اشتغال زنان در هیات علمی دانشگاه ها 12 درصد است، برای هر زنی که به مقطع دکتری برسد نیم میلیارد هزینه می گردد

به گزارش کالارنا، استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی به بیان توضیحاتی درباره آمار و اطلاعاتی درباره میزان اشتغال زنان در اعضای هیات علمی دانشگاه ها پرداخت.

اشتغال زنان در هیات علمی دانشگاه ها 12 درصد است، برای هر زنی که به مقطع دکتری برسد نیم میلیارد هزینه می گردد

امان الله قرایی مقدم، استاد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی کالارنا، درباره آمار و اطلاعات متناقضی که درباره میزان زنان عضو هیات علمی دانشگاه ها و نقدها درباره تعداد کم زنان هیات علمی به نسبت مردان گفت: تعداد اعضای هیات علمی در خانم ها بسیار کمتر از مردان است و این نقدها به این موضوع کاملا درست است.

وی در ادامه اعلام کرد: سازمان ها و جامعه ما حق و حقوق زنان را در هیچ نهاد و دستگاهی به تساوی مردان به رسمیت نشناخته و نسبت به زنان تعصب دارند که یکی از این سازمان ها هم وزارت علوم است.

قرایی مقدم در ادامه اضافه کرد: این مضوع ظلمی است که با وجود شعار احقاق حقوق زنان در جامعه اتفاق افتاده، نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می دهند و زنان نقش بسیار مهمی در طول تاریخ و بعد از انقلاب بر عهده داشته اند.

استاد دانشگاه خوارزمی در ادامه گفت: بعضی از متعصبان و کوته فکران نمی خواهند بپذیرند که زنان هیچ چیزی کمتر از مردان ندارند با وجود اینکه اساتید خانم به مراتب بهتر از مردان هستند و این موضوع ثابت شده است.

قرایی مقدم تشریح کرد: این افراد کوته فکر دچار دکماتیسم فکری هستند و فکر می نمایند که فقط مردان می توانند بهترین باشند. بهترین متخصصان ما در پزشکی یا حوزه اتم و تدریس زنان هستند. جامعه ما بعد از انقلاب اسلامی نسبت به سایر کشور های اسلامی شرایط بسیار خوبی دارد.

اشتغال زنان تحصیل نموده 3 برابر کمتر از مردان تحصیل نموده است

این استاد دانشگاه خوارزمی درباره آمار اشتغال زنان تحصیل نموده در کشور گفت: هنوز از نظر اشتغال زنان تحصیل نموده ما 3 برابر کمتر از مردان تحصیل نموده مشغول به کار هستند.

قرایی مقدم در ادامه در پاسخ به این سوال که وزیر علوم در مجلس در پاسخ به نقدها بهارستانی ها اعلام نموده 20 درصد از سهم اعضای هیات علمی مربوط به زنان است در حالی که نمایندگان مجلس آمار 12 درصدی ارائه می دهد گفت: آمار 20 درصدی زنان عضو هیات علمی دروغ است و سهم زنان از اعضای هیات علمی 12 تا 13 درصد است و فقط همین میزان عضو هیات علمی دانشگاه ها هستند.

بیشتر بخوانید: چرا سرانجام نامه های کاغذی از دانشگاه آزاد حذف نمی گردد؟

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که وزیر علوم بیان نموده است که علت این آمار پایین عدم علاقه خود زنان به کار است گفت: این موضوع را قبول ندارم و موضوعی کاملا بی پایه و نشان دهنده مکانسیم دفاعی فرافکنی است. چرا که هیچ زنی نیست که دکتری گرفته باشد و نخواهد استاد دانشگاه بگردد.

روابط مداری باعث مهاجرت زنان شایسته از کشور می گردد

این استاد دانشگاه خوارزمی در ادامه اضافه کرد: وقتی روابط مداری در جامعه حاکم است باعث می گردد زنانی مثل مریم میرزاخانی از کشور رانده شوند. بسیاری از زنان شایسته ما هم اکنون مهاجرت نموده اند.

قرایی مقدم در ادامه با بیان اینکه این امر باعث فرار مغز های بزرگ و شایسته از کشور می شوند اضافه کرد: برای هر فردی که به دوره دکتری برسد در کشور حداقل نیم میلیارد هزینه شده است. عدم به کارگیری زنان در هیات علمی دانشگاه ها ظلمی است که نسبت به زنان روا داشته می گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1085

به "اشتغال زنان در هیات علمی دانشگاه ها 12 درصد است، برای هر زنی که به مقطع دکتری برسد نیم میلیارد هزینه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتغال زنان در هیات علمی دانشگاه ها 12 درصد است، برای هر زنی که به مقطع دکتری برسد نیم میلیارد هزینه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید