فناوری ان اف سی (NFC) چیست و چگونه عمل میکند؟

زمانیکه صحبت از NFC در موبایل می‌شود، بیشتر درباره پرداخت‌های الکترونیک می‌شنویم زیرا این، مهمترین کاربرد ان اف سی (NFC) در آینده می‌باشد. اما NFC در دستگاه‌های موبایل کاربردهای دیگری هم دارد که برخی از آنها هم‌اکنون نیز در دسترس هستند. مثلاً برای شناسایی دو تلفن هوشمند و انتقال عکس، یا هماهنگ نمودن هدست بلوتوث با تلفن نیز می‌توان از NFC استفاده کرد.

فناوری ان اف سی (NFC) چیست و چگونه عمل میکند؟
فناوری ان اف سی (NFC) چیست و چگونه عمل میکند؟

همانطور که قبلا اشاره نمودیم: زمانیکه صحبت از ان‌اف‌سی در موبایل می‌شود، بیشتر درباره پرداخت‌های الکترونیک می‌شنویم زیرا این، مهمترین کاربرد NFC در آینده می‌باشد. اما فناوری NFC در دستگاه‌های موبایل کاربردهای دیگری نیز دارد که برخی از آنها هم‌اکنون نیز در دسترس میباشند. مثلاً برای شناسایی دو تلفن هوشمند و انتقال عکس، یا هماهنگ نمودن هندزفری بلوتوث با تلفن نیز می‌توان از NFC استفاده نمود.

ان اف سی (NFC)

ان اف سی (NFC) به معنای “ارتباط میدانی با بُرد کوتاه” می‌باشد؛ مجموعه‌ای از استانداردها برای تلفن‌های هوشمند یا هر دو دستگاه دیگری که قرار است از طریق نزدیک شدن (فاصله صفر تا پنج سانتی‌متر) با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند. این مجموعه استانداردها شبیه 802.11b یا 802.11n برای Wi-Fi است، یعنی پروتکل‌هایی را برای ارسال و دریافت اطلاعات تنظیم می‌نماید.

کاربردهای فناوری NFC شامل پرداخت‌های الکترونیک (مثلاً با استفاده از گوگل والت)، تبادل اطلاعات در فاصله‌های کوتاه (مثلاً لمس دو تلفن برای تبادل عکس) و ساده‌سازی راه‌اندازی وای-فای (Wi-Fi) و بلوتوث است. در عین حال، برقراری ارتباط میان یک دستگاه NFC و یک (چیپ NFC بدون منبع انرژی) که به آن tag گفته می‌شود نیز ممکن می‌باشد.

برای اینکه اسمارتفون شما بتواند با دستگاه‌های دارای NFC ارتباط برقرار نماید، بایستی از چیپ NFC برخوردار باشد. فناوری NFC بر اساس شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) ساخته شده که به یک گجت امکان می‌دهد تا به گجتی دیگر امواج رادیویی ارسال نموده و پس از شناسایی یکدیگر، عملیات مشخصی بین آنها انجام گردد.

دو دستاورد NFC، مصرف انرژی بسیار کم و امنیت نسبی مناسب می‌باشد، اگر کسی بخواهد از طریق NFC به دستگاه شما رخنه نماید و یا در ارتباط NFC دستگاه شما با یک دستگاه دیگر اخلال به وجود بیاورد، بایستی بسیار به گجت شما نزدیک گردد که این کار بدون جلب‌توجه و مشکوک کردن شما، تقریباً ممکن نمی‌باشد.

فناوری های NFC و بلوتوث

از میان ارتباطات رادیویی موجود در اسمارتفون ها، NFC و بلوتوث بُرد کوتاه‌تری دارند. اولی در حد چند سانتی‌متر و دومی تا چند متر. فناوری NFC برای پرداخت‌های الکترونیکی بهتر بوده و بلوتوث برای انتقال فایل‌ها. فرکانس کاری NFC معادل 13.56 مگاهرتز می‌باشد که نسبت به بلوتوث با فرکانس 2.5 تا 2.5 گیگاهرتز خیلی کمتر است.

به خاطر همین تفاوت فرکانس است که بلوتوث می‌تواند از انتقال‌های سریع در دامنه چند متر پشتیبانی نماید. اما NFC با بُرد کوتاهش نظر بسیاری از کمپانی‌ها از جمله گوگل، مایکروسافت، و شرکت‌های ارائه دهنده کارت‌های اعتباری را به سوی پرداخت با کیف پول الکترونیک جلب نموده است.

البته تکنولوژی NFC می‌تواند کاربردهای دیگری هم داشته باشد. به طور مثال شرکت های سونی و سامسونگ در حال کار بر روی تگ‌های NFC هستند که با نصب آنها در خانه، اتومبیل، محل کار، فروشگاه‌ها و بسیاری مکان‌های دیگر، می‌توان از NFC به عنوان ماشه‌ای برای برقراری ارتباط و انجام بعضی کارها یا دریافت یک سری اطلاعات استفاده نمود. کافی است تلفن همراه خود را به تگ نزدیک کنید، تا به طور خودکار ماشه چکیده گردد.

nfc در مقابل bluetooth

آنتن ان اف سی (NFC)

تا به اینجا می‌دانیم که NFC یک روش برای ارتباط بین وسایل، در فاصله کوتاه می‌باشد. اگر درباره آنتن‌ها اطلاعاتی داشته باشید می‌دانید که هر کدام با فرکانس عملیات خاصی عمل می‌کنند. در مورد NFC این فرکانس 13.56 مگاهرتز است که فرکانس پایینی در مقایسه با فرکانس بلوتوث به شمار می‌رود.

طول موج این فرکانس 22 متر است و این بدان معنا است که یک آنتن نیم‌موج مناسب برای دریافت و ارسال از طریق NFC باید 11 متر طول داشته باشد. عین روز روشن است که آنتن‌های NFC تلفن‌های هوشمند نمی‌توانند این اندازه باشند. از طرفی اگر آنتنی نباشد، ارتباطی هم نیست و کیف پول دیجیتال هم معنا نخواهد داشت.

چالش بزرگ این است که بتوان در حجمی کوچکتر از 5 درصد از طول موج، آنتن مناسبی جا داد و بر اساس تئوری آنتن‌ها می‌دانیم که از چنین آنتن کوچکی نمی‌توان انتظار ایجاد موجی را داشت. بنابراین آنتن‌های قدیمی در اینجا کارایی ندارند و در نتیجه آنتن‌های NFC اصلاً آنتن واقعی نیستند.

آنتن NFC در حقیقت یک القاگر (Inductor) می‌باشد. القاگرها می‌توانند به گونه‌ای ساخته شوند که با همدیگر کار کنند؛ یعنی با جفت شدن متقابل. بنابراین وقتی میدان مغناطیسی یک القاگر از نزدیکی دیگری عبور نماید، یک جریان القایی در دومی ایجاد می‌گردد. یعنی یک انتقال انرژی بدون تماس؛ دقیقاً همان چیزی که برای NFC مناسب است.

از این رو آنتن NFC در حقیقت نه یک آنتن بلکه یک القاگر بزرگ است و هر چه این القاگر بزرگتر ساخته شود، کیفیت ارتباط بهتر می‌گردد. البته بدین معنا نیست که فقط با یک چیپ اینکار امکان‌پذیر است، زیرا بُرد آن به زحمت از خودِ چیپ فراتر می‌رود. بنابراین در صورت لزوم می‌توان میدان آن را به طریقی (مثلاً با سیم‌پیچی به دُور آن) تقویت نمود، یک دریافت کننده NFC (مثلاً دستگاه پرداخت وجه در فروشگاه) از طریق القاگر خود که با فرکانس 13.56 کار می‌کند، یک میدان مغناطیسی را به وجود می‌آورد. پس وقتی تلفن هوشمند خود را به دریافت کننده نزدیک کنید، باعث القا در آن و برقراری ارتباط می‌گردد.

ان اف سی (NFC) در تلفن‌های هوشمند

به نظر می‌رسد که در برخی از موارد، ان اف سی (NFC) در حقیقت فقط به عنوان چیپ شناسایی عمل می‌کند و تبادل داده‌های سنگین از طریق بلوتوث یا Wi-Fi انجام می‌گردد. مثلاً‌ برای ارسال سریع عکس با گلکسی اس 3 شما ابتدا باید NFC را فعال نمایید، بعد دو تلفن سامسونگ را که قابلیت S Beam دارند از ناحیه پشت (محل قرارگیری چیپ NFC) به هم بچسبانید تا همدیگر را شناسایی نمایند، و سپس با تأیید لمسیِ شما کار انتقال انجام می‌گردد؛ اما از آنجا که برای ارسال فایل از Wi-Fi Direct استفاده می‌شود، می‌توانید دو تلفن را از هم دور کنید و خیال‌تان راحت باشد که ارسال مختل نمی‌گردد.
اما در مواردی مثل پرداخت الکترونیک، از آنجایی که فقط حجم اندکی داده منتقل می‌شود، کار انتقال می‌تواند از طریق خود چیپ NFC انجام بگیرد.

منبع مطلب: نارنجی تاریخ انتشار: 11 مهر 1391

مطالب مرتبط با [فناوری ان اف سی (NFC) چیست و چگونه عمل میکند؟]

معرفی ماوس HP با فناوری ان اف سی (NFC)

به همین منظور این موس جدید اچ پی (HP) به تکنولوژی ان اف سی (NFC) مجهز شده و حالا برای برقراری ارتباط بین ماوس و کامپیوتر کافی است آنها را به هم بزنید تا ارتباط بین آنها برقرار...

33 دیدگاه به “فناوری ان اف سی (NFC) چیست و چگونه عمل میکند؟”

 1. نوروز8 فروردین , 1392

  مفید بود متشکرم

 2. امیر22 فروردین , 1392

  مرسی فقط امکاناتش تو ایران چقدره؟؟

 3. لیلا11 اردیبهشت , 1392

  خیلی خوب و مفید بود متشکرم.

 4. کوروش21 اردیبهشت , 1392

  سپاسگذارم جالب بود اما کم بود اطلاعاتش . در هر صورت طلبکار که نیستیم .خیلی خیلی سپاسگذارم

 5. سعید27 اردیبهشت , 1392

  عالی بود ممنونم

 6. نیما29 اردیبهشت , 1392

  بسیار خوشم امد

 7. Mr.X1 خرداد , 1392

  خوب بود ولی سرعت انتفال داده هاجقدره؟

 8. jabbar2 خرداد , 1392

  سلام به نظر من شما باید سعی کنید در مورد ساختار او مانور برید نه کاربردش. من پایانامه خودم در مورد همینه ولی هیچ جا هن طور که باید شناسونده بشه نشده.ولی بازم ممنون دست شما درد نکنه.خدا قوت.

 9. محمد2 خرداد , 1392

  تشکر برای بنده مکفی بود

 10. وحید7 خرداد , 1392

  سرعتش به طور میانگین 424 kbps هست

 11. زهرا9 خرداد , 1392

  سلام خوب بود اما ناکافی ایکاش با ذکر نمونه و مثال کارکردش را بیان می کردید.متشکرم

 12. محمد15 خرداد , 1392

  خیلی ممنون مفید بود و استفاده کردیم اما معذرت میخوام شاید بگین من نمیفهمم اما این جارو نفهمیدم که برای ارسال اطلاعات باید تلفن ها رو به هم بچسبونیم اما از ان اف سی برای پرداخت الکترونیکی هم استفاده میشه!

