تقلّای داعش برای بقا پس از البغدادی؛ تاجیکستان آسیب پذیرترین کشور منطقه

به گزارش کالارنا، کارشناس مسائل سیاسی قزاقستان گفت: امروزه در صفوف سازمان تروریستی داعش تنها اعضای فعال و حرفه ای باقی مانده اند و این موضوع در آسیای جنوب شرقی و آسیا و آسیای مرکزی نیز مطرح است.

تقلّای داعش برای بقا پس از البغدادی؛ تاجیکستان آسیب پذیرترین کشور منطقه

اسلام کورایف کارشناس مسائل سیاسی قزاقستان در گفت وگو با خبرنگار کالارنا در بیشکک با اشاره به تحولات اخیر در سوریه، از تداوم اقدامات داعش پس از کشته شدن ابوبکر البغدادی رئیس این سازمان تروریستی اطلاع داد.

وی گفت: بازیگران درگیر در سوریه به بن بستی رسیده بودند اما پس از اقدامات اخیر ترکیه در شمال سوریه اوضاع دگرگون شد.

کورایف توضیح داد: در نتیجه آمریکا از مناطق شمالی خارج شد اما سربازان این کشور هنوز مخزن های نفتی و گازی را نگهبانی می نمایند و تغییرات بعدی در سال اتی میلادی با دستان دولت ترکیه صورت خواهد گرفت و آنکارا در ماه فوریه باز هم وارد شمال سوریه می گردد.

این کارشناس خاطر نشان کرد: نقش روسیه نیز افزایش یافت و مسکو درک می نماید که گفت وگوی مستقیم با انکارا بسیار مهم است.

کورایف اضافه کرد: به نظر من با کشته شدن البغددی این سازمان تروریستی انگیزه جدیدی برای ادامه فعالیت دریافت نموده و طبق پیغام های اخیر نمایندگان داعش در کشورهای دیگر، برای انجام حملات تروریستی تحت ریاست رئیس جدید این سازمان اعلام آمادگی نموده اند.

کارشناس قزاق گفت: قبلا افراد در کشورهای مختلف از ایده داعش حمایت می کردند اما تحولات اخیر نشان می دهد که امروز در صفوف این سازمان تروریستی تنها اعضای فعال و حرفه ای مانده اند.

کورایف ادامه داد: تعداد آنان زیاد نیست اما تروریست ها در تمام کشورهای جهانی حضور دارند و این موضوع در آسیای جنوب شرقی و آسیا و آسیای مرکزی مطرح است.

وی گفت: در آسیای جنوب شرقی تروریست های داعش فعال هستند و در آسیای مرکزی فعالیت آنان کم رنگ است. آنان در حال حاضر در تاجیکستان به دلیل هم مرز بودن این کشور با افغانستان مشاهده می شوند ضمن آنکه افغانستان پایگاه فعلی این سازمان تروریستی می باشد.

کورایف گفت: امروز تهدیدات جدی از طرف داعش برای آسیای مرکزی وجود ندارد و سازمان های امنیتی کشورهای منطقه اقدامات خود را هماهنگ می نمایند و فعالیت مؤثری را انجام می دهند اما تاجیکستان آسیب پذیرترین کشور منطقه است و داعش گاهاً حضور خود در این کشور را اثبات می نماید.

این کارشناس گفت: تروریست ها با ابزار اختلاف افکنی به دنبال گسترش بی ثباتی هستند.

وی در سرانجام توضیح داد: سوریه و عراق هنوز پایگاه داعش است و در 2 کشور مذکور سران این سازمان تروریستی قرار دارند و برای گسترش ایده های خود کوشش می نمایند اما باید گفت برنامه جامع و دقیق ندارند.

ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 883

به "تقلّای داعش برای بقا پس از البغدادی؛ تاجیکستان آسیب پذیرترین کشور منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقلّای داعش برای بقا پس از البغدادی؛ تاجیکستان آسیب پذیرترین کشور منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید