دبیرکل ناتو: کرونا بزرگترین چالش بعد از جنگ جهانی دوم است

به گزارش کالارنا، دبیرکل ناتو با تاکید بر اینکه کرونا بزرگترین چالش بعد از جنگ جهانی دوم است از تسلیحات هسته ای ناتو و مشارکت هسته ای در این ائتلاف نظامی در برابر انتقادها حمایت کرد.

دبیرکل ناتو: کرونا بزرگترین چالش بعد از جنگ جهانی دوم است

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ینز استولنبرگ، دبیرکل ناتو مشارکت هسته ای آلمان و دفاع برلین از حضور تسلیحات اتمی آمریکا در خاک این کشور را تمجید نموده و گفت: بدون توافق چند جانبه درباره مشارکت هسته ای در ناتو تعداد بیشتری از کشورها می توانند برای دستیابی به تسلیحات هسته ای کوشش نمایند. وی سهم آلمان را در این راستا از اهمیت ویژه ای برخوردار دانست.

دبیرکل ناتو در بخشی از این مقاله تاکید نمود که ویروس کرونا عظیمترین چالشی است که جهان بعد از جنگ جهانی دوم با آن روبرو شده است. اما این بدین مفهوم نیست که مسائل دیگر ناپدید شده اند.

استولنبرگ در بخش دیگری از این مقاله نوشت: ما در برابر سخت ترین شرایط امنیتی دهه های اخیر قرار داریم. تهدید ترور همچنان وجود دارد، رژیم های استبدادی دموکراسی را به چالش می کشند، ما شاهد گسترش سلاح های هسته ای در کشورهایی مانند کره شمالی و همچنین اقدامات تهاجمی روسیه هستیم.

دبیرکل ناتو در بخش دیگری از این مقاله بیان کرد: در حالی که ناتو مسئله بازدارندگی هسته ای خود را به عنوان یک ابزار سیاسی می بیند، روسیه در سال های اخیر شدیدا در زمینه قابلیت های نظامی و بخصوص زرادخانه های هسته ای خود سرمایه گذاری می نماید.

وی اضافه نمود: روسیه در کالینینگراد که تنها 500 کیلومتر با برلین فاصله دارد موشک های هسته ای را مستقر نموده است.

وی همچنین این اقدامات روسیه را تهدیدی برای دانمارک، لهستان و رومانی دانست.

دبیرکل ناتو تاکید نمود که چندین دهه است که مسئله مشارکت هسته ای ناتو حفاظت هسته ای موثری را برای متحدین اروپایی فراهم نموده است.

وی تاکید نمود که بازدارندگی هسته ای همچنان اظهار همبستگی نهایی بین شرکای این اتحاد است که همچنان به دنبال جهانی عاری از تسلیحات هسته ای هستند.

همه متحدین ما در ناتو در این باره با هم اتفاق نظر دارند که این ائتلاف نظامی تا زمانی که سلاح های هسته ای وجود دارد یک ائتلاف هسته ای باقی خواهد ماند.

در روزهای اخیر سیاستمداران بلند پایه حزب سوسیال دموکرات آلمان انتها مشارکت هسته ای و خروج تسلیحات اتمی آمریکا از خاک آلمان را درخواست نموده بودند.

در واکنش به این درخواست حزب سوسیال دموکرات یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز دوشنبه بیان کرد که همچنان به این توافق ائتلاف عظیم پایبند است که در آن مذاکرات خلع سلاح اتمی پیروز پیش شرطی برای خروج تسلیحات اتمی آمریکا از خاک آلمان محسوب می گردد.

استفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان هم اطمینان داد که سیاست دولت آلمان تحت تاثیر اظهارات رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات قرار ندارد.

در حالی که مقامات حزب سوسیال دموکرات خواهان بازگشت کلاهک های هسته ای آمریکا از خاک آلمان هستند، اما حزب دموکرات مسیحی این مسئله را قابل مذاکره نمی داند.

رالف موتسنیچ، رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات اخیرا مناقشات در این باره را کلید زده است. وی در این باره گفته است که تسلیحات اتمی آمریکا در خاک آلمان نه تنها امنیت ما را افزایش نمی دهد بلکه نتیجه عکس دارد. وی گفته است حالا زمان آن رسیده که آلمان استقرار این نوع تسلیحات در خاک خود را رد کند.

وی دلیل این درخواست خود را غیر قابل پیش بینی بودن دونالد ترامپ و ناتوانی آلمان در تاثیرگذاری بر وی برای تغییر تصمیمات نادرست خود دانسته و گفت: دولت ترامپ اعلام نموده است که تسلیحات اتمی دیگر تنها کاربرد بازدارندگی نداشته و می تواند در جنگ ها هم مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1293

به "دبیرکل ناتو: کرونا بزرگترین چالش بعد از جنگ جهانی دوم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیرکل ناتو: کرونا بزرگترین چالش بعد از جنگ جهانی دوم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید