آژانس انرژی اتمی: کنفرانس خبری مدیر کل درباره توافق با ایران به دوشنبه موکول شد

به گزارش کالارنا، آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد که کنفرانس خبری مدیر کل آژانس درباره توافق با ایران به روز دوشنبه موکول شده است.

آژانس انرژی اتمی: کنفرانس خبری مدیر کل درباره توافق با ایران به دوشنبه موکول شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد که رایزنی های رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با تهران درباره تفاهمنامه فنی میان آژانس و ایران ادامه داشته و کنفرانس خبری گروسی که قرار بود امروز برگزار گردد به فردا موکول شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در این بیانیه بیان کرد که زمان دقیق این کنفرانس خبری متعاقبا اعلام خواهد شد.

پیش از این، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای اظهار داشت که در حال رایزنی با ایران در مورد تمدید توافق با آژانس هستند و طی روزهای آینده در این خصوص به شورای حکام اطلاع رسانی خواهند کرد.

طبق توافق ایران و آژانس، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان دسترسی به سایت های مهم هسته ای ایران را حفظ خواهند کرد اما پس از منقضی شدن این توافق، در صورت عدم لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی، مقام های ایران بر اساس ضرب الاجل معین نموده، دسترسی بازرسان به سایت های مهم هسته ای را قطع خواهند کرد و اطلاعاتی که در دوربین های آژانس ضبط شده و ایران آن را محفوظ نگه داشته، از بین خواهند برد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه درباره احتمال تمدید توافق ایران و آژانس به شبکه ان اچ کی ژاپن گفته بود که دولت ایران بعداً در این خصوص تصمیم گیری خواهد نمود.

یک مقام آگاه در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز امروز (یکشنبه) گفت که با توجه به خاتمه یافتن ضرب الاجل سه ماهه ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی، احتمال تمدید مشروط تفاهم قبلی برای مدت یک ماه وجود دارد.

این منبع آگاه به نورنیوز اضافه نمود: آنالیز این موضوع ناشی از حسن نیت ایران برای فرصت دادن به فرایند مذاکرات جاری در وین است و در صورت قطعی شدن این تصمیم انتظار می رود طرف های مذاکره نماینده از فرصت مجددی که ایران در اختیارشان قرار خواهد داد استفاده نمایند و با پذیرش مطالبات قانونی ایران فرایند دستیابی به توافق را تسهیل نمایند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1943

به "آژانس انرژی اتمی: کنفرانس خبری مدیر کل درباره توافق با ایران به دوشنبه موکول شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس انرژی اتمی: کنفرانس خبری مدیر کل درباره توافق با ایران به دوشنبه موکول شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید