تصویب اولین قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام بعد از 8 سال

به گزارش کالارنا، شورای حکام آژانس اتمی اولین قطعنامه ضد ایرانی از سال 2012 را به بهانه عدم همکاری تهران با تحقیقات آژانس، تصویب کرد.

تصویب اولین قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام بعد از 8 سال

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، منابع دیپلماتیک و خبری از وین گزارش دادند که شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز آدینه 30 خرداد ماه قطعنامه تروئیکای اروپایی علیه ایران را تصویب کرد.

لارنس نورمن خبرنگار نشریه وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات های حاضر در نشست حضوری شورای حکام گزارش داد: این قطعنامه تصویب شد. اعضای شورای حکام آژانس اتمی از ایران به دلیل عدم همکاری با تحقیقات آژانس انتقاد کردند. این اولین قطعنامه علیه ایران از سال 2012 است.

منابع دیپلماتیک می گویند قطعنامه پیشنهادی تروئیکای اروپایی علیه ایران، با 25 رأی موافق، 2 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع تصویب شده است.

گرهارت کانتزل نماینده آلمان در سازمان های بین المللی مستقر در وین، طی سخنرانی در این نشست مدعی شد: ممانعت ایران از دسترسی [به چهار مکان] - آنهم بر خلاف پیغام بسیار روشن شورای حکام در نشست قبلی - چالشی برای رژیم پادمانی جهانی است.

به نوشته صفحه توئیتر نمایندگی آلمان، کانتزل سپس خواهان واکنش شورای حکام به ایران شد: اقدامات یک دولت در ممانعت از دسترسی قانونی آژانس برای چهار ماه و تعامل ناکافی به مدت یک سال، سزاوار واکنشی از سوی شورا است.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی با بیان اینکه شورای حکام با تصویب این قطعنامه از ایران خواست دسترسی به دو مکان مورد نظر را فراهم کند، گفت: روسیه و چین [به این قطعنامه] رأی منفی دادند.

نمایندگی روسیه در وین شرح داد: برای رسیدن به نتایج مثبت، آژانس و تهران باید به گفت وگو مطابق با روش های معمول ادامه دهند و نگرانی های طرف ها در نظر بگیرند. در عین حالی که بر لزوم حل فوری مشکل این مشکل توسط تهران و آژانس تاکید [می کنیم]، باور داریم این قطعنامه می تواند مخرب و غیرسازنده باشد.

تروئیکای اروپایی روز دوشنبه طی نشست شورای حکام، با استناد به گزارش ادعایی آژانس اتمی مبنی بر اجازه ندادن ایران برای دسترسی به چهار مکان، پیش نویش قطعنامه ای را تنظیم کردند که تهران را به اجازه دادن برای این تحقیقات و همچنین همکاری کامل با آژانس ملزم می نماید.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، پیشتر در واکنش به پیش نویس این قطعنامه گفته بود: شورای حکام آژانس نباید به دشمنان برجام اجازه دهد که منافع عالی ایران را به خطر بیندازند... ما چیزی برای پنهان کردن نداریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1344

به "تصویب اولین قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام بعد از 8 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب اولین قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام بعد از 8 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید