سامانه الکترولیز آب دریا به امارات متحده عربی صادر شد

به گزارش کالارنا، سامانه الکترولیز آب دریا که توسط محققان ایرانی با برند تجاری APClor، طراحی و ساخته شده است جهت نصب و بهره برداری به کشور امارات صادر شد.

سامانه الکترولیز آب دریا به امارات متحده عربی صادر شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، سامانه الکترولیز آب دریا (ژنراتور فراوریکننده ماده گندزدای هیپوکلریت سدیم یا آب ژاول) که توسط محققان شرکت آتیه پردازان شریف با برند تجاری APClor، طراحی و ساخته شده است جهت نصب و بهره برداری به کشور امارات صادر شد.

در آخرین روز های سال 1399، قرارداد فروش و نصب سامانه الکترولیز آب دریا با یک شرکت اماراتی جهت استفاده در تصفیه و گندزدایی آب مزارع دریایی پرورش میگو و ماهی در کشور امارات به امضاء رسید.

مطابق آمارها، حدود 47 درصد از ماهیان و سایر موجودات آبی که در سطح جهان به مصرف انسان می رسد، به وسیله صنایع پرورش ماهی و میگو فراهم می گردد. تمامی فعالیت های آبزیان پرورشی نظیر تنفس، غذا خوردن، رشد و فراوریمثل در آب صورت می گیرد و بنابراین کیفیت آب مهم ترین عاملی است که بر سلامت و عملکرد ماهیان در صنایع شیلاتی و پرورش ماهی اثرگذار است. آگاهی و استفاده از سیستم های تصفیه آب برای کنترل خواص فیزیکی و شیمیایی آن در صنایع شیلاتی و پرورش ماهی می تواند موجب افزایش فراوری، بهبود کیفیت ماهیان، حفظ محیط زیست گردد.

در سامانه طراحی شده توسط شرکت آتیه پردازان شریف، آب دریا به عنوان ورودی دریافت شده و طی فرآیند الکترولیز، ماده هیپوکلریت سدیم (آب ژاول) با غلظت کلر آزاد مناسب برای گندزدایی آب، فراوری و تزریق می گردد تا بتوان شرایط حساس آب را برای پرورش میگو و ماهی فراهم نمود. این روش نوین، اخیرا در کشور های پیشرو در صنعت پرورش آبزیان همچون کشور های شیلی و استرالیا مورد استفاده قرار گرفته است.

طراحی و ساخت تمامی قطعات و تجهیزات به کار رفته در این سامانه کاملا ایرانی بوده و با تلاش جمعی از مهندسان و محققان جوان شرکت آتیه پردازان شریف به مرحله فراوری، بهره برداری و صادرات رسیده است. در طراحی و ساخت این سامانه از فناوری های نوین و دانش روز جهان استفاده شده است که از جمله آن می توان به آند با پوشش نانوساختار مخلوط اکسید های فلزی (آند MMO) اشاره کرد.

شایان ذکر است که سامانه های الکترولیز آب، در صنایع مختلفی کاربرد دارند که می توان به گندزدایی آب مورد احتیاج شرب شهری و روستایی، گندزدایی آب خنک کاری و فرآیندی در صنایع نفت و گاز، گندزدایی آب توازن کشتی اشاره کرد. به طور کلی، این فناوری جایگزین مناسبی برای روش سنتی استفاده از گاز کلر است که گازی سمی، قابل اشتعال و قابل انفجار می باشد. تا به امروز پروژه های بزرگی در این خصوص در کشورمان توسط شرکت آتیه پردازان شریف اجرا شده است که می توان به پروژه انتقال آب خلیج فارس - بخش گندزدایی اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1859

به "سامانه الکترولیز آب دریا به امارات متحده عربی صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه الکترولیز آب دریا به امارات متحده عربی صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید