ارومیه در صدر جدول ابتلا به کرونای آذربایجان غربی

به گزارش کالارنا، ارومیه به عنوان مرکز و پرجمعیت ترین شهر آذربایجان غربی، طی حدود یک ماه گذشته به صورت مستمر درگیر بیماری کرونا بوده و با وجود کاهش مبتلایان در 2 روز نخست فروردین سال جاری در این شهرستان، فرایند افزایشی همچنان در آن استمرار داشته است.

ارومیه در صدر جدول ابتلا به کرونای آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایرنا، شهرستانی که جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 40 هزار نفر را طبق آخرین سرشماری در خود جای داده و در سال های اخیر نیز این جمعیت همیشه افزایشی بوده، در موضوع شیوع بیماری کرونا نیز یکی از کانون های مهم و افزایشی آذربایجان غربی بوده است.

در این شهرستان از روز هشتم اسفند سال 1398 که نخستین مورد ابتلا به بیماری کرونا در آن ثبت شد، تا به امروز 170 نفر به کرونا مبتلا شده اند که متوسط روزانه ابتلا در آن به 6 نفر می رسد.

شرایط شهرستان ارومیه به نسبت سهم جمعیتی آن از استان و کشور متفاوت است؛ تعداد مبتلایان در ارومیه به نسبت کل مبتلایان استان بیشتر از سهم جمعیتی است.

سهم جمعیتی ارومیه از آذربایجان غربی طبق سرشماری سال 1395، حدود 31 درصد است در حالی که تعداد مبتلایان مرکز استان 35 درصد کل مبتلایان استان را تشکیل می دهد.

این در حالی است که سهم جمعیتی ارومیه از کل کشور بیش از یک درصد و سهم مبتلایان این شهرستان از مبتلایان کل کشور، حدود 0.6 (شش دهم) درصد است که میزان مناسبی به نظر می رسد.

همچنین طبق آنالیز آماری، از هر 6 هزار و 100 نفر جمعیت این شهرستان، یک نفر به کرونا مبتلا شده که آمار خوبی نسبت به کشور به شمار می رود زیرا این رقم در کل کشور، یک مورد ابتلا به ازای حدود سه هزار و 300 نفر است.

ارومیه طی روزهایی که آمار به صورت تفکیکی در 17 شهرستان آذربایجان غربی اعلام شده به جز پنج روز همیشه بیشترین تعداد مبتلایان را داشته و با فاصله حدود 100 نفری از شهرستان دوم، بیشترین مورد ابتلا را نیز در استان به خود اختصاص داده است.

بیشترین تعداد مبتلایان در ارومیه در روز 26 اسفند ثبت شده که در این روز، آزمایش 18 نفر در مورد بیماری کرونا مثبت بود و کمترین تعداد مبتلایان نیز در روز اول فروردین بود که تنها آزمایش سه نفر مثبت اعلام شد.

هرچند طی روزهای 26 اسفند تا اول فروردین، فرایند نزولی در تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در ارومیه ثبت شد ولی به نظر می رسد در پی همراهی نکردن مردم و حضور مستمر در بازار برای خریدهای شب عید، این فرایند پایدار نماند و از روز دوم فروردین، فرایند افزایشی در این شهرستان شروع شد که تا به امروز نیز ادامه داشته است.

تعداد مبتلایان این شهرستان طی 13 روز از 22 اسفند تا پنجم فروردین به ترتیب هشت، هفت، هفت، 14، 18، 13، 11، هفت، سه، پنج، 6، هفت و 13 نفر بود که این فرایند نشان دهنده کاهش موقتی و افزایش پس از آن است.

با توجه به اینکه طی روزهای اخیر همیشه مردم این شهرستان از فرصت ها استفاده نموده و از خانه برای تفریح، دید و بازدید و حضور در تفرجگاه ها و پارک ها خارج شده و به توصیه مسوولان توجه ننموده اند، انتظار می رود که طی روزهای پایانی هفته جاری و همه روزهای هفته آینده شاهد افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در مرکز استان باشیم.

قطع این زنجیره تنها به همراهی مردم و کاهش سفرهای برون و درون شهری منوط است و مردم باید در این خصوص بیشترین توجه را داشته باشند تا ظرفیت بیمارستان ها تکمیل نشود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1187

به "ارومیه در صدر جدول ابتلا به کرونای آذربایجان غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارومیه در صدر جدول ابتلا به کرونای آذربایجان غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید