شرایط معاینه فنی خودرو

به گزارش کالارنا، از مهمترین شرایط معاینه فنی خودرو شامل گذشتن 4 سال از زمان فراوری خودرو است. مراحل معاینه فنی خودرو شامل بازرسی چراغ ها، سیستم تعلیق، معاینه آلاینده های خروجی، کنترل ظاهری و ... است.

شرایط معاینه فنی خودرو

خبرنگاران | سرویس عمومی - بازرسی و آنالیز خودرو ها در هر سال، علاوه بر کاهش آلاینده های موجود در هوا، کاهش تصادفات به علت نقص فنی را نیز شامل می شود. الزام به داشتن برگ معاینه فنی خودرو از آن دسته قوانینی است که با سلامت جامعه ارتباط مستقیم دارد. اما شرایط دریافت این گونه معاینه ها چگونه است؟

شرایط معاینه فنی خودرو

بر اساس قانون جدید شرایط معاینه فنی خودرو ها در سال 97، خودرو های تا 4 سال ساخت نیازی به دریافت معاینه فنی ندارند و خودرو های فاقد آن روزانه 50 هزارتومان جریمه می شوند.

در مورد خودرو های دوگانه سوز هم براساس مصوبه هیئت وزیران مقرر شد که برای خودرو های دوگانه سوز با عمر مخزن بیش از 6 سال، علاوه بر معاینه فنی بنزینی، تست هیدرواستاتیک که مخصوص مخزن گاز CNG این خودروهاست، نیز انجام پذیرد.

با توجه به این موضوع، مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو و دریافت این مجوز برای خوردو های مربوطه الزامی است.

بیشتر بدانید:مراکز معاینه فنی خودرو تهران

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو

مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو شامل اصل کارت یا سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری است.

مراحل اخذ کارت معاینه فنی

در بدو ورود به مرکز معین شده، ضروری است که اطلاعات کامل خودرو خود را با در دست داشتن مدارک لازم معاینه فنی در سیستم ثبت نموده و یک بارکد دریافت نمایید. این بارکد در تمام مراحل انجام معاینه فنی توسط دستگاه خوانده می شود و به این معنی است که هیچ ماشینی بدون ورود به مراکز معاینه فنی خودرو نمی تواند کارت معاینه فنی دریافت نماید. البته پرداخت هزینه لازم در این قسمت، جزو مدارک لازم برای معاینه فنی است.

کنترل ظاهری خودرو

معمولاً کنترل ظاهری خودرو شامل موارد زیر است:

کمربندایمنی، شیشه ها، برف پاک کن ها، شیشه شور، شرایط لاستیک ها، شرایط بلوری چراغ های جلو، خارج شدن بدنه از فرم اصلی، پوسیدگی بدنه، شرایط متعلقات اضافی، چراغ ترمز، چراغ دنده عقب، شرایط دود خروجی، شرایط اگزوز، چراغ راهنما، چراغ های عقب و شرایط طلق های چراغ عقب.

معاینه آلاینده های خروجی از خودرو

در این قسمت توسط یک دستگاه سنجش، گاز های خروجی از اگزوز اندازه گیری می شود. در این آزمون بر اساس حد مجاز معین شده توسط سازمان حفظ محیط زیست شرایط آلایندگی خودرو ها بر حسب سوخت رسانی انژکتوری و کاربراتوری بودن کنترل می شوند. اگر در آنالیز ها حد مجاز از مقدار معین شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست بیشتر باشد باید موتور خودرو تعمیر شود.

پایش گاز های آلاینده خروجی از اگزوز در معاینه فنی معمولی تنها در دور آرام و در معاینه فنی برتر در هر دو دور موتور انجام می شود. در حال حاضر معاینه فنی برتر که تنها در این آزمون با معاینه فنی معمولی متمایز است، کاملاً اختیاری است.

معاینه عملکرد نور چراغ های جلو

در خودرو وجود کاسه چراغ های استاندارد که نور را با زاویه مناسب و شعاع مناسب بازتاب کند، بسیار پر اهمیت و یکی از مسائل امنیتی است. در این آزمون اندازه نور ساطع شده از کاسه چراغ های خودرو را در نور بالا و نور پایین اندازه گیری می کنند. نتیجه در این بخش برای بازبینی در رایانه ذخیره می شود.

معاینه لغزش جانبی

در این آزمون توسط یک دستگاه، میزان باز و بسته بودن دهانه چرخ ها اندازه گیری می شود. اگر چرخ ها در یک راستا قرار نداشته باشند، بالانس دینامیکی ماشین به هم خورده و سبب کشیدگی فرمان و ساییدگی لاستیک می شود.

معاینه یاری فنر

این آزمون را برای تشخیص درصد کارایی یاری فنر های محور جلو و عقب انجام می دهند. علاوه بر شرایط مناسب برای سرنشینان، باید شرایط مناسبی هم برای چسبندگی و ترمز دریافت خودرو در راستا های پیچ و خم دار فراهم کند. خرابی یاری فنر یکی از علل واژگونی خودرو در سر پیچ ها است.

معاینه اتصالات جلوبندی و اهرم بندی

در این قسمت از معاینه فنی خودرو، تمام اجزا اتصالات جلوبندی آنالیز شده و اگر دچار مشکل و یا لقی بودند، رفع می شود.

معاینه عملکرد ترمز

این آزمون مهمترین آزمون در معاینه فنی خودرو محسوب می شود. در این مرحله نیروی ترمزگیری در هر یک از چرخ های سمت چپ و راست، در محور های جلو و عقب و نیروی ترمز دستی اندازه گیری می شود. با استفاده از نرم افزار، نیروی شتاب ترمزگیری و ترمز دستی آنالیز می گردند. در این حالت هرگونه ایراد و خرابی در ترمز وجود داشته باشد پیدا شده و رفع می شود.

در صورت قبولی در تمامی آزمون ها، گواهی انجام معاینه فنی و برچسب برای خودرو شما صادر می شود و این آخرین مرحله از انجام معاینه فنی خودرو است.

هزینه انجام معاینه فنی خودرو

همانطور که تمامی هزینه ها در کشور روز به روز در حال افزایش است، هزینه های مربوطه تا زمان انتشار این مقاله در مجله خبرنگاران به توضیح زیر است.

  • معاینه فنی خودروی سبک عادی (معمولی-برتر): 22 هزار تومان
  • معاینه فنی خودروی سنگین: 35 هزار تومان
  • معاینه فنی موتورسیکلت: 10 هزار تومان
  • تست مجدد در صورت مردودی: 5 هزار تومان
  • خودرو ها در صورت مردودی بایستی قبل از 15 روز، ایراد را رفع و مجدداً به همان مرکز مراجعه کنند.

نحوه نوبت گیری و استفاده از خدمات آن لاین

  • با ارسال عدد 1 به سامانه پیامکی 2000112 و یا به وسیله سایت معاینه فنی مراکز مختلف، از طول صف آگاه شوید و خلوت ترین مرکز را به راحتی انتخاب کنید.
  • با استفاده از خدمات سامانه نوبت دهی آنلاین در سایت ستاد معاینه فنی، با معین وقت قبلی به مرکز مورد نظر مراجعه فرمایید.
منبع: setare.com
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1751

به "شرایط معاینه فنی خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط معاینه فنی خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید