گزارش روزنامه الاخبار؛ چه کسی دارد با سرنوشت لبنان بازی می نماید؟

به گزارش کالارنا، روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی به بیان شفاف و صریح مواضع مقامات ارشد لبنان در تظاهرات این کشور پرداخت و در ادامه به تحرکات ویژه سفارت آمریکا در بیروت برای تجمیع قوای 14 مارس و تضعیف حزب الله اشاره نمود.

گزارش روزنامه الاخبار؛ چه کسی دارد با سرنوشت لبنان بازی می نماید؟

به گزارش گروه بین الملل کالارنا، لبنان یکشنبه (دیروز) برای هجدهمین روز شاهد تظاهرات مردمی مسالمت آمیز در بعضی مناطق بود و طرفدارن طیف های مختلف به خیابان ها آمدند.

روزنامه الاخبار در گزارشی با عنوان وقت حقیقت فرا رسیده؛ چه کسی با کشور بازی می نماید به همین موضوع پرداخت و نوشت، پس از اینکه خیزش مردمی وارد هفته سوم خود شده، به نظر می رسد کشور اسیر لجاجت طرف های مختلف و ناتوان از نجات شده است.

در ادامه این گزارش آمده: سعد الحریری نخست وزیر استعفا داده طوری رفتار می نماید گویا فرمانده شهروندانی است که برای سومین هفته متوالی در حال اعتراضند، او می خواهد از مردم معترض علیه رقبا و شرکایش استفاده کند و امتیازاتی از آنها بگیرد که وی را به تنها سیاستمدار دولت تکنوکرات تبدیل کند. نزدیکان به الحریری تأکید نموده اند اگر دیگران بخواهند دولتی بر وی تحمیل نمایند که مورد رضایت مردم نباشد او نخست وزیری این دولت را نمی پذیرد.

الاخبار اضافه نمود: معنای جمله آخر از نظر الحریری اخراج جبران باسیل وزیر خارجه و رئیس التیار الوطنی الحر و محمد شقیر وزیر ارتباطات، عملی شدن مطالبات سمیر جعجع (رئیس القوات اللبنانیه) و بازگرداندن اعتبار به نقش ولید جنبلاط (رئیس حزب التقدمی الاشتراکی) در قدرت است.

این روزنامه لبنانی اضافه نمود، سمیر جعجع نیز به توهمات خود بازگشته تا جایی که خودش را فرمانده مناطق آزاد شده می پندارد. اولویت هایی که وی تعیین نموده ارتباطی با مطالبات مردم ندارد. از هفته اول تظاهرات بیان کرد که هدف او تحقق توازن در داخل کابینه و دستیابی به بیشترین میزان کرسی هاست. این حرف جعجع یعنی آنکه تیم وابسته به جریان 14 مارس باید بیشترین کرسی را در کابینه داشته باشند؛ به بیان دیگر جعجع خواستار کودتا علیه نتایج انتخابات مجلسی اخیر است.

الاخبار درباره ولید جنبلاط نوشت، او می ترسد؛ نمایندگانش را به سمت حزب الله می فرستد تا تأکید کند جنبشش ارتباطی با جعجع ندارد و از سوی دیگر بر هماهنگی با سعد الحریری در تمام امور تأکید می نماید.

در ادامه به جبران باسیل پرداخت و نوشت، باسیل با سخنرانی خود نشان داد بر معادله لا جبران=لا سعد اصرار دارد. اگر الحریری بر دولتی متشکل از افراد غیرسیاسی اصرار دارد این قاعده باید شامل خود سعد الحریری هم بگردد.

این روزنامه درباره نبیه بری رئیس مجلس گزارش داد، او از سیاستمدارانی است که معتقد به نظریه توطئه در مسایل اخیر در لبنان است و تحرکات مردمی را فقط از این دریچه میبیند. در دیداری که هفته گذشته با نماینده ائتلاف لبنان القوی داشت گزارشی از آنچه در خیابان های لبنان از شمال تا جنوب میگذرد به آنها ارائه کرد. آنچه در حضور الیاس بوصعب به این نمایندگان گفت، قابل توجه بود؛ تحرکات در شمال لبنان از طریق اطلاعات ارتش لبنان اداره می گردد. طبعا بوصعب که رابطه اش با مدیریت اطلاعات ارتش لبنان و فرماندهی ارتش به هم خورده است، درباره این موضوع حرفی نزد.

الاخبار ادامه داد، اما حزب الله که تیرهای ناشی از حمایت متحدان و بعضی رقبا را تحت عنوان نجات کشور از فروپاشی را به جان خریده، پس از آنکه توانست حامیان خود (در جنوب) را از تظاهرات و ورود به مداخلات جناحی بازدارد، اکنون راحتتر شده است. حزب الله به تحرکات از زاویه آنچه در تمام منطقه می گذرد، نگاه می نماید. این جنبش سیگنال هایی سیاسی دریافت نموده که آن را به شک و تردید واداشته است و دیگر تحرکات مردمی را جدای از سیاست عمومی نمی داند.

این روزنامه لبنانی اضافه نمود، اما ارتش همچنان بیطرف است ، به این معنا که پوشش لازم برای تحرکات القوات اللبنانیه در جبل لبنان را فراهم نموده تا از یک سو در شکست جبران باسیل شریک گردد و از سوی دیگر به شروط آمریکا که به حمایت از معترضان فراخوانده، عمل نموده باشد.

اما سفارت آمریکا دائما با فرماندهی ارتش لبنان و اکثریت قوای سیاسی بویژه طرف هایی که آنها را تأمین می نماید، در تماس است. شخصیت هایی سیاسی که در نوامبر گذشته با دیوید شنکر معاون وزیر خارجه آمریکا دیدار کردند، با سفارت آمریکا هماهنگ بودند. شنکر در آن موقع بیان کرد، باید تمام قوای وابسته به 14 مارس تجمیع شوند؛ موضوعی که اکنون در حال پیاده شدن است تا با استفاده از تحرکات مردمی حزب الله را کنار بزنند.

در ادامه این گزارش آمده، الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در بیروت هر آنچه در توان داشته به کار گرفته تا با اعمال فشار بر سیاستمداران، اصحاب رسانه و بازرگانان، آنها را به سمت بهره گیری از خیزش مردمی برای محاصره حزب الله و متحدانش سوق دهد و بر روی آنها برای قیام لبنان علیه حزب الله حساب باز نموده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 864

به "گزارش روزنامه الاخبار؛ چه کسی دارد با سرنوشت لبنان بازی می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش روزنامه الاخبار؛ چه کسی دارد با سرنوشت لبنان بازی می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید