روش های مدیریت درگیری در رابطه

به گزارش کالارنا، جلوی موج ها را نمی توان گرفت اما موج سواری را می توان آموخت. جان کابات زین.

روش های مدیریت درگیری در رابطه

درگیری در رابطه اجتناب ناپذیر است. درگیری به تنهایی یک مشکل نیست بلکه نحوه مدیریت درگیری است که می تواند دو نفر را به هم نزدیک یا از هم دور کند. مهارت های ارتباطی ضعیف، مخالفت ها و سوء تفاهم ها می تواند منبع خشم و عصبانیت یا ضعیف شدن یک رابطه قوی باشد. در درگیری بعدی اگر این نکات مربوط به مهارت های ارتباطی را به خاطر سپرده و رعایت کنید به نتایج مثبت و خوبی خواهید رسید.

متمرکز باشید

گاهی اوقات رها کردن گذشته ای که به درگیری امروزمان مربوط می گردد سخت است. به همین دلیل هنگام درگیری تمام ناراحتی هایی که از گذشته داریم را به یکباره مورد خطاب قرار می دهیم. متاسفانه این کار درگیری را بدتر می نماید، درک دو طرف را پایین می آورد و احتمال پیدا کردن راه چاره برای مشکل را نیز کمتر می نماید و در نتیجه درگیری پیچیده تر می گردد. رنجش های گذشته و هر موضوعی که به گذشته می گردد را بازگو نکنید. روی زمان حال تمرکز کنید تا بتوانید همدگیر را درک نموده و راه چارهی برای مشکل پیدا کنید.

با دقت گوش دهید

معمولا زوج ها فکر می نمایند که گوش می دهند اما در واقع دارند به چیزی فکر می نمایند که قرار است بعد از تمام شدن حرف های طرف مقابل بگویند. (سعی کنید در درگیری بعدی به این نکته توجه کنید) سعی کنید واقعا به آن چیزی که همسرتان می گوید گوش دهید. وسط حرف او نپرید حالت دفاعی به خودتان نگیرید. به حرف های او گوش دهید و واکنش نشان دهید تا بفهمد که حرف هایش را شنیده اید. با این کار بهتر می توانید او را درک کنید و از طرف دیگر او نیز تمایل بیشتر به شنیدن حرف های شما گوش می دهد.

حتما بخوانید: شیوه های مدیریت درگیری برای ارتباط موثر در محل کار

سعی کنید نقطه نظرات او را درک کنید

همه ما در درگیری ها دوست داریم طرف مقابل حرف های مان را گوش دهد و درک کند. نظرات خودمان را می گوییم و از او انتظار داریم که همه آن ها را درک کند. اما اگر فقط روی خواسته های خودمان تمرکز کنیم و انتظار درک از طرف مقابل داشته باشیم نتیجه معکوس می بینیم. اگر نظرات او را درک کنید بهتر می توانید نظرات خودتان را بیان کنید. چنانچه درک نظرات او سخت بود از او سوال بپرسید.

به انتقادها واکنش مثبت نشان دهید

معمولا وقتی کسی از شما انتقاد می نماید احساس می کنید که در اشتباه است و از خودتان دفاع می کنید. شنیدن انتقاد سخت است و معمولا توسط فرد مقابل بزرگنمایی می گردد. باید این مهارت را داشته باشید که به انتقادها و رنجش های طرف مقابل گوش دهید و با صبر و مهربانی پاسخ بدهید. انتقادهای او می تواند اطلاعات ارزشمندی برای شما باشد.

حتما بخوانید: چگونه در درگیری ها ذهن طرف مقابل را بخوانیم

مسئولیت پذیر باشید

تشخیص مسئولیت های شخصی یک نقطه قوت است. روابط موثر شامل پذیرفتن اشتباهات نیز هست. اگر هر دو در درگیری یکسری مسئولیت ها را تقسیم کنید و مسئولیت های خودتان را تایید کنید طرف مقابل هم واکنش مهربان تری نشان می دهد و در نتیجه هر دو به خوبی همدیگر را درک نموده و به راه چاره می رسید.

از پیغام های من بهره ببرید

به جای این که دائما بگویید تو جملات تان را با من آغاز کنید. و این جمله ها را درباره خودتان احساسات خودتان بازگو کنید. به عنوان مثال بگویید من به خاطر این اتفاق احساس نا امیدی می کنم. با این کار در درگیری ها دنبال متهم کردن دیگری نیستید و کمتر حالت دفاعی به خودتان می گیرید. در نتیجه طرف مقابل هم به جای این که احساس کند مورد حمله قرار گرفته است حرف ها و نظرات شما را بهتر درک می نماید.

به دنبال سازش باشید

به جای این که سعی کنید برنده درگیری باشید دنبال راه چاره هایی باشید که جوابگوی احتیاج هر دو طرف باشد. یا به وسیله سازش و یا به وسیله یک راه چاره خلاقانه هر دو به آن چیزی که می خواهید می رسید. ارتباطات سالم شامل پیدا کردن راه چارهی است که باعث خوشحالی هر دو طرف گردد.

چند لحظه مکث کنید

گاهی اوقات طرفین خونسردی خود را از دست می دهند و بحث تبدیل به جنگ می گردد. اگر احساس کردید خودتان و یا همسرتان عصبانی شده اید و نمی توانید رفتار سازنده ای داشته باشید و یا این که رفتارهای ارتباطی مخرب از خودتان نشان می دهید بهتر است بحث را برای چند لحظه متوقف کنید تا خونسردی خودتان را به دست بیاورید. به عنوان مثال می توانید کمی راه بروید و بعد از نیم ساعت دوباره به بحث برگردید. با این کار بهتر می توانید احساسات خودتان را ارزیابی کنید و رفتاری که برای هر دو مناسب است نشان دهید.

دست از کوشش برندارید

متوقف کردن بحث کار خوبی است اما باید دوباره به بحث ادامه دهید. اگر هر دو با نگرش های سازنده، احترام متقابل، درک نظر طرف مقابل و در نهایت پیدا کردن راه چاره وارد درگیری شوید در جهت هدف حل درگیری پیشرفت خواهید کرد.

در صورت احتیاج یاری بخواهید

اگر یکی از شما یا هر دو نمی توانید در درگیری ها محترمانه برخورد کنید یا اگر سعی دارید درگیری را به روش خودتان یا به نفع خودتان حل کنید و وضعیت بهبود نمی یابد باید به یک مشاور خانواده رجوع کنید. مشاور خانواده به شما یاد می دهد که چگونه درگیری های آینده را حل کنید. اگر همسرتان علاقه ای به مشاور خانواده ندارد خودتان به تنهایی بروید.

نکات مهم:

به خاطر داشته باشید که هدف مهارت ارتباطی موثر باید درک متقابل و پیدا کردن راه چارهی که هر دو طرف را راضی کند باشد نه برنده شدن.

گاهی اوقات باید در درگیری ها دست همدیگر را بگیرید و یا تماس فیزیکی داشته باشید تا به یاد بیاورید که هنوز هم برای هم مهم هستید و از همدیگر حمایت می کنید.

حتی اگر رفتار طرف مقابل را دوست ندارید بسیار مهم است که به همدیگر احترام بگذارید.

منبع: بدونیم
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 827

به "روش های مدیریت درگیری در رابطه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های مدیریت درگیری در رابطه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید