معرفی لامپ هزاره سومی Hue bulb فیلیپس

با وجود پیشرفت‌های عظیم فناوری در سال‌های اخیر، شاید عجیب به نظر برسد که چرا ساختار لامپ‌های مورد استفاده ما تغییرات چندانی نیافته است، اما واقعیت آن است که دانشمندان مدت‌هاست دست به کار شده‌اند و بتازگی توانسته‌اند نوعی لامپ ال ای دی قابل تنظیم طراحی و تولید نمایند که نتنها محیط زندگی ما را روشن می‌سازد، بلکه می‌تواند سبب افزایش توانایی در تمرکز و حتی بهبود خواب شبانگاهی شود.

معرفی لامپ هزاره سومی Hue bulb فیلیپس

شرکت فیلیپس (philips) نهم آبان امسال از لامپ جدید خود که Hue bulb نام دارد رونمایی نمود. این لامپ به گونه‌ای طراحی شده که می‌توان با تلفن همراه هوشمند یا تبلت آن را تنظیم نمود تا نور به رنگ دلخواه ما را تولید کند. این لامپ ال ای دی امکانات جذاب دیگری نیز به همراه دارد، به عنوان مثال وقتی تلفن همراه شما زنگ می‌خورد، این لامپ می‌تواند ترکیبی زیبا و دیدنی از رنگ‌های مختلف را تولید و محیطی را که در آن هستید پرهیجان نماید. اما این سامانه تنها برای سرگرمی ساخته نشده است. در واقع ایده اصلی الهام بخش طراحی این لامپ می‌تواند تاثیرات شگرفی بر زندگی روزمره ما داشته باشد.

پژوهش‌ها نشان داده است رنگ‌های مختلف نور، تاثیری فراتر از آنچه به شکل خودآگاه می‌بینیم، دارند. در چشم انسان مجموعه‌ای از گیرنده‌های نوری وجود دارد که به نور آبی واکنش نشان می‌دهد و جلوی تولید هورمون طبیعی ملاتونین را که هورمون تولیدکننده خواب است، می‌گیرد، در واقع نور آبی موجود در روز سبب هوشیار نگاه داشتن ما می‌گردد. در مقابل، نور مایل به قرمز که یادآور غروب خورشید است سبب آرامش و ایجاد خواب می‌گردد.
اما از آن‌سو لامپ‌های مهتابی و نیز کم مصرف، در بردارنده مقدار زیادی نور آبی است و قرار گرفتن در معرض آنها به مدت زیاد در طول شب یا روز به ایجاد مشکلاتی در خوابیدن منجر می‌گردد .
لامپ های LED معمولی نیز از این قاعده مستثنا نیستند؛ زیرا آنها هم با استفاده از ال ای دی های آبی پوشیده شده از ترکیبی ویژه، نور سفیدرنگ را می‌تابانند.
در این میان این سیستم جدید، در بردارنده ال ای دی هایی به رنگ‌های قرمز، سبز و آبی است. با این که ساخت این سامانه پرهزینه‌تر از  ال ای دی های سفید رنگ است، اما در مقابل این نوآوری قابلیت تغییر رنگ را دارد و به وسیله آن می‌توان طیف گسترده‌ای از نور به رنگ‌های مختلف را تولید نمود. حتی تولید نور سفید رنگ که رنگ آبی کمی در آن موجود باشد نیز با این دستگاه امکان‌پذیر است.
البته استفاده از فناوری‌هایی اینچنینی محدود روی زمین نخواهد بود. مشکلاتی که حضور در ایستگاه بین‌المللی فضایی برای خواب فضانوردان ایجاد می‌کند، ناسا را به فکر استفاده از سامانه مشابهی انداخته است، در این سامانه که قرار است در آینده مورد استفاده قرار گیرد، در مواقعی که فضانوردان به کار مشغولند، از نور آبی رنگ استفاده شود و پس از پایان کار و در زمان استراحت نیز رنگ این نور به شکل تدریجی به قرمز تبدیل شود.

منبع مطلب: همشهری آنلاین تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۱

مطالب مرتبط با [معرفی لامپ هزاره سومی Hue bulb فیلیپس]

لامپ های ال ای دی Lumio به صورت یک کتاب نورانی!

تا به امروز لامپ های ال ای دی بسیاری با طرح‌های مختلف دیده‌ایم اما به نظر Lumio یکی از جالب ترین گزینه‌های فعلی می‌باشد، زیرا این لامپ با چهره کتابی خود همه را گمراه می‌نماید...

بهبود کیفیت نور لامپ LED با گرم شدن نور LED

این محققان با ساخت ماده ساطع‌کننده نور جدید مدعی‌اند چیزی ساخته‌اند که قادر است نخستین لامپ LED جهان باشد که نور گرم سفید از یک تک منبع ساطع‌کننده نور، تولید می‌نماید،...

عرضه لامپ های ۵۰ دلاری فیلیپس با عمر نوردهی ۲۰ ساله

به گزارش بخش خبری کالارنا و به نقل از فارنت: شاید به مناسبت روز زمین باشد که شرکت فیلیپس قصد دارد تا یکی از بهترین لامپ های ال ای دی (LED) خود را با قیمتی کمتر به فروش برساند. لامپ...

نام (لازم)

پست الکترونیک (لازم)