تا سال 1400 واردات تا 10 میلیارد دلار کاهش می یابد

به گزارش کالارنا، خبرنگاران؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت از برنامه ریزی برای کاهش 10 میلیارد دلاری واردات کشور تا سال 1400 اطلاع داد که بخشی از آن در اجرای میزهای تعمیق ساخت داخل دنبال می گردد.

تا سال 1400 واردات تا 10 میلیارد دلار کاهش می یابد

به گزارش کالارنا به نقل از ایرنا، رضا رحمانی امروز شنبه در جریان دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: دستیابی به این هدف نیازمند 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری ارزی و 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی (در مجموع حدود چهار میلیارد دلار) سرمایه گذاری است.

وی بیان داشت: 1.2 میلیارد دلار از این صرفه جویی در صنعت نساجی و پوشاک، 500 میلیون دلار در صنایع سلولزی، 2.7 میلیارد دلار در صنایع شیمیایی، 2.4 میلیارد دلار در صنایع معدنی، 600 میلیون دلار در صنایع فلزی، 650 میلیون دلار در لوازم خانگی، 650 میلیون دلار در ماشین آلات، 1.4 میلیارد دلار در صنعت خودرو و 250 میلیون دلار در لوازم برقی و الکتریکی خواهد بود.

رحمانی با تقدیر از کوشش های بانک مرکزی، از قول مساعد این بانک برای تامین 100 هزار میلیارد تومان نقدینگی صنایع در 6 ماهه دوم امسال اطلاع داد و گفت: اکنون برنامه های توسعه ای و ساخت داخل وزارت صنعت آماده است و انتظار می رود کسانی که توانایی همکاری دارند پای کار بیایند.

وی با اشاره به حجم سرمایه های سرگردان در سطح جامعه، ابراز امیدواری کرد بانک مرکزی با تضمین کردن تشکیل صندوق های سرمایه گذاری در کشور سرمایه های مردمی را جذب آنها کند تا در صنایع مورد استفاده قرار گرفته گردد.

این مقام مسئول به برنامه ریزی برای افزایش 260 هزار دستگاه خودروی سواری بیشتر در سال 98 نسبت به پارسال (در مجموع 1.2 میلیون دستگاه خودروی سواری در سال 98) اشاره نمود که نیازمند 6 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش و 500 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی است.

وی همچنین از برنامه ریزی برای فعال سازی دو هزار واحد صنعتی راکد در امسال اطلاع داد که نیازمند نقدینگی است.

رحمانی درخصوص فراوری لاستیک خودروهای سنگین در کشور گفت: تا پارسال 70 درصد این لاستیک ها وارداتی بود اما با تعریف پنج طرح در این زمینه در شهرهای اردبیل، بیرجند، کرمانشاه، سنندج و زابل حداکثر تا سه سال آینده نیازهای کشور را برطرف خواهیم کرد.

وی گفت : اکنون در فراوری چادر مشکی 80 درصد واردات داریم، اما با تعریف طرحی در قزوین و با فراوری 30 میلیون متری این محصول، 30 درصد از واردات آن کاسته خواهد شد.

وزیر صنعت با اشاره به دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، تاکید نمود: در سال های گذشته نیز با تحریم صنعت خودرو روبرو بودیم، اما امروز با اراده ای که وجود داشته، از تحریم ها فرصت ساختیم.

وی بیان داشت: تا انتها سال پنج میز تعمیق ساخت داخل دیگر در صنعت خودرو خواهیم داشت و علاوه بر آن برگزاری این میزها در صنایع لوازم خانگی، فولاد، مس، پتروشیمی، موتورسیکلت، برق و الکترونیک و حوزه فناوری اطلاعات را در برنامه داریم.

رحمانی تاکید نمود: امروز نهضت ساخت داخل در صنعت کشور شکل گرفته و باید باور کنیم راه نجات اقتصاد کشور توجه به فراوری ملی است.

وی ادامه داد: در صنعت خودرو، در میز نخست داخلی سازی به دستاوردهای خوبی رسیدیم، اما در عین حال باید نگاه مان به آینده بوده و به فناوری های جدید و تحولات جهانی این صنعت برای پاسخگویی به درخواست های مردم توجه داشته باشیم.

وزیر صنعت و معدن و تجارت تاکید نمود: اینکه با تغییر مدیریت خودروسازی، تامین نمایندگان قطعات آن نیز تغییر نمایند بی معنی است؛ با جلوگیری از چنین اتفاقاتی باید به تقویت سرمایه گذاری ها و روابط برد- برد بپردازیم.

وی، مهمترین دغدغه برنامه های رونق فراوری را تامین نقدینگی برشمرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 764

به "تا سال 1400 واردات تا 10 میلیارد دلار کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا سال 1400 واردات تا 10 میلیارد دلار کاهش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید