با دیسک نوری خداحافظی کنید: پنج جایگزین برای آن

به گزارش کالارنا، با کوچکتر شدن هر روزه رایانه‌ها و تمایل کاربران به ابزارهای همراه، شاهد حذف درایوهای نوری از گجت‌ها هستیم. شرکت اپل را شاید بتوان طلایه‌دار این تحول فناوری دانست. این شرکت برای اولین بار با معرفی مک‌بوک ایر، درایو نوری را از داستان اولترابوک‌ها حذف نمود و سپس جنبش خود را با حذف این ابزار از مک‌بوک رتینا ادامه داد. اما بی‌شک پایان عمر دیسک‌های نوری هنگامی بر همگان مسجل شد که اپل آی‌مک خود را نیز بدون درایو نوری به بازار عرضه نمود، در حال حاضر دیسک‌های بلو‌-ری بیشترین سهم بازار دیسک‌های نوری را در اختیار گرفته‌اند. اصلی‌ترین علت این اتفاق را می‌توان حمایت شرکت‌های فیلم‌سازی از این فناوری و ترجیح کاربران مبنی بر داشتن نسخه فیزیکی، از اثری که خریداری می‌نمایند، دانست. اما درست مانند صنعت موسیقی، بسیاری از کارشناسان بر این عقیده استوارند که فیلم‌ها نیز باید سرنوشت خود را بر روی ابرها جستجو نمایند، بسیار اهمیت دارد که شما همیشه فناوری روز را برای ذخیره اطلاعات خود برگزینید. چرا که مهمترین نکته در دسترسی راحت شما به اطلاعات‌تان نهفته است؛ دسترسی راحت در حال حاضر و در آینده. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی گزینه‌های جایگزین دیسک‌های نوری از لحاظ حجم، قیمت و طول عمر بپردازیم.

با دیسک نوری خداحافظی کنید: پنج جایگزین برای آن

جایگزین اول:‌ فلش مموری (USB Stick)

ظرفیت:‌ حداکثر تا 128 گیگابایت (مدل 256 گیگابایتی نیز ساخته شده است) قیمت: از 0.6 دلار تا 0.8 دلار به ازای هر گیگابایت طول عمر: 10 هزار تا 5 میلیون بار چرخه ضبط و پاک کردن اطلاعات. به عبارت دیگر تقریبا از 2 تا 20 سال سازگاری:‌ تقریبا هر دستگاهی با پورت USB حافظه‌های فلش شاید بهترین جایگزین دیسک‌های نوری از لحاظ طول عمر و قابلیت جابه‌جایی باشند. با توجه به اینکه طول عمر فلش مموری وابستگی کمی به شرایط نگه داری دارد و بیشتر به چرخه ضبط و پاک‌‌سازی اطالاعات مربوط می‌شود، لذا می‌توان فلش مموری ها را دارای طول عمر بیشتری نسبت به دیسک‌های نوری دانست. بدون شک موقعیت این قطعات بندانگشتی از لحاظ ظرفیت نیز برتر از دیسک‌های نوری است. اما از لحاظ اقتصادی حافظه‌های فلش به ازای هر گیگ، هزینه بیشتری را می‌طلبند. 

جایگزین دوم:‌ کارت حافظه SD

ظرفیت: تا 128 گیگابایت قیمت: از 0.62 دلار تا 1 دلار به ازای هر گیگابایت طول عمر: 100 هزار تا 1 میلیون چرخه ضبط و پاک سازی اطالاعات. به عبارت دیگر بالغ بر 1 تا 10 سال سازگاری: نیاز به آداپتور یا کارت خوان SD SD Card جایگزینی است که بالاترین قابلیت حمل و نقل را دارا است. با توجه به حجم معمول این قطعات که بین 16 تا 64 گیگابایت است، شما از لحاظ ظرفیت نیز نسبت به دیسک‌نوری برتری خواهید داشت. درست مانند USB Stick، طول عمر این حافظه‌های جانبی نیز وابسته به چرخه ضبط و پاک سازی اطلاعات است. این کارت‌های کوچک از لحاظ سازگاری قطعا به پای USB Stick و یا دیسک‌های نوری نمی‌رسد، مگر اینکه همیشه با خود یک Card Reader همراه داشته باشید.

جایگزین سوم: هارد دیسک اکسترنال (External HDD)

ظرفیت: تا 3 ترابایت قیمت: از 0.04 دلار تا 0.15 دلار به ازای هر گیگابایت طول عمر: تقریبا 2 تا 5 سال سازگاری: هر دستگاهی با پورت USB

اگر دنبال ارزان‌ترین جایگزین هستید، قطعا هارد دیسک اکسترنال (External HDD) بهترین گزینه محسوب می‌گردد. این قطعات ضمن هزینه کمی که دارند، فضای بسیار بیشتری را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند و با هر دستگاهی که پورت USB داشته باشد هم سازگارند. البته اگر بحث سازگاری برای شما اهمیت دارد، جا دارد به بحث فرمت این قطعات اشاره نماییم که بسته به FAT 32 یا NTFS بودنشان، ممکن است در بعضی از مواقع شناخته نشوند و یا عملکرد کاملی از خود بروز ندهند. مهم‌ترین مشکل HDD، آسیب‌پذیری بالای آن‌ است. این قطعات به راحتی از طریق ضربات فیزیکی آسیب می‌بینند که این موضوع می‌توانند در زمینه قابلیت حمل و نقل آن‌ها تاثیر منفی گذارد.

جایگزین چهارم: Solid State Drive یا SSD

ظرفیت: تا 256 گیگابایت قیمت: از 0.8 دلار تا 1.78 دلار به ازای هر گیگابایت طول عمر: 100 هزار تا 5 میلیون بار چرخه ضبط و پاک سازی اطلاعات. به عبارت دیگر از 5 تا 20 سال سازگاری: هر دستگاهی با پورت USB SSD ها عالی هستند. اگر قیمت بالای آن‌ها برای شما اهمیت نداشته باشد. شما می‌توانید تا 256 گیگابیت اطلاعات را در جیب خود داشته باشید. اما جا دارد بار دیگر به قیمت بالای این قطعات اشاره نماییم.

جایگزین پنجم:‌ ذخیره سازی ابری (Cloud Storage)

ظرفیت: معمولا تا 500 گیگابایت (از نظر تئوری: نامحدود) قیمت: از رایگان تا 1 دلار به ازای هر گیگابایت در سال طول عمر: از نظر تئوری نامحدود (در واقع تا زمانی که سرویس‌دهنده به فعالیت خود ادامه دهد) سازگاری: هر دستگاهی با دسترسی اینترنت ذخیره‌سازی اطلاعات در ابرها بدون شک مطمئن‌ترین راه ممکن برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات و به اشتراک گذاری آن‌ها به حساب می آید. لذت دسترسی به اطلاعات‌تان در هر جا که باشید، از طریق اینترنت وصف ناشدنی است. اما در این بحث مهم، سرعت اینترنت مطرح می‌شود که شاید تا حدودی این گزینه را برای کاربران ایرانی در اولویت آخر قرار دهد. با این وجود برای حجم کمی از اطلاعات، سرویس‌های کلود بهترین جایگزین محسوب می‌شوند.

انتشار: 21 آبان 1396 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 174

به "با دیسک نوری خداحافظی کنید: پنج جایگزین برای آن" امتیاز دهید

2 کاربر به "با دیسک نوری خداحافظی کنید: پنج جایگزین برای آن" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با دیسک نوری خداحافظی کنید: پنج جایگزین برای آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید