احتمال توافق اشرف غنی با طالبان، حرکت دولت افغانستان به سمت پارلمانی شدن

به گزارش کالارنا، یک کارشناس مسائل افغانستان گفت: اگر غنی حضور طالبان در قدرت را بپذیرد، نظام حکومتی در افغانستان به سمت پارلمانی شدن پیش خواهد رفت.

احتمال توافق اشرف غنی با طالبان، حرکت دولت افغانستان به سمت پارلمانی شدن

محمد ملازهی، کارشناس مسائل افغانستان و پاکستان در گفت وگو با ، در مورد نتایج انتخابات افغانستان و کسب اکثریت آرا توسط اشرف غنی، در مورد برنامه های او برای حضور در صندلی ریاست جمهوری افغانستان گفت: موضع گیری های عبدالله عبدالله در مورد پیروزی اشرف غنی، اتفاق مهمی است که اگر این موضوع را قبول نکند، بحران جدی در حاکمیت افغانستان به وجود خواهد آمد.

او اضافه کرد: اصل قضیه به مذاکرات صلح طالبان با آمریکایی ها مرتبط می گردد؛ طالبان در گذشته، دولت وحدت ملی را که عبدالله عبدالله و اشرف غنی بودند به عنوان یک دولت دست نشانده می شناخت و حاضر به مذاکره با آن ها نبود؛ اما الان اگر عبدالله عبدالله با تشکیل دولت اشرف غنی مخالفت نکند، با قبول کردن این اتفاق که دولت روی کار آمده، منتخب مردم است، فرصتی برای طالبان و آمریکایی ها وجود دارد و می توان این را در نظر گرفت که بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی در پشت پرده توافقی صورت گرفته و یک تقسیم قدرت به این گروه ها شکل گرفته است.

ملازهی عنوان نمود: فرصتی در حال شکل دریافت است که طالبان با دولت مرکزی افغانستان وارد مذاکره شده و آتش بس را بپذیرد، به خصوص در شرایطی که گفته می گردد که معاهده صلح آنها با آمریکایی ها در حال گذر از مراحل پایانی است، در صورت تحقق این امر به نظر می رسد زمینه برای توافق دولت مرکزی افغانستان با طالبان فراهم گردد.

کارشناس مسائل منطقه ادامه داد:یکی از طرح هایی که آمریکایی ها برای تقسیم قدرت در دولت مرکزی افغانستان دارند شریک سازی طالبان در اداره کشور است و در صورت رسیدن به تواقفق این امر به اجرا در خواهد آمد و پس از آن قابل پیش بینی است که اشرف غنی در موقعیت جدید خود، با طالبان به تفاهم برسد.

او اظهار کرد: اگر تفاهمی در پشت پرده بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی انجام گردد، یک نوع تقسیم قدرت صورت خواهد گرفت که اگر در این تقسیم قدرت، از دیدگاه های قومی، صرف نظر گردد، نیرو های نزدیک به ایران می توانند فعالیت خود را دنبال نمایند و اشرف غنی می تواند با ایران همکاری داشته باشد، ولی در مجموع آمدن اشرف غنی، به خاطر نگاهی که او به کشور های عربی دارد، وزنه را به طرف عربستان سعودی سنگین تر می نماید.

کارشناس مسائل منطقه توضیح داد: رویکرد دولت جدید نسبت به روابط خارجی با سایر کشور ها هم بستگی به نوع تقسیم قدرت در کشور دارد؛ اگر طالبان با کنار گذاشتن سلاح خود، رویکرد دیپلماتیک در پیش بگیرد و قصد ایفای نقش به روش دموکراتیک در آینده افغانستان را داشته باشد، ترکیبی از دولت به وجود خواهد آمد که نیرو هایی که هوادار ایران هستند، در آن نقش کمرنگ تری خواهند داشت.

او گفت: از طرف دیگر افغانستان، برای رسیدن به ثبات کامل و توسعه، احتیاج به همکاری کشور های منطقه ای دارد. به همین دلیل هم آمریکایی ها پذیرفته اند که بیشتر نیرو های خود را از افغانستان خارج نموده و بخش کمی از آنها را در این کشور نگهدارند. در چنین شرایطی انتظار می رود در دو جبهه تغییراتی در افغانستان رخ بدهد؛ یکی در درون جامعه افغانستان و ساختار قدرت خواهد بود که باید به گونه ای طراحی گردد که طالبان در آن جای بگیرد و در این صورت ممکن است از نظام ریاست جمهوری به سمت نظام پارلمانی حرکت کند و اداره داخلی آن شکل فدرال به خود بگیرد.

ملازهی اعلام کرد: به موازات تحولات داخلی افغانستان، موضوع تحولات خارجی این کشور هم هم مطرح است. به نظر می رسد قدرت های بزرگ هم تصمیم ندارند در تحولات داخلی این کشور دخالت نمایند تا افغانستان بتواند خود، ضمام امور را در دست گرفته و برای آینده اش تصمیم بگیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 977

به "احتمال توافق اشرف غنی با طالبان، حرکت دولت افغانستان به سمت پارلمانی شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال توافق اشرف غنی با طالبان، حرکت دولت افغانستان به سمت پارلمانی شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید