اسپیکر یا هدفون: کدام را برای شنیدن موسیقی ترجیح میدهید؟

کدامیک را برای شنیدن موسیقی ترجیح می‌دهید: هدفون یا اسپیکر؟ به نظر شما هر یک چه مزیت‌هایی نسبت به دیگری دارد؟ در چه شرایطی هدفون بر اسپیکر برتری دارد و برعکس؟

اسپیکر یا هدفون: کدام را برای شنیدن موسیقی ترجیح میدهید؟

زمانی که شما موسیقی را با اسپیکر های استریو می‌شنوید هر دو کانال استریو توسط دو گوش شنیده می‌شوند. اما زمان استفاده از هدفون چنین مشکلی وجود نخواهد داشت. چون هر گوش صدای مخصوص خودش را می‌شنود. گوش چپ صدای کانال چپ و گوش راست صدای مربوط به کانال راست استریو را می‌شنود.

تمام وظیفه هدفون ها این است که صدا را به طور کامل به گوش شما برسانند اما زمانیکه موسیقی را به واسطه اسپیکر ها میشنوید صدای حاصل از اسپیکرها را به علاوه صدایی که از انعکاس صدا بر اتاق و دیگر اشیای اطراف حاصل می‌گردد، می‌شنوید. البته هر چه به اسپیکرها نزدیک‌تر باشید صدای حاصل را مستقیم‌تر و بدون انعکاس محیط خواهید شنید.

اگر روی میز رایانه‌تان از اسپیکر استفاده کنید و آنها فاصله مناسبی با گوش شما داشته باشند معمولا تجربه‌ای خوب و تقریبا مشابه با هدفون به شما خواهند داد و شنیدن موسیقی را لذت‌بخش‌تر می‌نماید.

در این بین نکته‌ای که وجود دارد این است که صدای موسیقی استریو در هدفون ها هیچ وقت به اندازه شنیدن از طریق اسپیکرها طبیعی به نظر نمی‌رسد. ولی بزرگ‌ترین مزیت هدفون ها در این است که متغیرهای مختلف محیط را حذف می‌نماید. هرچند نباید فراموش کنید که صداهای محیط هم به راحتی روی کیفیت صدای هدفون تاثیر می گذارند.

جالبتر اینکه که حتی اگر از هدفون هایی با ویژگی noise-canceling استفاده نمایید باز هم صداهای محیط بر کیفیت چیزی که می شنوید موثر خواهد بود. شیوه‌های حذف نویز فقط آنها را کاهش می‌دهند اما هیچ وقت قادر به حذف آنها نخواهند بود. پس صدای قطار، اتومبیل و سر و صدای افراد همه روی کیفیت چیزی که می‌شنویم تاثیر دارند.

یکی از راه‌های فایق آمدن بر این نویزها، این است که صدای موسیقی هدفون را تا حد ممکن بالا ببریم که با این کار سلامت شنوایی را به صورت جدی به خطر خواهید انداخت.

نهایتاً هیچ هدفونی نمی‌تواند با یک سیستم اسپیکر غول پیکر رقابت نماید. البته همانطور که پیشتر گفتیم کیفیت چیزی که می‌شنوید به وضعیت اتاق شما نیز وابسته می‌باشد.

وقتی در مورد مقایسه هدفون و اسپیکر ها صحبت می‌نمایید سلیقه افراد به سن‌شان هم بستگی دارد. افراد زیر ۳۰ سال معمولا هدفون را ترجیح می‌دهند و بالا ۳۰ ساله‌ها اکثرا اسپیکر را بیشتر دوست دارند.

فراموش نکنید که ممکن است اسپیکرها لذت بیشتری برای گوش دادن موسیقی به ما بدهند اما قیمت هم گزینه مهمی می‌باشد. داشتن هدفونی با کیفیت بسیار بالا حدود ۱۰۰ دلار برایتان خرج بر می‌دارد. اما برای داشتن اسپیکرهایی با همین کیفیت باید حداقل بیشتر از ۵ برابر این عدد هزینه نمایید. بنابراین هدفون ها در نهایت ارزان‌تر تمام می‌شوند. ضمن اینکه برای لذت بردن از اسپیکرها ممکن است نیاز باشد کمی در اتاق هم دستکاری نموده تا کیفیت صدای بهتری در اختیار داشته باشید.

نظر شما چیست؟ هدفون یا اسپیکر، کدام برای شنیدن موسیقی مناسبتر است؟

منبع مطلب: cnet تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۱

مطالب مرتبط با [اسپیکر یا هدفون: کدام را برای شنیدن موسیقی ترجیح میدهید؟]

هدفون پاناسونیک صدا را با لرزش استخوان به گوش میرساند

این هدفون درون گوش قرار نمیگیرد و آن را کمی جلوتر از گوش قرار می دهید و صدا از طریق انتقال استخوانی به مغز می رسد. انتقال صدا از طریق استخوان (با کمک لرزش هایی که صدا را...

زیباترین اسپیکری که تا به امروز دیده اید

این اسپیکر متفاوت که الماس سیاه ۳ یا Acase Black Diamond III نام گرفته است با نورهای رنگی بسیار زیبای درونش می‌تواند هر کسی را به تحسین وادار نماید. این اسپیکر که به وسیله بلوتوث...

اسپیکر Edifier e1100 با طراحی مفهومی و زیبا معرفی شد

مسئله طراحی تخیلی در ظاهر اسپیکر کاملا مشهود است و در نگاه اول می‌تواند کنجکاوی شما را برانگیزد. اسپیکر ۲.۱ کاناله e1100 Predator از یک ساب ووفر ۵ اینچی و دو بلندگو تشکیل شده...

نام (لازم)

پست الکترونیک (لازم)