باقری کنی با خبر مثبت از جلسه مذاکرات بیرون آمد

به گزارش کالارنا، رییس هیات مذاکره کننده ایران گفت: در هفته گذشته و در طی مذاکرات در موضوع لغو تحریم ها و اقدامات هسته ای به دو سند دست پیدا کردیم که این دو سند، دیگر سند به دست آمده در 20 ژوئن (مذاکرات وین 6) نخواهند بود بلکه دو سند نو است که بر اساس مواضع ایران مبنای مذاکراتی خواهد بود که در آینده نزدیک در وین شروع می گردد.

باقری کنی با خبر مثبت از جلسه مذاکرات بیرون آمد

به گزارش خبرنگاران،علی باقری پس از انتها مذاکرات این دور در وین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این دور از گفت گوها هیات ایرانی با توجه به اینکه دولت نو در ایران بر سر کار آمده بود و تیم نوی هم برای گفت وگوها ماموریت یافته بود، همراه خود مواضع و دیدگاه های دولت نو را به وین آورد. ما در گفت وگوهای شش دور قبل و پیش نویس هایی که از آن مذاکرات بود، مواضع و دیدگاه های تیم ایران را لحاظ کردیم و در اسناد مذاکراتی درج و به طرف مقابل ارایه کردیم. دو سند برای مذاکرات مهم بود، یکی مربوط به لغو تحریم ها که اولویت اول و دستور کار مهم تیم مذاکراتی ایران بود، البته این اولویت صرفا به ما مربوط نیست بلکه طرف های دیگر از جمله چین هم در مذاکرات توضیح دادند که اولویت آنها هم رسیدگی به موضوع تحریم هاست.

وی ادامه داد: در طول این چند روزی که گفت گوهای وین هفتم را داشتیم، در کمتر از 20 روز چند دور مذاکره در سطح روسای هیات ها، کارگروه ها و کارشناسان برگزار گردید و چند سند هم بین طرف ها مبادله شد تا دیدگاه های دو طرف و تغییراتی که در متن باید داده گردد اعمال گردد و آخرین سند را ما امروز درباره لغو تحریم ها دریافت کردیم.

باقری اضافه کرد: در بحث هسته ای هم ما دیدگاه های خود را بر روی متن پیش نویس وین 6 درج نموده و ارایه داده بودیم. تفاوت این سند با سند لغو تحریم ها این بود که طرف اروپایی اصلاحات نوی که اعمال شده بود را به عنوان مبنای مذاکرات نمی پذیرفت و تصریح می کرد که همه باید به پیش نویس وین 6 بازگردند و بر اساس آن مذاکرات ادامه یابد. اما ما بر اساس منطق و استدلالی که داشتیم در مقابل این موضع غیرمنطقی ایستادگی کردیم و گفتیم مواضع ما باید لحاظ گردد و در طی مذاکرات مباحثه خواهیم داشت تا به جمع بندی مرضی الطرفین برسیم اما متاسفانه با یک مقاومت غیرموجه از سوی سه کشور اروپایی روبرو شدیم. با این حال این باعث نشد که تیم ایران از مواضع منطقی و مستدل خود دست بکشد.

مذاکره نماینده ارشد ایران اظهار کرد: در طی یک هفته گذشته مذاکرات بسیار سنگین و فشرده بین طرف ها در سطوح مختلف برگزار گردید و دیدگاه های طرف ها مبادله شد تا در نهایت اروپایی ها هم مجاب شدند که دیدگاه های ایران به عنوان مبنایی برای مذاکرات جدی و نتیجه بخش پذیرفته گردد، از این رو هم در موضوع لغو تحریم ها هم اقدامات هسته ای به دو سند دست پیدا کردیم که اینها دیگر سند پیش نویس مذاکرات 20 ژوئن نخواهند بود بلکه دو سند نو است که بر اساس مواضع ایران مبنای مذاکراتی خواهد بود که در آینده نزدیک در وین آغاز می گردد.

رییس هیات مذاکره نماینده ایران در پاسخ به این که اختلافات میان دو طرف در این دور از مذاکرات کاهش یافت؟ گفت: ما در این دور از مذاکرات مواضع مان در دو سند آمد که این مبنای گفت وگوها گردد و در راستا گفت وگوها معین می گردد که این مواضع به هم نزدیک می گردد یا نه اما همان طور که گفتم طرف اروپایی ابا داشت که دیدگاه ایران را بپذیرد و فشار می آوردند که ایران مواضعش را پس بگیرد و ایران بپذیرد که متن وین 6 مذاکرات پیش رود و در این مدت که در مذاکرات بودیم و در این دور اخیر با یک اصرار بلاوجه طرف اروپایی روبرو بودیم برای حذف دیدگاه های ایران که با مقاومت ما و استدلال هایی که مطرح کردیم در نهایت پذیرفت که نگاه ایران در مواردی که مدنظرش بود در پیش نویس در داخل سند درج گردد و آن گردد مبنای گفت وگو.

وی در پاسخ به این که شما در این مدت مذاکرات می گفتید که طرف اروپایی هیچ ابتکار عملی را برای بهبود مذاکرات ارایه نمی کند آیا پیشنهادی از سوی این کشورها در سند مذاکرات درج شده است؟ گفت: خیر. هیچ پیشنهادی از سوی طرف اروپایی برای ما ارایه نشد اینها قبلا بیان نموده بودند که درباره برخی از موضوعات از جمله بحث تضمین ها ابتکاراتی داریم اما در این دور هیچ ابتکاری از آنها دریافت نکردیم.

باقری در پاسخ به این که چرا الان مذاکرات متوقف شد؟ اظهار کرد: در این مدت گفت وگو برای این بود که مبنای مذاکرات مورد وفاق دو طرف قرار گیرد. دیروز به این مبنا دست پیدا کردیم و در نتیجه قرار شد که تیم ها یک وقفه ای در مذاکرات بدهند و بعد برگردیم و روی متونی که مورد توافق هر دو طرف است، مذاکرات را آغاز نمایند.

وی در پاسخ به این که نشست بعدی چه وقت خواهد بود؟ گفت: در چند روز آینده گفت وگوها آغاز می گردد و قرار شد هماهنگ نماینده زمانی را مشخص نمایند.

دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این که طرف اروپایی اصرار داشته که طرف ها به توافق نوی فراتر از توافق سال 94 برسند؟ گفت: اصلا چنین چیزی مطرح نبوده است و مبنای گفت وگوها در چارچوب توافق 1394 است و مبنای دیگری به وسیله کسی مطرح نشده و بگردد هم پذیرفته نمی گردد.

باقری در پاسخ به این پرسش که قبلا روی پیش نویس وین 6 عنوان می شد ترکیب اختلافات میان دو طرف ها تا 80 درصد اختلاف است و 20 درصد تفاهم، آیا الان می توانید بگویید اختلافات در این متون چند درصد است؟ گفت: درصد نمی توانم بگویم. اما به هر حال اختلاف وجود دارد. همان اختلافاتی که در پیش نویس وین 6 است وجود دارد و چندتایی هم به آنها اضافه شده است.

رییس هیات مذاکره نماینده ایران در وین در پاسخ به این پرسش که در دور بعدی گفت وگوها می توان به نتیجه رسید؟ توضیح داد: گفت وگوهای دور آینده می تواند آخرین دور مذاکرات باشد. طبیعی است طرف مقابل اگر دیدگاه های ما را بپذیرد، ما در کوتاه ترین زمان ممکن می توانیم به توافق برسیم.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2198

به "باقری کنی با خبر مثبت از جلسه مذاکرات بیرون آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باقری کنی با خبر مثبت از جلسه مذاکرات بیرون آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید