مجلس ترکیه توافق نظامی و امنیتی با لیبی را تصویب کرد، توقیف کشتی ترکیه ای در دریای مدیترانه

به گزارش کالارنا، مجلس ترکیه توافق امنیتی و نظامی دولت این کشور با دولت وفاق ملی لیبی، که امکان اعزام نظامیان به طرابلس را فراهم می نماید، تصویب کرد.

مجلس ترکیه توافق نظامی و امنیتی با لیبی را تصویب کرد، توقیف کشتی ترکیه ای در دریای مدیترانه

به گزارش گروه بین الملل کالارنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، نمایندگان مجلس ترکیه، روز شنبه به یک توافقنامه امنیتی و نظامی، که در نوامبر گذشته با دولت وفاق ملی لیبی امضا شد، رأی مثبت دادند.

مجلس ترکیه به وسیله توییتر بیان کرد که این لایحه بعد از تصویب شدن، به یک قانون تبدیل شده است.

در تاریخ 10 دسامبر، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بیان کرد که در صورت درخواست دولت وفاق ملی لیبی، ترکیه آماده اعزام نظامیان به لیبی برای حمایت از این دولت است.

ولی توافقنامه همکاری نظامی به ترکیه اجازه نمی دهد نیروهای جنگی به لیبی اعزام کند.

طبق گفته مسئولان تُرک، این توافقنامه به هر دو طرف اجازه می دهد تا پرسنل نظامی و نیروهای پلیس را برای انجام ماموریت های آموزشی اعزام نمایند.

برای این که دولت ترکیه امکان اعزام نظامیانش به لیبی را فراهم کند باید مجلس را تحت فشار قرار داد تا با اعطای اختیارات گسترده به آن موافقت کند، مشابه اقدامی که هر ساله برای اعزام نیروهایی به عراق و سوریه صورت می دهد.

به موجب توافق میان آنکارا و طرابلس، طرفین همچنین در زمینه های اطلاعاتی و مبارزه با تروریسم و نیز صنایع دفاعی و مهاجرت همکاری های بیشتری خواهند داشت.

رجب طیب اردوغان و فائز السراج رئیس دولت وفاق ملی لیبی 27 نوامبر گذشته دو یادداشت تفاهم در زمینه همکاری امنیتی و مناطق دریایی امضا کردند، که با واکنش شدید کشورهای حاشیه مدیترانه از جمله مصر، قبرس و یونان روبرو شد.

در تحولی دیگر، شبه نظامیان وابسته به ژنرال خلیفه حفتر، که کنترل شرق لیبی را در دست دارند، یک کشتی ترکیه ای را در دریای مدیترانه توقیف نموده و آن را به بندر راس الهلال(شرق لیبی) منتقل کردند.

احمد المسماری سخنگوی شبه نظامیان حفتر در بیانیه ای رسمی در فیسبوک بیان کرد: یک کشتی حامل پرچم گرانادا، که تیمی متشکل از تُرک ها آن را راهنمایی می کرد، در جریان گشت زنی در آب های منطقه ای لیبی در سواحل درنه واقع در 1300 کیلومتری شرق طرابلس، پایتخت توقیف شدو با انتقال این کشتی به بندر راس الهلال، بازپرسی و تحقیق از محموله آن و اتخاذ اقدامات مرسوم بین المللی درباره آن انجام می گردد.

نیروهای تحت فرماندهی حفتر پیشتر هشدار داده بودند که کشتی های ترکیه ای را در صورت نزدیک شدن به سواحل لیبی هدف قرار داده و آنها را غرق می نمایند.

شهر طرابلس ماه هاست که تحت حمله نیروهای ژنرال خلیفه حفتر قرار گرفته است. حفتر که تحت حمایت امارات عربی متحده و عربستان سعودی در شرق لیبی دولت تشکیل داده، در کوشش است تا با تصرف طرابلس، جایگزین دولت وفاق ملی، که مورد پذیرش جامعه جهانی است، گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 973

به "مجلس ترکیه توافق نظامی و امنیتی با لیبی را تصویب کرد، توقیف کشتی ترکیه ای در دریای مدیترانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس ترکیه توافق نظامی و امنیتی با لیبی را تصویب کرد، توقیف کشتی ترکیه ای در دریای مدیترانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید