در روزهای قطعی اینترنت، نبود گوگل چه بر سر کسب و کارها آورد؟

به گزارش کالارنا، اقتصاد نیوز: اگرچه مسوولان معتقدند با اتکا به ظرفیت های شبکه ملی اطلاعات و در غیاب اینترنت بین الملل، کسب وکارها با استفاده از سرورهای داخلی توانستند سر پا بمانند و کمتر دچار مشکل شوند، اما موضوعی که ممکن است از نظرها جا مانده باشد، این است که خیلی از کسب وکارها مراجعه شان به وسیله موتور جست وجوی گوگل انجام می گردد.

در روزهای قطعی اینترنت، نبود گوگل چه بر سر کسب و کارها آورد؟

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، در روزهای قطعی اینترنت بین الملل که پس از بروز ناآرامی ها و در راستای جلوگیری از سوءاستفاده از این ابزار ارتباطی رخ داد، اگرچه وب سایت های ایرانی با بهره گیری از سرورهای داخلی به فعالیت ادامه دادند، اما بسیاری از کاربران اینترنت، از دانشجویان و برنامه نویسان تا کسب وکارهای کوچک که فعالیتشان در بستر شبکه جهانی اینترنت جریان داشته، با مسائل بسیاری روبرو و بعضا متحمل ضررهای جبران ناپذیری شدند.

همچنین بخش خصوصی این حوزه معتقد است با وجود آمادگی نسبی در لایه شبکه و زیرساخت و برقراری خدمات پایه، دچار کمبود در لایه خدمات و محتوا بودیم و این موضوع باعث وارد آمدن خسارات گسترده به کسب وکارها از جمله وجود اختلال در خدمات کسب وکارهای بالغ تر به دلیل عدم آمادگی سرویس دهندگان متوسط و کوچک، ایجاد هزینه های اقتصادی و انسانی چند برابری برای کسب وکارها یا کاهش شدید جریان ورودی مشتریان کسب وکارها شده است.

در این راستا، آرش محمدی -کارشناس فناوری اطلاعات- در گفت وگو با ایسنا درباره مراجعه به وب سایت ها شرح داد: درصد خیلی بالایی از لود هر وب سایتی به وسیله سرچ در گوگل است و اینطور نیست که کاربران برای مراجعه به بر وب سایت، URL آن را تایپ نمایند و این موضوع حداقل برای حدود 80 درصد وب سایت های خبری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات صدق می نماید. بنابراین مراجعه مشترکان به وب سایت ها به وسیله سرچ کلمات کلیدی در گوگل اتفاق می افتد.

وی در ادامه با بیان این که به همین دلیل در شرایطی که گوگل در دسترس نباشد، وب سایت ها چیزی حدود 80 درصد ترافیک را از دست می دهند، اضافه کرد: این موضوع و کلمات کلیدی برای کسب وکارهایی که خدمات ارائه می دهند هم خیلی مهم است؛ کسانی که در حوزه فروش بلیت سفر، فروش آنلاین دارو یا خدمات دیگر کار می نمایند، خیلی بیش تر از این ترافیک را از دست می دهند. بنابراین صرف این که یک وب سایت از داخل ایران لود گردد، باعث بالا ماندن کسب وکار نیست.

این کارشناس فناوری اطلاعات ادامه داد: نکته دیگر را هم در نظر بگیرید که بسیاری از وب سایت ها خدماتی ارائه می دهند که از یک سری سرویس های بین المللی استفاده می نماید و در زمان قطع اینترنت، با این که وب سایت از داخل ایران در دسترس است، اما دسترسی پذیری مدیران وب سایت و وب سرویس ها مختل می گردد. برای مثال درمورد اپلیکیشن های حمل و نقل، ممکن است خود اپلیکیشن لود گردد و کار کند اما احتمالا نقشه اش کار نمی نماید، چون داشته از API های منبع باز گوگل استفاده می نموده است.

محمدی با بیان این که تمام سرویس های آنالیتیک و هوش تجاری وب سایت های ایرانی، غیرایرانی هستند، گفت: ما هیچ سرویس هوش تجاری وب بیس ایرانی برای وب سایت هایمان نداریم. تقریبا همه توسعه دهندگان وب از APIهای منبع باز خارجی یا حتی سرویس هایی که گوگل برای توسعه دهندگان ارائه داده، استفاده می نمایند و در زمان قطع وب آن ها هم مختل می گردد.

او در خاتمه اعلام کرد: مهم ترین اتفاقی که برای ترافیک می افتد، موضوع گوگل است. همه ما وقتی می خواهیم به یک کسب وکار مراجعه کنیم، حتی در شرایطی که اسم یک وب سایت را می دانیم، اسم آن را نمی نویسیم بلکه آن را در گوگل سرچ می کنیم. حتی در خیلی موارد حتی اسم کسب وکار را هم نداریم، برای مثال می نویسیم خرید آنلاین بلیت و در نتایج جست وجو به ارائه دهندگان خدمات می رسیم و به همین دلیل عدم دسترسی به گوگل موجب کاهش ترافیک می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 910

به "در روزهای قطعی اینترنت، نبود گوگل چه بر سر کسب و کارها آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در روزهای قطعی اینترنت، نبود گوگل چه بر سر کسب و کارها آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید