مفهوم رگ تک، شاخه ای جدید از کسب و کارهای فناوری محور

به گزارش کالارنا، ارتباط میان قانون و فناوری در رگ تک به قانون گذاری و ایجاد ضوابط قانونی متناسب با کسب و کارهای جدید و فناورانه ، اطلاق نمی گردد.

مفهوم رگ تک، شاخه ای جدید از کسب و کارهای فناوری محور

بلکه چالش رگ تک استفاده از فناوری در اعمال قانون و چگونگی و کیفیت اجرای قوانین نه تنها در فعالیت های مبتنی بر فناوری بلکه در هر مقوله و صنعت دیگری است.

اصل استفاده از فنآوری های امروزی ، در اعمال قانون موضوع تازه ای است و شاید خیلی از قانون گذاران اعم از حکومت ها ، نهادهای عمومی و یا حتی مجامع شرکت ها و یا هیئت مدیره ها هم تا امروز چندان از فنآوری های هوشمند روز ، برای اعمال قانون استفاده ننموده اند .

قوانین و مقررات فارغ از مرجع تهیه و تصویب نماینده آن که ممکن است مجلس قانون گذاری کشور یا هیئت دولت یا نهادهای عمومی و یا خصوصی مانند اتحادیه های صنفی باشند، بعد از تصویب و ابلاغ نیازمند پیگیری و اندازه گیری دقیق هستند ، چه آنکه اگر چنین نگردد تصویب و ابلاغ قانون ، بخودی خود اثری در جهانی امروز نخواهد داشت .

بنابر این ابتدا باید بپذیریم که تصویب و ابلاغ قوانین بخودی خود باعث ایجاد تغییر پایدار در جامعه نخواهد شد و آنچه به قوانین ارزش می بخشد علاوه بر تطبیق آنها با نیازهای جامعه بشری و تهیه و تدوین هوشمندانه، اجرا و اندازه گیری مستمر و تبیین بازخوردهای اجرای یک قانون در سطح جامعه می باشد .

این اندازه گیری و نظارت مستمر را به چه کسی بسپاریم؟ چه کسی یا سازمانی میتواند قانون گذار را مطمئن کند که آنچه او رشته است در جریان اجرا پنبه نخواهد شد؟ قطعا همه موافقیم که این مسئولیت که تا امروز بر عهده نهادهای وابسته یا مرتبط با قانون گذار و یا نهادهای عمومی و دولتی بوده است، که در اجرای قانون و لا اقل اندازه گیری و نمایش بازخوردهای دقیق ناشی از اجرای قوانین پیروز نبوده اند.

اساسا قانون محدودیت می آورد و به هر کسی یا سازمانی که ابلاغ گردد، برای او خوشایند نیست. در دو ضلع اصلی قانون گذاری و اجرای قانون یک عدم رضایت و عدم سنخیتی دیده می گردد و موجب می گردد که اغلب تا 30 درصد از قوانین هرگز اجرا نشوند.

راه چاره را در ایجاد یک ضلع سوم مستقل دیده اند، ضلع سوم یا گاهی چهارم مستقل در بعضی حوزه ها بسیار خوب پذیرفته شده و تصور انجام امور در این حوزه ها بدون این نهادهای مستقل تقریبا محال است، در صنعت ساختمان، مهندسان ناظر و در تجارت کالا، شرکت های مستقل بازرسی کیفیت کالا، روش هایی جا افتاده و عادی هستند.

اما این نگاه و این شیوه، درخیلی از بخش ها و صنایع و حوزه های کاری هنوز عملی نشده است، در این بخش ها قانون گذار، با معین ناظر و مجری از میان نهادهای عمومی کوشش نموده تا اطمینان حاصل کند قانون اجرا می گردد اما این قبیل نهادها به دلیل در اختیار نداشتن سیستم های فناورانه مناسب و مستقل ، نتوانسته اند جامعه را از اعمال و اجرای قانون مطمئن نمایند و از همین رو چندان پیروز نبوده اند.

در کشورهای توسعه یافته در اغلب زمینه ها، نقش ناظر و ارزیاب مستقل به رسمیت شناخته شده است و امروزه بیش از دو هزار شرکت در حوزه اندازه گیری و اجرای قوانین در سرتاسر جهان با استفاده از ابزارهای فناورانه مشغول به ارائه خدمات هستند و استفاده از نهادهای مستقل در اندازه گیری و نظارت بر اجرای قوانین به یک الزام تبدیل شده است.

یعنی قانون گذار علاوه بر قانون گذاری، مجریان قانون و افرادی که مخاطب قانون بوده اند را ملزم به استخدام و بکارگیری شرکت ها و موسسات مستقل اندازه گیری و نظارت بر قانون نموده است. این موسسات و نهادها منفعت و پیروزیت شان به اجرای دقیق قانون گره خورده و اعتبارشان در گرو انجام مستقل و بی عیب و نقص این نظارت است.

این کسب و کارها امروزه زیر عنوانی بنام RegTech جمع شده اند.

کارآفرین و موسس و عضو تیم اجرایی شرکت ها و موسسات حوزه فنآوری اطلاعات

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 613

به "مفهوم رگ تک، شاخه ای جدید از کسب و کارهای فناوری محور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مفهوم رگ تک، شاخه ای جدید از کسب و کارهای فناوری محور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید