لامپ ال ای دی ارزان و دوستدار محیط زیست

محققین دانشگاه واشنگتن برای حل معضل گرانی لامپ ال ای دی (LED) به مواد جایگزینی دست یافته‌اند که به وفور وجود دارد و نسبت به عناصر کمیاب زمین سبزتر هستند از این رو می‌توان قیمت ساخت لامپ های ال ای دی را تا حد زیادی کاهش داد.

لامپ ال ای دی ارزان و دوستدار محیط زیست

همانطور که  می‌دانید لامپ ال ای دی (LED) از منظر مصرف انرژی و عمر بسیار با صرفه‌تر از همتایان کلاسیک خود است که نور را با استفاده از گرما ساطع می‌کردند، اما در عین حال این لامپ بسیار گران قیمت تر از مدل‌های پیشین است.

علت اصلی گرانی لامپ LED استفاده از عناصر کمیاب زمین در فسفرهای آنها است. در معدنکاری و پردازش عناصر کمیاب زمین خطرات بسیاری وجود دارد و تمام این منابع در چین قرار دارند.

محققین دانشگاه واشنگتن برای حل معضل گرانی به مواد جایگزینی دست پیدا کرده‌اند که به وفور وجود دارد و نسبت به عناصر کمیاب زمین سبزتر هستند از این رو می‌توان قیمت ساخت لامپ ال ای دی را کاهش داد.

در لامپ های ال ای دی معمولی فسفرهای مبتنی بر عناصر کمیاب زمین برای ملایم کردن نور آبی ال ای دی استفاده می‌گردد.

شرکت لومیسند (LumiSands) وابسته به دانشگاه واشنگتن مواد جدیدی ساخته است که همین کارکرد را در لامپ های ال ای دی دارند اما این مواد در عین حال نور را به دمای رنگی نزدیک تر به نور طبیعی خورشید تبدیل می‌کند. مسئله مهم دیگر این است که این مواد از سیلیکون ارزان و بسیار فراوان ساخته می شود.

این شرکت مواد مذکور را از حکاکی نانوذرات یک قرص سیلیکون تولید می‌کند و سپس آنها را در یک غشاء فوق نازک تعبیه می‌نماید. وقتی که در معرض یک منبع نور ال ای دی قرار می گیرد این نانوذرات قرمز می‌شوند. ترکیب نور آبی ال ای دی ها و نور قرمز سلیکون یک نور خورشید مانند ملایم و گرم تولید می‌نماید.

قرص سیلیکون یک برش نازک از یک نیمه‌رسانا مانند بلورهای سیلیکون است که در ساخت تراشه‌‌های الکترونیکی و دیگر ریزابزارها کاربرد دارد. این قرص‌های سیلیکونی در ریزابزارهای الکترونیکی به صورت یک لایه کار می‌‌کنند به گونه‌‌ای که این ریزابزارها درون و روی قرص‌ها تعبیه می‌گردند و یا بسیاری فرایندهای زیرساختی مانند آلایش، کاشت یون، لیتوگرافی نوری و غیره بر روی آن‌ها انجام می‌‌شود.

چانگ چینگ تو بنیانگذار شرکت لومیسند اظهار داشت که کل این فرآیند را می‌توان در این آزمایشگاه انجام داد و افزایش مقیاس تولید برای تولید تجاری کار ساده‌ای است.

این شرکت در پی یافتن روشهایی برای استفاده از این نانوذرات برای ارائه نور مهتابی و رنگهایی چون زرد و سبز است.

شرکت لومیسند وابسته به دانشگاه واشنگتن امیدوار است که بتواند ظرف یک سال تولید انبوه لامپهای ال ای دی ارزان قیمت و دوستدار محیط زیست خود را آغاز نماید.

منبع مطلب: خبرگزاری مهر تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۲

مطالب مرتبط با [لامپ ال ای دی ارزان و دوستدار محیط زیست]

درمان سلول های مغز با تزریق لامپ LED

البته تاکنون فردی تجربه تزريق نور در بازو و یا حتی مغز خود را نداشته است. اما این طرح به عنوان يک ایمپلنت مغزی (کاشتن در مغز) طراحی گردیده. با این روش يک شبکه بی سیم از ال...

دانشمندان به دنبال انتقال داده با نور لامپ هستند!

تصور کنید که نور لامپ روی لپ تاپتان می‌تابد و علاوه بر تامین روشنایی، اینترنت بی سیم هم به شمار می‌آید! طی چند سال گذشته تیم‌های مختلفی روی انتقال اطلاعات از طریق نور...

بهبود کیفیت نور لامپ LED با گرم شدن نور LED

این محققان با ساخت ماده ساطع‌کننده نور جدید مدعی‌اند چیزی ساخته‌اند که قادر است نخستین لامپ LED جهان باشد که نور گرم سفید از یک تک منبع ساطع‌کننده نور، تولید می‌نماید،...

نام (لازم)

پست الکترونیک (لازم)