خطر درازمدت کرونا؛ افزایش باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک

به گزارش کالارنا، پژوهشگران بریتانیایی تاکید می نمایند که حتی پیش از آنالیز های آن ها هم نتایج تحقیقاتی محدودتر نشان داده بود که عفونت های باکتریایی در مجاری تنفسی و عروق بیماران مبتلا به کووید -19 بسیار نادر است.

خطر درازمدت کرونا؛ افزایش باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سرگرمی و سفر بیشتر بدانید.

هرچند به ندرت پیش می آید که بیماران کرونا به دیگر بیماری های عفونی باکتریایی هم مبتلا باشند، اما پزشکان برای درمان غالبا آنتی بیوتیک تجویز می نمایند. پژوهشگران نسبت به پیامد استفاده از آنتی بیوتیک در درازمدت هشدار می دهند.

تصویر به دست آمده با میکروسکوپ الکترونی روبشی که باکتری از خانواده استافیلوکوکوس اورئوس را (به رنگ زرد) که مقاوم به متی سیلین است نشان می دهد.

نتایج یک تحقیق نشان می دهد که در درمان بیماران مبتلا به کرونا بیش از آنچه احتیاج است از آنتی بیوتیک استفاده می گردد. پژوهشگران بریتانیایی در مجله تخصصی لانست با هشدار نسبت به پیامد های تجویز دست و دلبازانه آنتی بیوتیک می گویند این دارو ها برای درمان عفونت های احتمالی باکتریایی بروزنماینده با کرونا به بیماران داده شده اند. به اعتقاد این پژوهشگران، اما همراهی چنین عفونت هایی در بیماران مبتلا به کرونا مشاهده نشده است.

عامل بیماری کووید-19یک ویروس است و آنتی بیوتیک بر روی آن بی تاثیر است.

تیم پژوهشی از دانشگاه ادینبورگ که بر روی این موضوع تحقیق نموده است، داده های مربوط به 8600 بیمار مبتلا به کووید -19 را آنالیز نموده که در سال گذشته به بیمارستان انتقال یافته و به طور خاص آزمایش وجود عفونت های باکتریایی بر روی آن ها اجرا شده است.

عفونت باکتریایی همراه با کووید -19 تنها در 1100 بیمار (13 درصد) مشاهده شد. در بیشتر موارد عفونت باکتریایی ثانویه پس از بیش از دو روز از بستری شدن در بیمارستان بروز نموده است. از آنالیز داده ها معین شد که از میان 36 هزار بیمار مبتلا به کرونا، به بیش از 37 درصد از آن ها پیش از پذیرش در بیمارستان، آنتی بیوتیک تجویز شده است.

از سوی دیگر داده های 46 هزار بیمار مبتلا به کرونا نشان می دهند که به 85 درصد از آن ها در دوران بستری بودن در بیمارستان بدون تشخیص معین و تنها از روی احتیاط یا ظن به عفونت باکتریایی، آنتی بیوتیک داده شده است.

پژوهشگران بریتانیایی تاکید می نمایند که حتی پیش از آنالیز های آن ها هم نتایج تحقیقاتی محدودتر نشان داده بود که عفونت های باکتریایی در مجاری تنفسی و عروق بیماران مبتلا به کووید -19 بسیار نادر است.

نتایج تحقیق جدید پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ این مسئله را تأیید می نماید. پژوهشگران تأکید می نمایند که با آزمایش های هدفمند باید استفاده از دارو های آنتی بیوتیک بدون اثبات وجود یک بیماری عفونی باکتریایی در بیماران را تا حد ممکن پایین آورد.

به اعتقاد آن ها در غیر این صورت بیماری های عفونی مقاوم در برابر دارو در درازمدت به یکی از پیامد های همه گیری کرونا تبدیل می شوند. سالهاست که محققان نسبت به افزایش باکتری های مقاوم در اثر به کار بردن گسترده آنتی بیوتیک ها در درمان بیماران و در بخش دامداری هشدار می دهند.

به دلیل استفاده بی دلیل و بیشتر از سر احتیاط آنتی بیوتیک در درمان بیماران بستری شده در بیمارستان ها و مراکز درمانی، بیماری های همه گیر مثل کووید 19 می توانند به این مسئله دامن بزنند.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1938

به "خطر درازمدت کرونا؛ افزایش باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر درازمدت کرونا؛ افزایش باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید