چرا مرگ و میر در بیماران چاقی که کارشان بر اثر ابتلا به کرونا به آی سی یو می رسد ، بیشتر است؟

به گزارش کالارنا، شیوع کرونا آسیب های زیادی را به جسم و روان بسیاری از مردم جدا از خود بیماری وارد کرد. به ویژه قرنطینه خانگی در دوران عالمگیری کرونا برای بسیاری از خانواده ها به بهای افزایش مسائل متابولیکی مثل بالارفتن قند، چربی و فشارخون و از آن مهم تر چاقی و اضافه وزن تمام شده است.

چرا مرگ و میر در بیماران چاقی که کارشان بر اثر ابتلا به کرونا به آی سی یو می رسد ، بیشتر است؟

این محدودیت های کرونایی نه تنها می تواند به افزایش شیوع چاقی و بیماری های مرتبط با آن مثل فشارخون، دیابت و بیماری های قلبی-عروقی منجر گردد، بلکه خود این بیماری ها هم می توانند باعث افزایش عوارض و مرگ ومیر ناشی از کرونا شوند.

طی ماه هایی که از همه گیری کووید 19 گذشته است، آنالیز ها نشان داده که چاقی، فشارخون و دیابت باعث شده عوارض ناشی از کرونا افزایش پیدا کند و بیماران کرونایی مبتلا به این مسائل متابولیکی به مراقبت بیشتری در آی سی یو احتیاج داشته باشند.

متاسفانه در بسیاری از موارد هم این مبتلایان نتوانسته از آی سی یو به سلامت خارج شوند و جان شان را از دست داده اند.

با توجه به شیوع چاقی در دوران محدودیت های کرونایی در میان درصد زیادی از مردم جامعه درخصوص موضوع خطر چاقی و کرونا با دکتر لادن گیاهی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن سینا مصاحبه نموده ایم.

آیا چاقی می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند؟

بین ابتلا به ویروس کرونا و چاقی رابطه مستقیمی وجود دارد. یعنی چاقی به شدت باعث افزایش آسیب پذیری افراد به این ویروس می گردد، زیرا چاقی خودش یک شرایط التهابی کاملا مزمن در بدن است و روی عملکرد سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد. سیستم ایمنی افراد چاق نسبت به دیگر افراد در معرض آسیب پذیری بیشتری قرار گرفته است. شاید توجه به چاقی همواره با بیماری های دیگری مثل مسائل قلبی-عروقی، دیابت و فشارخون مطرح بوده، اما از آنجا که سیستم ایمنی تحت تاثیر چاقی قرار می گیرد حملات ویروسی حاد و بیماری های ویروسی هم در مواجهه با چاقی شرایط بدتری پیدا می نمایند. بین چاقی و اختلال عملکرد سیستم ایمنی ارتباط مستقیم وجود دارد.

این مسأله را که افراد چاق بیشتر در خطر کرونا با اختلالات تنفسی هستند از نظر علم تغذیه تایید می کنید؟

ظرفیت تنفسی یک فرد چاق به دنبال درگیری با کووید-19 کاهش می یابد، دچار پیشرفتگی مسائل کرونا در ریه می گردد، احتیاج به دستگاه تنفس مصنوعی پیدا می نماید و به سختی از زیر دستگاه خارج می گردد. متاسفانه مرگ ومیر در بیماران چاقی که کارشان بر اثر ابتلا به کرونا به آی سی یو می افتد نیز غالبا بیشتر است. همان طور که گفته می گردد کسانی که دیابت و فشارخون بالا دارند بیشتر در معرض عوارض شدید کرونا قرار می گیرند، زیرا اینها بیماری های زمینه ای هستند که با چاقی ارتباط دارند.

افراد چاق در دوران قرنطینه و کم تحرکی در خانه چه اصولی را برای کاهش وزن باید به کار ببندند؟

کار بسیار مهمی که باید کرد این است که اگر چاق هستید، نگذارید میزان چاقی شما افزایش یابد. توجه داشته باشید شیوه زندگی، شرایط قرنطینه، در خانه ماندن، دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن و این که تا گرسنه می شویم چیزی بخوریم می تواند آسیب پذیری ما را نسبت به بیماری تشدید کند. پس نباید اجازه دهید نظم زندگی شما از نظر خواب و بیداری و دریافت مواد غذایی به هم بخورد.

آیا استفاده از رژیم های غذایی سخت تر را به افراد چاق برای سرعت بخشیدن به فرایند کاهش وزن شان توصیه می کنید؟

اگر فرد چاقی هستید حتما در جهت کاهش وزن قرار بگیرید، اما یادتان باشد هر رژیم غذایی مناسب شما نیست. رژیم های کتوژنیک و رژیم های غذایی بسیار کم کالری که دریافت سبزیجات و میوه ها در آنها محدود است بدن را در معرض آسیب قرار می دهد و سیستم ایمنی را بسیار ضعیف می نماید.

توجه داشته باشید رژیم غذایی مناسب رژیمی است که شما را در معرض گرسنگی سلولی قرار ندهد. انرژی دریافتی باید با سرعت معقول در طول روز کم گردد، اما میوه و سبزیجات باید روزانه و به اندازه کافی دریافت گردد. رژیم های غذایی باید به صورت شخصی برای افراد دچار چاقی ارائه گردد و استفاده از رژیم های اینترنتی به هیچ وجه توصیه نمی گردد.

آیا استفاده از مکمل های غذایی را طی دوران رژیم غذایی توصیه می کنید؟

اگر دانش تغذیه خود را افزایش دهید، به آسانی با دریافت یک برنامه غذایی متعادل می توانید احتیاجتان را به همه ویتامین ها و مواد معدنی برطرف کنید. تنها ویتامینی که باید به صورت مکمل استفاده گردد ویتامینD است. حتی ویتامین C نیز به وسیله منابع غذایی به خوبی تامین می گردد.

از قلم نیاندازید که تغییر رفتارهای غذایی و بی نظمی دریافت غذایی به سمت و سویی رفته که چاقی را افزایش داده و عملکرد سیستم ایمنی را به هم ریخته است. پس آنچه ما برای کنترل افزایش وزن به آن احتیاج داریم نظم در تامین مواد غذایی روزانه در وعده های اصلی و میان وعده ها و داشتن الگوی منظم خواب است.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1669

به "چرا مرگ و میر در بیماران چاقی که کارشان بر اثر ابتلا به کرونا به آی سی یو می رسد ، بیشتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مرگ و میر در بیماران چاقی که کارشان بر اثر ابتلا به کرونا به آی سی یو می رسد ، بیشتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید