معترضان نقشه راه بغداد را کشیدند، نشست سران عراقی پشت درهای بسته

به گزارش کالارنا، رئیس جمهوری عراق و رهبر جریان حکمت ملی این کشور بر لزوم حفظ امنیت عمومی عراق و تحقق خواسته های مشروع تظاهرکنندگان تاکید کردند.

معترضان نقشه راه بغداد را کشیدند، نشست سران عراقی پشت درهای بسته

به گزارش خبرگزاری کالارنا، عراق همچنان صحنه اعتراضات است. سیاستمداران عراقی نیز تمام عزم خود را جزم نموده و به دنبال راهکاری برای عبور از بحران هستند. بحرانی که دیگر کنترل آن تا حد زیادی از دست همه خارج شده و خشونت زیادی از سوی دو طرف در خیابان ها جریان دارد. با این حال تکاپوی دولت به ایجاد تغییر در وضعیت و برگرداندن آرامش به شهرهای بزرگ این کشور هم ادامه دارد. رئیس جمهور عراق می گوید که باید به مطالبات مشروع معترضان پاسخ داد، اما بعضی از ناظران معتقدند وضعیت در این کشور به گونه ای پیش رفته که با قول و حرف در مورد آن، نمی گردد مردم را به آسانی آرام کرد. عراقی ها با مسائل اقتصادی ناشی از فساد و بیکاری درگیرند و همین موضوع آنها را در خیابان ها نگه داشته است. از سوی دیگر به اعتقاد بسیاری، بعضی دولت های عربی و غربی هم به مسائل دامن می زنند. تظاهرکنندگان سه روز است که با بستن راه های منتهی به بغداد، شکل دیگری از اعتراض را رقم زده اند. این موضوع اوضاع را پیچیده تر نموده و باعث شده تا نگرانی های امنیتی زیادی از سوی پلیس و نیروهای تامین کننده امنیت به وجود بیارد. حالا دیگر نیروهای امنیتی که تاکنون اصرار داشتند که قصد اعمال خشونت را ندارند، اعلام نموده اند که هرج و مرج را به بهانه اعتراض نمی پذیرند. به نظر می رسد با شرایط کنونی اما هرج و مرج در بعضی شهرها از جمله بغداد، ناگریز باشد. مگر اینکه اتحاد سیاستمداران و رسیدن آنها به یک راهکار و تغییر در وضعیت فعلی و ارکان دولتی بتواند عراقی های خشمگین را آرام کند. اینجا به آنالیز آخرین تحولات این کشور در 24 ساعت گذشته پرداخته ایم:

یک دیدار از دو جناح

اخبار العراق، گزارش داد: برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در دیدار با عمار حکیم، رئیس جریان حکمت ملی عراق در کاخ السلام بغداد اوضاع کنونی این کشور ، پاسخگویی به مطالبات مشروع تظاهرکنندگان و حفظ امنیت عمومی عراق از جمله حفظ املاک عمومی و خصوصی را مورد بحث و آنالیز قرار دادند.

طرفین بر لزوم تسریع در انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی به منظور تحقق زندگی با عزت برای ملت عراق تاکید نمودند. این در حالیست که تظاهر کنندگان راههای منتهی به بغداد را برای سومین روز متوالی بسته اند.

جلسه سران عراق

همچنین نخست وزیر عراق برای آنالیز وضعیت این کشور در سایه تظاهرات مردمی، با شماری از سران کشور از جمله رئیس شورای عالی قضایی، رئیس مجلس و وزرای دفاع و کشور جلسه مشترکی برگزار کرد.

دفتر نخست وزیری عراق امروز سه شنبه با انتشار بیانیه ای بیان کرد که در این نشست فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی، محمد الحلبوسی رئیس مجلس و وزرای دفاع و کشور و شماری از فرماندهان امنیتی عراق حضور داشتند.

شبکه خبری الفرات ضمن پوشش این خبر، گزارش داد که نشست مذکور برای آنالیز تحولات اخیر و اقدامات لازم برای حفظ امنیت و نظم برگزار گردید.

در این نشست، بر حمایت قوه های مقننه و قضائیه از کوشش های دولت و سرویس های امنیتی برای برقراری امنیت و ثبات در سراسر عراق، حمایت از تظاهرات کنندگان و حفظ اموال عمومی و شخصی، مراکز اقتصادی و حفظ عبور و مرور تأکید شد.

در راستای پاسخگویی به مطالبات مردم عراق، احمد صفار مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان عراق، اطلاع داد که پیش نویس بودجه این کشور آماده است؛ پیش نویسی که درخواست نمودها را نیز شامل می گردد و در انتظار توافق نهایی بغداد و اربیل است.

صفار گفت که دولت کردستان درخواست هایی را به دولت فدرال ارائه نموده است که از جمله آن می توان به این موارد اشاره نمود: سهم کردستان از بودجه، پرداخت وام های معوقه و سهم اقلیم از هزینه های حاکمیتی.

اعتراضات عراق از اول ماه اکتبر شروع شد و به دلیل ایام اربعین حسینی برای چند روز متوقف شد و خاتمه از بیست و پنجم اکتبر از سر گرفته شد. این تظاهرات و اعتراضات خیابانی دست کم دویست و شصت کشته بر جا گذاشته است. بعضی از معترضان توسط عوامل مسلح نفوذی کشته شده اند و بعضی از این افراد نیز بازداشت شده اند.

دفتر نخست وزیری در امان ماند

همچنین صبح امروز سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تاکید نمود نیروهای امنیتی هر نوع تجمعی را که خارج از میدان التحریر باشد، متفرق خواهند کرد و هرگز اجازه هرج ومرج را نخواهند داد. خلف به الفرات گفت هیچ کس به دفتر نخست وزیری نرسیده و تمام آنچه اتفاق افتاده این بود که تظاهرات کنندگان در پل الاحرار حاضر شده و وارد منطقه العلاوی شدند و برای ورود به وزارت دادگستری کوشش کردند.

او اضافه کرد نیروهای حفظ امنیت، تظاهرات را در این منطقه متفرق کردند و ازهم گسستگی امنیتی وجود ندارد. ما هرگز کسی را سرکوب نخواهیم کرد، ولی ادارات مهم خط قرمز است.

خلف تاکید نمود که معترضان یک ساختمان غیرنظامی را که ارتباطی با تظاهرات نداشت به آتش کشیدند، ما هرگز اجازه خشونت را نمی دهیم. ما امروز 38 مورد تجمع برای بستن راه ها را متفرق کردیم.

اواضافه کرد:هر گونه تجمع در خارج از میدان التحریر را بلافاصله متفرق خواهیم کرد، ما هرگز اجازه ادامه هرج و مرج را نخواهیم داد. خلف از اقدام عناصر نفوذی در آتش زدن و از بین بردن پایه های پل الجمهوری و خسارت های زیاد به آن و وضعیت خطرناک آن اطلاع داد. فرمانده عملیات بغداد هم تاکید نمود معترضان روابط محبت آمیز خود با نیروهای امنیتی را از دست داده اند. فرمانده عملیات بغداد خاطر نشان کرد عناصر نفوذی در حادثه پل الاحرار، دست به اقدامات تجاوزکارانه زیادی زده بودند. بر اساس گزارش الفرات، فرمانده عملیات بغداد تاکید نمود بستن راه ها به زور، مشروعیت تظاهرات را از بین می برد. الفرات از برگزاری تظاهرات در کربلا هم اطلاع داده است.

خبرهای ضد و نقیضی هم در موردقطع و وصل اینترنت وجود دارد. بامداد امروز سازمانی netblocks گفت که اینترنت در بغداد قطع شده اما بعد اعلام شد که همه چیز به حالت عادی برگشته است.

همچنین شبکه العربیه، صبح امروز به نقل از بعضی منابع داخل عراق نوشت: بندر ام القصر که پس از حضور معترضان بسته شده بود، دوباره بعد از گذشت چند روز بازگشایی شده است. روز شنبه معترضین در این بندر که در استان بصره واقع شده است به سمت مراکز نفتی و انرژی رفته بودند. حضور آنها توسط نیروهای امنیتی کنترل شده بود.

نقشه راه معترضان میدان التحریر بغداد چیست؟

در راستای تازه ترین تحولات عراق، بعضی رسانه های عراقی نیز گزارشد دادند که معترضان در میدان التحریر بغداد، روز دوشنبه نشریه ای چهار صفحه ای منتشر کردند که شامل یک سرمقاله، نقشه راه و چند مقاله است.

فارس به نقل از وبگاه خبری بغداد الیوم گزارش کرد، در نقشه راه معترضان عراقی مجموعه خواسته های آنها در ده بند آمده است:

1- استعفای فوری دولت -

2- تشکیل دولت انتقالی موقت فقط برای سه ماه

3- دولت انتقالی موقت از شخصیت هایی تشکیل گردد که چهار شرط داشته باشند:

الف) مستقل باشند و سابقه کار سیاسی یا حضور در هیچ حزب سیاسی را نداشته باشند.

ب) سابقه کار در هیچ کدام از دولت ها یا مجلس های سابق عراق چه دولت های محلی و چه شورای استانی نداشته باشند.

ج) برای انتخابات آینده کاندید نشوند و در نظارت یا تبلیغ برای هیچ نامزد انتخابات حضور نداشته باشند.

د) به شفافیت، اعتبار، شجاعت و ملی گرایی در آنها مشهود باشد.

4- اصلاح قانون انتخابات تا انتخابات بر اساس حوزه های متعدد در داخل هر استان انجام گردد و سیستم نامزدی شخصی کاندیداها تصویب گردد و کسی که بالاترین رای را به دست می آورد پیروز می گردد.

5- کمیته مستقل و جدید انتخابات با همان شروط اعضای دولت انتقالی تشکیل گردد.

6- اجرای قانون احزاب به منظور شناسایی منابع تامین اقتصادی آن و ممانعت از وجود سلاح در دست احزاب است.

7- برگزاری انتخابات جدید تحت نظارت سازمان ملل و مطابق با قانون جدید به گونه ای که موعد آن قبل از سرانجام دوره دولت انتقالی باشد.

8- مجلس جدید در مقطعی که از سه ماه تجاوز نکند کار اصلاح قانون اساسی را انجام دهد و از جمله اصلاحات، لغو شوراهای استانی و شوراهای شهر و مشخص نوع حکومت مطابق با اراده ملت باشد.

9- دولت های انتقالی و دائمی عراق باید به اجرای عدالت درباره طرف ها و افرادی که مسبب قتل معترضان بودند متعهد شوند و حکم عادلانه دستگاه قضایی علیه آنها صادر گردد و به خانواده های قربانیان و شهدا غرامت پرداخت گردد و درباره درمان مجروحین و جبران خسارت جانی آنها تعهد داده گردد.

10- شورای عالی قضایی تعهد دهد که فورا بازپرسی از مسئولان کنونی و سابق و سایر کارکنان دولت را با عنوان هر آنچه داری از کجا آورده ای شروع کند و اموال به سرقت رفته از بیت المال توسط مسئولین فارغ از اینکه چه کسانی پشت آنها هستند، مسترد گردد.

در سرانجام آمده است: این نقشه راه با ارائه پیشنهاد در رابطه با گام هایی اساسی، کشور را نجات و آن را از فساد طبقه سیاسی که بر ما حکومت می نماید خلاصی می دهد و اگر از سوی فرزندان ملت عراق مورد پذیرش قرار گیرد در میدان های تحصن تا رسیدن به پیروزی از آن دفاع خواهیم کرد.

اعتراضات در عراق از اول ماه اکتبر شروع شد و به دلیل ایام اربعین حسینی برای چند روز متوقف شد و خاتمه از بیست و پنجم اکتبر از سر گرفته شد. این تظاهرات و اعتراضات خیابانی دست کم دویست و شصت کشته بر جا گذاشته است. بعضی از معترضان توسط عوامل مسلح نفوذی کشته شده اند و بعضی از این افراد نیز بازداشت شده اند.

310310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 867

به "معترضان نقشه راه بغداد را کشیدند، نشست سران عراقی پشت درهای بسته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معترضان نقشه راه بغداد را کشیدند، نشست سران عراقی پشت درهای بسته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید