۱۳۹۲

  مرسی … خیلی عالیه…

 23. نگار۲۹ شهریور , ۱۳۹۲

  من که هیچی نفهمیدم ام بازم ممنون

 24. جلال۹ مهر , ۱۳۹۲

  سلام.
  امسال تو نمایشگاه تلکام و غرفه رایتل شرکت اتیک با سیم کارت‌های رایتل اینو معرفی کرد.

  میگین قراره از آبان تو مشهد راه بیافته

 25. امید۱۹ مهر , ۱۳۹۲

  سلام.من دنبال عکس یه دستگاه هستم که زمانی بلوتوث یک نفر روشن هست اون دستگاه قادر به ارسال یک برنامه به اون گوشی هست. اسمشو نمیدونم اگه کسی فهمید که چه دستگاهیو میگم لطفا بهم اطلاع بده ممنون میشم..e.mail:omid_beygii66@yahoo.com

 26. ابراهيميان۴ آذر , ۱۳۹۲

  پروژه من هم همين موضوع هستش از دوستان ممنون هستم اگه كسي اطلاعت بيشتر داره لطفاً در اختيارم بزاره
  ممنون از همه

 27. مهرداد۳۰ آذر , ۱۳۹۲

  منظور از ان اف سی اپشنال چیه؟

 28. taraneh۱۹ بهمن , ۱۳۹۲

  مفید بود ممنون

 29. حسین۱ اسفند , ۱۳۹۲

  باسلام
  لپ تاپ سونی وایو ومبایل سونی دارم وهر دو قابلیت nfcرا دارا می باشند چگونه مبایل و لپ تاپم را با هم مچ کنم که دیگر نیازی به کابل نباشدالبته با وای فای و بلوتوس هم میشود

 30. مهیار۲ فروردین , ۱۳۹۳

  ممنون تا حدودی عملکردشو دونسیم

 31. رضا۱۸ فروردین , ۱۳۹۳

  بسیارعلی و مفید .ممنون

 32. ali۱۲ اردیبهشت , ۱۳۹۳

  بیشتر توضیح داده شود

 33. هادی۱۳ مرداد , ۱۳۹۳

  من استفاده میکنم خیلی عالیه و گوشیم هوواوی پی ۷ هستش امیدوارم دستگاه های پرداخت هم مجهز بشن که دیگه کارت همراهمون نداشته باشیم مشکلی نباشه

 34. احسان۳ اردیبهشت , ۱۳۹۴

  جالب بود من که خیلی چیزا یاد گرفتم

 35. محمد۲۲ تیر , ۱۳۹۴

  Nfcهمون برچسب سیاه پشت باطریه h

 36. علیرضا۲ اردیبهشت , ۱۳۹۵

  سلام من پایانامه م درموردان اف سی هستش هرکی میتونه کمکم کنه ممنون میشم ۰۹۳۸۸۸۴۲۰۴۸

 37. میثم۲۰ تیر , ۱۳۹۵

  کامل و خوب بود مرسی

 38. سید جواد۲۰ تیر , ۱۳۹۵

  سلام
  بسیار ممنون، واقعا استفاده کردم.
  لطفا زمان حدودی که پیش بینی میشه که این فناوری در ایران و در اکثر مکان ها تجاری موجود باشه چقدر هست

نام (لازم)

پست الکترونیک (لازم)