 13. mohammad reza24 خرداد , 1392

  سرعتش خوبه الان گوشیای sony هم به این امکانات رسیدن مثل sony sola

 14. محمد26 خرداد , 1392

  سلام
  مرسی مطلب رو خوندم
  نمیدونستم ان اف سی چی هست.
  ایول

 15. farzane31 خرداد , 1392

  سلام
  لطفا در مورد ساختار چیپ nfc و طراحیش توضیح بدین.

 16. رضا احمدی8 تیر , 1392

  واقعا سپاسگزارم بابت زمانی که صرف کردید و اینقدر کامل این فناوری رو توضیح دادید.

 17. مهدی13 تیر , 1392

  سلام ممنون . خیلی خوب بود. خدا شکر کسائی پیدا می شن که این فناوری ها رو اختراع و بعدش کسائی که توضیح می دند . ممنون
  سربلند و موفق باشید

 18. رسول2 مرداد , 1392

  سلام . خیلی خوب بود . به امید روزی که در ایران بتونیم از این فناوری به نحو احسن استفاده کنیم.

 19. سجاد4 مرداد , 1392

  سلام.محمد آقا اینکه میگن برای پرداخت الکترونیک هم استفاده می شه برای عابر بانک ها(کارت)استفاده میشه.کارت رو از دستگاه کارت خوان مغازه می کشی یه لحظه انتغال اطلاعات انجام میشه ، همون جوری.

 20. مهدی17 مرداد , 1392

  ممنون خوب بود

 21. مریم24 شهریور , 1392

  ممنون…خیلی خوب بود..

 22. محمد24 شهریور , 1392

  مرسی … خیلی عالیه…

 23. نگار29 شهریور , 1392

  من که هیچی نفهمیدم ام بازم ممنون

 24. جلال9 مهر , 1392

  سلام.
  امسال تو نمایشگاه تلکام و غرفه رایتل شرکت اتیک با سیم کارت‌های رایتل اینو معرفی کرد.

  میگین قراره از آبان تو مشهد راه بیافته

 25. امید19 مهر , 1392

  سلام.من دنبال عکس یه دستگاه هستم که زمانی بلوتوث یک نفر روشن هست اون دستگاه قادر به ارسال یک برنامه به اون گوشی هست. اسمشو نمیدونم اگه کسی فهمید که چه دستگاهیو میگم لطفا بهم اطلاع بده ممنون میشم..e.mail:omid_beygii66@yahoo.com

 26. ابراهيميان4 آذر , 1392

  پروژه من هم همین موضوع هستش از دوستان ممنون هستم اگه کسی اطلاعت بیشتر داره لطفاً در اختیارم بزاره
  ممنون از همه

 27. مهرداد30 آذر , 1392

  منظور از ان اف سی اپشنال چیه؟

 28. taraneh19 بهمن , 1392

  مفید بود ممنون

 29. حسین1 اسفند , 1392

  باسلام
  لپ تاپ سونی وایو ومبایل سونی دارم وهر دو قابلیت nfcرا دارا می باشند چگونه مبایل و لپ تاپم را با هم مچ کنم که دیگر نیازی به کابل نباشدالبته با وای فای و بلوتوس هم میشود

 30. مهیار2 فروردین , 1393

  ممنون تا حدودی عملکردشو دونسیم

 31. رضا18 فروردین , 1393

  بسیارعلی و مفید .ممنون

 32. ali12 اردیبهشت , 1393

  بیشتر توضیح داده شود

 33. هادی13 مرداد , 1393

  من استفاده میکنم خیلی عالیه و گوشیم هوواوی پی 7 هستش امیدوارم دستگاه های پرداخت هم مجهز بشن که دیگه کارت همراهمون نداشته باشیم مشکلی نباشه

نام (لازم)

پست الکترونیک (لازم)