41 درصد از کسب و کار های فضاپایه دانش بنیان نیستند ، اجرای 362 رویداد در هفته جهانی فضا

به گزارش کالارنا، مدیر بخش کسب و کار فضاپایه سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه 41 درصد از شرکت های فعال در حوزه کسب و کار های دانش پایه دانش بنیان نیستند، گفت: در هفته جهانی فضا 362 رویداد اجرا می گردد.

41 درصد از کسب و کار های فضاپایه دانش بنیان نیستند ، اجرای 362 رویداد در هفته جهانی فضا

به گزارش گروه فناوری کالارنا، شبنم یزدانی مدیر بخش کسب وکار فضاپایه سازمان فضایی ایران در مراسم شروع هفته جهانی فضا با بیان اینکه در هفته جهانی فضایی ایران با رشد سه برابری اجرای رویداد های فضاپایه روبرو است، اظهار کرد: سال جاری ایران حدود 362 رویداد را در هفته جهانی فضا اجرایی خواهد نمود. این تعداد رویداد نشان می دهد که مباحث ترویجی که از سال گذشته سازمان فضایی در دستور کار داشته، امروزه به بار نشسته است.

یزدانی با بیان اینکه از اواخر سال 96 بحث توسعه کسب و کار های فضایی مطرح شد، بیان نمود: این طرح با مخالفت های زیادی روبرو شد و ورود بخش خصوصی به کسب و کار های فضاپایه را غیرممکن می دانستند، ولی اکنون بعد از یک سال و نیم فعالیت، 242 شرکت در این حوزه وارد فعالیت شده اند.

وی یکی از چالش های فعالیت این شرکت ها را غیر دانش بنیان بودن آن ها ذکر کرد و یادآور شد: به منظور رفع این چالش از سوی وزارت ارتباطات طرح هایی در دستور کار قرار گرفته است تا با هم افزایی سایر دستگاه ها بخش خصوصی در حوزه فضا مشارکت بیشتری داشته باشد.

مدیر بخش کسب و کار های فضاپایه سازمان فضایی با بیان اینکه سهم کوچکی از درآمد داخلی کشور به فضا اختصاص دارد، یادآور شد: به منظور آشنا شدن کشور با کسب و کار های این حوزه جلساتی را برگزار کردیم تا آن ها را با فواید صنعت فضایی آشنا کنیم.

یزدانی به اقدامات سازمان فضایی در این حوزه اشاره نمود و گفت: توسعه فناوری های ماهواره های بومی، خرید ماهواره با رزولوشن بالا، برگزاری مناقصه ایستگاه اخذ تصاویر و خرید داده ها از جمله اقدامات سازمان در این راستا بوده است.

وی بیان نمود: عمده کسب و کار های فضاپایه کشور بر روی پلتفرم های رایگانی است که از سوی کشور های اروپایی سرویس دهی می گردد و در صورتی که دسترسی ما به این سرویس ها محدود گردد، این شرکت ها دچار مشکل می شوند و در این راستا سازمان فضایی در حال ارائه سرویس ها به آن ها است.

مدیر بخش کسب و کار های فضاپایه، گران بودن زیرساخت های حوزه فضایی را از دیگر چالش های این حوزه نام برد و یادآور شد: بر این اساس توجیه پذیر نیست که بخش فضایی نسبت به ایجاد زیرساخت های آزمایشگاهی اقدام نموده است.

وی با تاکید بر اینکه 41 درصد کسب و کار های فضاپایه دانش بنیان نیستند، گفت:، ولی این امر از سوی پژوهشگاه ارتباطات در حال اصلاح است تا با ایجاد نظام صنفی مسائل این حوزه رفع گردد.

وی همچنین از راه اندازی صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر برای حوزه فعالیت های کسب و کار فضا پایه اطلاع داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 765

به "41 درصد از کسب و کار های فضاپایه دانش بنیان نیستند ، اجرای 362 رویداد در هفته جهانی فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "41 درصد از کسب و کار های فضاپایه دانش بنیان نیستند ، اجرای 362 رویداد در هفته جهانی فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید