پنتاگون به لاپوشانی اطلاعات جنگ افغانستان متهم شد

بازرس ارشد دولت آمریکا در امور افغانستان بیان کرد، پنتاگون انتشار اطلاعات حساس از پیشرفت جنگ افغانستان را محدود نموده است و این اقدام شفافیت را هم محدود می نماید.

پنتاگون به لاپوشانی اطلاعات جنگ افغانستان متهم شد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، سال ها بازرس ویژه بازسازی افغانستان (سیگار) یک گزارش سه ماهانه منتشر می کرد که شامل اطلاعات غیر محرمانه درباره میزان محدوده اراضی تحت کنترل یا تحت نفوذ طالبان و دولت افغانستان می شد.

با این حال سیگار دوشنبه در گزارشی بیان کرد پنتاگون اجازه انتشار اطلاعات را نداده است. ارتش همچنین برای اولین بار از سال 2009 شمار واقعی و دقیق نیروها و شمار نیروهای امنیتی و دفاع ملی افغانستان را محرمانه اعلام نموده است.

جان سوپکو که رهبری این دفتر دیده بانی مستقل را بر عهده دارد، گفت: اجرای چنین طرحی به معنای آن است که آمریکایی هایی که گزارش های ما را می خواندند اکنون دیگر تحلیل درستی از نحوه هزینه کرد پول هایشان در افغانستان ندارند.

با این حال پنتاگون کوشش نموده است تا تقصیرها را از گردن خودش باز کند. در بیانیه ای آنها آمده است، وزارت دفاع آمریکا به سیگار نگفته است که اطلاعات منتشر نکند بلکه این ائتلاف حمایت قاطع تحت امر ناتو است که تصمیم گیری می نماید. به گفته آنها، پنتاگون اجازه ندارد اطلاعاتی را که این ائتلاف به رهبری جان نیکلسون، ژنرال آمریکایی محرمانه اعلام می نماید، لغو کند.

سخنگوی پنتاگون تاکید نمود: این وزارتخانه همچنان با سیگار، نیروهای آمریکایی-افغان و حمایت قاطع ناتو برای حل نگرانی ها درباره محدودیت ها برای انتشار اطلاعاتی که پیشتر محرمانه شدند، همکاری خواهد نمود.

مقام های سابق و کارشناسان می گویند جدای از اینکه چه کسی اطلاعات را محدود می نماید، مساله مذکور از این لحاظ نگران نماینده است که مقام های افغان و آمریکایی علنا موانعی را پیش رو قرار می دهند که سنجش را سخت می نماید. این در حالی است که پیشتر این ژنرال ارشد آمریکا در افغانستان در ماه نوامبر هدفی را مشخص کرد تا ظرف مدت دو سال شبه نظامیان طالبان عقب رانده شوند و کنترل حداقل 80 درصد این کشور به دست آنها بیفتد.

سیگار در آخرین گزارش خود بیان کرد، 43 درصد از مناطق افغانستان یا در کنترل طالبان است یا مورد مناقشه است. جان سوپکو گفت، با این تصمیمات مردم اینگونه نتیجه گیری می نمایند که چون پیشرفتی حاصل نشده است، گزارشی هم منتشر نمی گردد. اتهامات مشابهی هم حین جنگ ویتنام مطرح شد که بعدا صحت آنها به اثبات رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 دی 1398 بروزرسانی: 28 دی 1398 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 914

به "پنتاگون به لاپوشانی اطلاعات جنگ افغانستان متهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنتاگون به لاپوشانی اطلاعات جنگ افغانستان متهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید