خبرنگاران چامسکی: تحریم ها ابزاری برای شکنجه مردم ایران است

به گزارش کالارنا، تهران- خبرنگاران- نوام چامسکی روز دوشنبه گفت که تحریم ها علیه ایران هیچ مشروعیتی ندارند و وسیله ای برای شکنجه و وحشت مردم است.

خبرنگاران چامسکی: تحریم ها ابزاری برای شکنجه مردم ایران است

به گزارش خبرنگاران از تلویزیون سماء، چامسکی نظریه پرداز، اندیشمند و منتقد جامعه شناس بزرگ آمریکایی در دانشگاه حبیب پاکستان گفت: این احتمال وجود دارد، در واقع باید بگوییم که تحریم ها علیه ایران هیچ مآغازیتی ندارند.

چامسکی معتقد است تحریم های اعمال شده توسط آمریکا علیه ایران وسیله ای برای شکنجه و وحشت مردم است.

وی گفت مردم ایران مجبورند از این تحریم ها رنج ببرند زیرا دولت ایران از دستورات ایالات متحده اطاعت نمی کند.

این فیلسوف آمریکایی فکر می کند که ایران هیچ برابری با قدرت نظامی ایالات متحده ندارد.

چامسکی در ادامه اضافه نمود: سرویس اطلاعات آمریکا به ما اطلاع می دهد که شرایط راهبردی (ایران) دفاعی است و حتی اگر سلاح های هسته ای وجود داشته باشد، این بخشی از راهبرد بازدارندگی است.

چامسکی همچنین در مورد احتمال وقوع جنگ در منطقه گفت: دولت ترامپ در شرایطی قراردارد که مایل است تقریباً هر کاری انجام دهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 به صورت یکجانبه و غیرقانونی کشورش را از برجام خارج کرده و تحریم های رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند.

کشورهای اروپایی طرف برجام که تلاششان برای متقاعد کردن ترامپ برای باقی ماندن در برجام شکست خورده بود، ابتدا قانون مسدودساز اتحادیه اروپا را برای جلوگیری از خروج شرکت های اروپایی از ایران فعال کردند که کارآیی چندانی نداشت.

آن ها سپس اقدام به تأسیس سازوکاری برای انجام تبادلات مالی میان ایران و شرکت های اروپایی بدون نیاز به نظام مالی آمریکا ایجاد کردند که در بهمن ماه سال 1397 با تأسیس شرکت اینستکس عملی شد، اما چندان با استقبال شرکت های تجاری روبرو نشده است.

تهران نیز تلاش کرد توافق هسته ای را به شرط عمل دیگر طرف های این توافق به تعهداتشان، حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف های اروپایی به تعهدات برجامی، گام های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی شصت روزه آغاز کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه 1398، با صدور بیانیه ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را گفت که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

ایران بارها اعلام کرده که اگر سایر طرف های باقی مانده در برجام تصمیم بگیرند تعهدات خود را مطابق با توافق اجرا کنند، گام های کاهش تعهدات برجامی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1634

به "خبرنگاران چامسکی: تحریم ها ابزاری برای شکنجه مردم ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران چامسکی: تحریم ها ابزاری برای شکنجه مردم ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید