ایران و بلاروس؛ موضوع رایزنی لاوروف و همتای آلمانی

به گزارش کالارنا، وزرای خارجه روسیه و آلمان در جریان مکالمه تلفنی، بر پایبندی مسکو و برلین به تعهدات خویش در قبال برجام تأکید کردند و طرف روسی، تلاش های خارجی برای بی ثبات کردن اوضاع سیاسی داخلی در بلاروس را غیرقابل قبول خواند.

ایران و بلاروس؛ موضوع رایزنی لاوروف و همتای آلمانی

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، وزارت امور خارجه روسیه بیان نمود که سرگئی لاوروف و هایکو ماس روسای دستگاه دیپلماسی فدراسیون روسیه و آلمان، با یکدیگر مذاکرات تلفنی داشتند که در جریان آن، طرف روسی غیرقابل پذیرش بودن مداخلات خارجی در امور داخلی بلاروس را یادآور شد. این گفت وگوها روز سه شنبه و به ابتکار عمل طرف آلمانی اجرا شده است.

بر اساس این اطلاعات، وزرای خارجه روسیه و آلمان درباره آخرین تحولات در بلاروس، در رابطه با اعتراضات گسترده به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اخیر در این کشور گفت وگو کرده و ابراز امیدواری کردند که اوضاع سیاسی در بلاروس هر چه سریعتر عادی شود.

سرگئی لاوروف با تأکید بر غیرقابل پذیرش بودن هرگونه مداخله خارجی در فرایند اوضاع سیاسی داخلی در بلاروس، توجه آلمان، به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا را به برخی تلا ش ها ی خارجی برای بی ثبات کردن اوضاع در این کشور که همسایه و روابط برادرانه با روسیه دارد، جلب کرد.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین ابتکار عمل اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور درباره لزوم برگزاری نشست سران اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل، با مشارکت آلمان و ایران برای یافتن راه حل های قابل قبول همه طرفین برای اطمینان یافتن از تأمین امنیت قابل اعتماد در منطقه خلیج فارس، با در نظر دریافت نگرانی های همه طرف های درگیر، را مورد توجه قرار داد.

لاوروف و هایکو ماس بار دیگر، پایبندی کشورهای متبوع خویش به قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت که مبنای حقوقی لازم برای اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به منظور حل و فصل اوضاع پیرامون برنامه هسته ای ایران را ایجاد می کند، را مورد تأیید قرار دادند.

وزارت خارجه روسیه بار دیگر یادآور شد: امضای توافقنامه هسته ای در سال 2015، یک دستاورد بزرگ سیاسی و دیپلماتیک با هدف تقویت رژیم منع گسترش سلاح های هسته ای و امنیت منطقه ای در منطقه خاورمیانه بود و همه طرفین شرکت کننده در برجام، باید به تعهدات خویش در قبال این سند پایبند باشند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1439

به "ایران و بلاروس؛ موضوع رایزنی لاوروف و همتای آلمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و بلاروس؛ موضوع رایزنی لاوروف و همتای آلمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید