ناسا از نسل بعدی لباس های فضایی رونمایی کرد

به گزارش کالارنا، ناسا با انتشار یک تصویر از یک طرح مفهومی از شمایل لباس های فضایی نسل جدید که برای ماموریت بازگشت به ماه تحت عنوان آرتمیس استفاده خواهند شد، رونمایی کرد.

ناسا از نسل بعدی لباس های فضایی رونمایی کرد

به گزارش کالارنا و به نقل از گیزمگ، در حالی که ما در انتظار اولین معرفی عمومی ناسا در 15 اکتبر 2019(فردا) برای رونمایی از لباس های فضایی جدید هستیم که فضانوردان آمریکایی برای بازگشت به کره ماه به عنوان بخشی از مأموریت های آرتمیس از آن استفاده خواهند کرد، تصویری منتشر شده است که این لباس جدید را نشان می دهد.

این لباس های به روز شده مبتنی بر یک طراحی ماژولار است که نسبت به لباس های قبلی ایمنی و تحرک بیشتری فراهم می نماید.

اگرچه فضانوردان ناسا مرتباً به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) می روند و بازمی گردند، اما طراحی لباس هایی که برای محافظت از آنها در برابر شرایط مرگبار فضا استفاده می شود، به دهه 1980 باز می شود. حتی گذشته از چند کوشش تجربی، آمریکایی ها از روزهای انجام ماموریت های آپولو تاکنون هیچ لباسی برای اکتشافات قمری طراحی ننموده اند.

اکنون که ناسا متعهد شده است که فضانوردان آمریکایی را تا سال 2024 به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس به ماه برگرداند، آژانس فضایی آمریکا در حال توسعه لباس فضایی پیشرفته تری برای نسل بعدی مأموریت های فضایی است. این واحد نه تنها از آنچه در خصوص ماه آموخته استفاده می نماید، بلکه از نیم قرن توسعه فناوری فضایی نیز بهره خواهد برد.

طبق گفته ناسا، یک نمونه از استفاده از تجربیات به دست آمده از مأموریت های آپولو این است که خطر اصلی سطح ماه نیست که از وزن یک فضانورد پشتیبانی نمی نماید، بلکه ذرات گرد و غبار ریز و شیشه مانندی است که به مفصل های لباس فضایی و سیستم های پشتیبانی از حیات حمله می نمایند و آنها را آلوده نموده و به ریه ها نفوذ می نمایند.

نه تنها مفاصل و سیستم های پشتیبانی از حیات طوری طراحی شده اند تا در برابر گرد و غبار مقاوم تر باشند، بلکه لباس فضایی جدید شامل سیستم پشتیبانی از حیات قابل حمل مانند کوله پشتی در یک نسخه کوچک تر از نسخه مورد استفاده برای آپولو است. این بدان معناست که لباس جدید نه تنها کوچک تر است، بلکه قابلیت افزودن سیستم های بیشتری نیز در آنها فراهم است تا در صورت بروز نقص، ایمنی بیشتری ایجاد شود.

این لباس فضایی جدید مبتنی بر یک طراحی ماژولار است که دارای یک تنه بالایی، کلاه ایمنی، قسمت پایینی و جامه خنک نماینده است. همه این موارد را می توان تعویض کرد تا فضانوردان دارای یک لباس با کیفیت بهتر، راحت تر و همچنین تطبیق پذیر با ماموریت های مختلف باشد.

این لباس دارای مواد پیشرفته تر و مفاصل بهتری برای تحرک بیشتر است و چکمه ها شبیه چکمه های کوه پیمایی با کفی انعطاف پذیر طراحی شده است.

قسمت شانه نیم تنه فوقانی دارای یک طراحی به روز شده است تا بتواند طیف وسیعی از حرکات بازو را در حالی که تحت فشار قرار می گیرد با یاری مکانیکی به واسطه کابل و قرقره امکان پذیر کند.

این لباس همچنین دارای دریچه ورودی عقب است که پوشیدن آن را تسهیل می نماید.

کلاه ایمنی نیز با یک محافظ به روز شده است و میکروفن و هدفونی که برای ارتباطات در کلاه های قدیمی تعبیه شده بود، با یک مجموعه از میکروفن های هوشمند جایگزین شده اند که دقیقاً مانند دستیاران صوتی هوشمند که اکنون در بسیاری از موبایل ها و خانه ها یافت می شوند، می توانند به طور اتوماتیک صدای فضانورد را ردیابی نمایند.

به گفته ناسا یک پیشرفت بزرگ در خصوص طراحی مجدد لباس های قدیمی ماموریت های آپولو، انجام اسکن های بدن سه بعدی است که به دانشمندان این امکان را می دهد تا اندازه گیری های دقیق و برآورد خوبی از حرکات و حالت های بدن داشته باشند. این بدان معناست که لباس های ماژولار نه تنها مناسب تر هستند، بلکه دامنه بسیار وسیع تری از حرکات فضانوردان را ممکن می نماید.

ناسا قبل از آزمودن این لباس جدید در ماه، میخواهد آن را در استگاه فضایی بین المللی مورد آزمایش قرار دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 797

به "ناسا از نسل بعدی لباس های فضایی رونمایی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا از نسل بعدی لباس های فضایی رونمایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید