صالحی: غنی سازی با وجود لغو معافیت تحریمی فردو ادامه خواهد داشت، خرابکاری ها برای توقف صنعت هسته ای ایران هیچ گاه محقق نشد

به گزارش کالارنا، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تخلف مامور آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران مستند سازی شده و پیگیر آن هستیم.

صالحی: غنی سازی با وجود لغو معافیت تحریمی فردو ادامه خواهد داشت، خرابکاری ها برای توقف صنعت هسته ای ایران هیچ گاه محقق نشد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، ماه گذشته یک خبرگزاری غربی به نقل از منابع مطلع مدعی شد که یک بازرس زن آژانس بین المللی انرژی اتمی هنگام فعالیت در ایران برای مدت کوتاهی بازداشت شده است همچنین چندی پیش مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا طی سخنانی در یک نشست مطبوعاتی در واشنگتن اظهار داشت که معافیت های تحریمی مربوط به همکاری هسته ای با ایران در سایت فردو را از تاریخ 15 دسامبر به بعد لغو خواهد شد. این مسائل در حالی رخ داد که جمهوری اسلامی ایران در راستای ایجاد توازن در اجرای برجام به کاهش تعهدات هسته ای خود پرداخته است.

برای شنیدن شرحات رئیس سازمان انرژی اتمی در این رابطه به مصاحبه با او پرداختیم.

* لطفا در رابطه با اهمیت راهبردی فردو نسبت به نطنز را با توجه به لغو معافیت تحریمی این سایت از سوی آمریکا شرح دهید.

کشور به دلیل تهدید های مداوم غربی ها و آمریکا به حمله٬ سراغ فردو رفت. باتوجه به اینکه هنوز ابتدای راه بودیم برای صیانت از صنعت هسته ای و غنی سازی تصمیم گرفتیم تا جایی را انتخاب کنیم که به راحتی نتوانند آن را از کار بیاندازند٬ بالاخره به این نتیجه رسیدیم که باید درون کوه سایتی را ایجاد کنیم تا بدنه کوه از این تاسیسات هسته ای محافظت کند. وجه تسمیه فوردو هم به نام روستایی در اطراف قم باز می گردد که حدود صد شهید داده و به افتخار همین شهدا این نام برای سایت جدید انتخاب شد.

در سایت فردو امکان نگهداشتن سه هزار سکوی ماشین با ابعاد خاص را داریم، که البته اگر بزرگ تر باشد دیگر جای سه هزار ماشین را نخواهیم داشت. زمانی که من در سازمان انرژی اتمی بودم و زیرساخت های فردو را تکمیل می کردیم، نظر این بود که فردو را به ماشین های نسل جدیدمان اختصاص دهیم که به صورت مرکز تحقیقاتی باشد مانند، S. 8 در اصفهان. وقتی که ما سانتریفیوژ های جدید را رونمایی می کردیم در بالای زمین قرار داشت.

در همین زمان به جای آنکه زنجیر های شاهد ماشین های جدیدمان را داشته باشیم، آن ها را در فردو قرار دهیم که اگر اتفاقی افتاد ماشین های جدیدمان در فردو آسیب نبیند و این زنجیر ه های شاهد حدود 164 تا 174 ماشین است، اگر 10 زنجیره شاهد داشته باشید می گردد 1700 ماشین و اگر 20 زنجیره شاهد داشته باشیم نزدیک به 3000 ماشین می گردد. در حال حاضر هم در فردو نزدیک به 15 ماشین داریم و از این میزان تنها اگر بخواهیم 10 زنجیره شاهد درست کنیم 1700 تا1800 ماشین می گردد. قصد ما این بود که فردو را برای این اقدامات نگهداریم. اما بعد از اینکه من به وزرات خارجه رفتم٬ فردو را مانند نطنز تبدیل به محل نگهداری ماشین های قدیمی یعنی IR 1 کردند که این ماشین ها اهمیت زیادی نداشت حتی در صورت از بین رفتن ما می توانستیم آن را دوباره بسازیم، ولی ماشین های نسل جدید را که با هزینه های سنگین درست می کنیم نمی خواهیم از بین بروند، ولی ما IR 1 را بار ها ساخته بودیم.

ما 2000 ماشین در فردو داشتیم که بعد از مذاکرات، آن را به 1044 عدد رساندیم، اروپایی ها خواستند که از این سایت بهره برداری نگردد، ولی ما اظهار داشتیم که این سایت را از دست نمی دهیم و 1044 ماشین نگهداشتیم. در حال حاضر نیز این میزان ماشین در این سایت وجود دارد و به دلیل بدعهدی اروپایی ها غنی سازی در این سایت به راه افتاده است و تا زمانی که آن ها به تعهدات خود بازگردند همچنان غنی سازی را در فردو ادامه خواهیم داد.

مستندات حمل مواد مشکوک توسط بازرس آژانس را در اختیار داریم/ این تخلف را پیگیری خواهیم کرد

* در رسانه های خارجی در رابطه با ماجرای بازرس متخلف آژانس فضاسازی علیه ایران انجام شد و گویا شرحات مقامات ایرانی به اندازه خود که با هدف پرونده سازی علیه ایران مطرح شده است. لطفا درباره این موضوع و اقدامات مقامات کشورمان در این باره شرح دهید.

بازرس ها به طور کلی از مصونیت دیپلماتیک برخوردار هستند، مصونیتی مانند آنچه سفرا در زمان ماموریت خود دارند و چنین موضوعاتی در قوانین بین المللی در نظر گرفته شده است. برای مثال اگر یک بازرس ایرانی که در آژانس انرژی اتمی مشغول به کار است در کشور دیگری با مسئله ای روبه رو گردد، از مصونیت دیپلماتیک برخوردار خواهد بود.

البته بازرسان آژانس باید هنگام ورود به سایت های ایران چک شوند و چنین موضوعی در زمان بازدید از تاسیسات هسته ای در سراسر جهان طبیعی بوده و این قانون تنها مربوط به ایران نمی گردد. در این چک و کنترلی که انجام شد دستگاه ها تشخیص دادند که یکی از بازرس ها مواد مشکوکی را حمل می نماید.

وقتی که از بازرس دراین باره سوال کردند، پاسخ های او قانع نماینده و قابل قبول نبود. علاوه براین مسائل دیگری نیز پیش آمده که جزئیات آن را نمی توانم بگویم، در نهایت همه این وقایع مستندسازی، فیلمبرداری و صدابرداری شد، ولی به دلیل اینکه مصونیت دیپلماتیک داشت نمی توانستیم بازرس را نگهداریم. در نتیجه با کمال احترام و رعایت تعهداتی که نسبت به امور بین المللی به آن ها متعهد شدیم٬ پروتکل های دیپلماتیک به طور کامل رعایت شد و بازرس نیز برگشت، اما ما به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعتراضی نوشته و اظهار داشتیم که این موضوع را پیگیری می کنیم.

خرابکاری ها برای توقف صنعت هسته ای ایران هیچ گاه محقق نشد

به دلیل اینکه در ایران مکانی را برای نگهداری دستگاه های معیوب داریم، خیلی از وسایل را از خارج خریداری می کنیم، ولی آن ها در این وسایل خرابکاری می نمایند تا در زمان استفاده از این دستگاه ها با مشکل روبرو شویم. ما به همین دلیل یک نمایشگاهی از خرابکاری های صنعتی در سازمان انرژی اتمی داریم.

حتما ماجرای نرم افزاری به نام استاکس نت را شنیده اید که به وسیله آن در صدد ضربه زدن به تاسیسات هسته ای ما برآمدند و حتی به چند کارخانه پتروشیمی هم آسیب رساندند، اما به صنعت هسته ای آسیبی وارد نشد چراکه به موقع به ما هشدار داده شده بود. هرچند به دنبال متوقف کردن این صنعت در ایران بودند، اما این خواسته آن ها هیچ گاه محقق نشد و تنها توانستند آسیب بسیار مختصری به ما وارد نمایند٬، زیرا قبل از اینکه به مسئله ای تبدیل گردد آن را خنثی کردیم و مسئله ای پیش نیامد. در نتیجه نسبت به آسیب رسانی دشمن در خصوص صنعت هسته ای همواره هوشیاریم.

آن ها بدافزار استاکس نت را علیه ما به کار گرفتند خرابکاری های صنعتی را علیه ما انجام دادند، تجهیزات معیوب را به ما فروختند که در این رابطه هوشیار بودیم و اقدام اخیر بازرس آژانس را در این راستا می بینیم و از آژانس خواسته ایم تا تکلیف را در این باره معین و مسئله را پیگیری کند که این مسئله در حال پیگیری است٬ آپارو نماینده آژانس به ایران می آید و با کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی و همکاران دیگر در خصوص مباحث مختلف از جمله مسئله بازرس متخلف مصاحبه می نمایند.

* با توجه به اینکه شهادت شهید احمدی روشن به موضوع ویروس استاکس نت مرتبط است در خصوص موارد مشابه چنین اقداماتی که پیش تر رخ داده شرح دهید.

صالحی: ما در حال حاضر پیش بینی های لازم و مصون سازی ها را انجام می دهیم. درباره خرید تجهیزات معیوب هم ما تمهیدات لازم را در این باره انجام دادیم و آن ها را قبل از نصب چک می کنیم. اتفاقا آن ها با فروختن تجهیزات معیوب به نوعی به ما یاری کردند و باعث افزایش تخصص ما در این حوزه شده اند.

هدف ایران حفظ برجام است/ نمی خواستیم این توافقنامه به هم بخورد

* چه تدابیری در گام پنجم در حوزه صنایع هسته ای در نظر گرفته شده است؟

اگر بخواهم درباره گام های کاهش تعهدات برجامی مطلبی را به شما بگویم، هدف ما همانطور که آقای رئیس جمهور گفت: حفظ برجام است٬ نمی خواستیم برجام به هم بخورد، آن ها هستند که برجام را به هم می زنند، ما برای اینکه برجام از توازن برخوردار باشد در ظاهر محدودیت هایی را در این توافق پذیرفتیم که در ازای آن تحریم ها برداشته گردد، آن ها تحریم ها را لغو نکردند ما هم در حال کاهش محدودیت ها هستیم ما در دو سه گام که برداشته شد جلوتر از موقعیت قبلی قرار گرفته ایم، در حال حاضر 15 ماشین سانتریفیوژ داریم و با قوت و قدرت به جلو حرکت می کنیم.

* آیا سطح غنی سازی اورانیوم به قبل از توافق برجام برمی گردد؟

بله در حال حاضر 5500 گرم در روز فراوری می گردد، در حالی که قبل از برجام این میزان 6000 گرم بوده است.

* لطفا درباره پیشران های هسته ای هم شرحاتی را ارائه کنید و آخرین خبر ها در این باره چیست؟

صالحی: این مسئله نیز به خوبی جلو می رود، ولی الآن نمی توانم چیزی را اعلام کنم، من عادت دارم که اول کاری را انجام می دهیم و وقتی که به طور کامل انجام شد آن را اعلام می کنیم، ولی مطمئن باشید که در پیشران های هسته ای کار به خوبی به جلو می رود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 909

به "صالحی: غنی سازی با وجود لغو معافیت تحریمی فردو ادامه خواهد داشت، خرابکاری ها برای توقف صنعت هسته ای ایران هیچ گاه محقق نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: غنی سازی با وجود لغو معافیت تحریمی فردو ادامه خواهد داشت، خرابکاری ها برای توقف صنعت هسته ای ایران هیچ گاه محقق نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید