پایگاه داده ای سخت پوستان خلیج فارس ایجاد می گردد

به گزارش کالارنا به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، قرارداد همکاری مشترک تحقیقات دریایی بین پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و موسسه علمی تحقیقاتی لایبنیتز آلمان منعقد شد.

پایگاه داده ای سخت پوستان خلیج فارس ایجاد می گردد

در این قرارداد همکاری مشترک که بین دکتر فرزانه ممتازی عضو هیئت علمی به نمایندگی از پژوهشگاه و دکتر اولیور کلمانبه عنوان مدیر بخش سخت پوستان موزه تاریخ طبیعی به نمایندگی از موسسه علمی تحقیقاتی لایبنیتز آلمان صورت گرفت، طرفین در مورد سخت پوستان خلیج فارس و دریای عمان مطالعات و تحقیقات دریایی مشترک انجام می دهند.

ممتازی در مورد مفاد این قرارداد گفت: در این پژوهش دوجورپایان دریازی زیرجزرومدی خلیج فارس و دریای عمان که در طول گشت شناور خلیج فارس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی جمع آوری شده اند، شناسایی شده و پایگاه داده ایی برای این جانوران بر اساس نرم افزار DELTA ایجاد خواهد شد.

وی اعلام کرد: با پایه ریزی این پایگاه داده ایی امکان شناسایی دوجورپایان که بخش اصلی جامعه کفزیان را تشکیل می دهند برای افراد غیر متخصص علمی فعال در زمینه علوم زیستی دریا فراهم می گردد. همچنین مطالعات تکمیلی تبارزایی و معین مسیرهای پراکنش و گونه زایی در خلیج فارس و دریای عمان امکان پذیر می گردد.

ممتازی با بیان اینکه کفزیان در زیست بوم های دریایی به دلیل آنکه نمایی از ساختار و شرایط سلامت محیط زیست خود را ارائه می نمایند و اهمیت زیادی در هرم غذایی دریا دارند و مورد توجه محققان علوم دریایی هستند، اظهار کرد: شناسایی دوجورپایان به عنوان بخش اصلی جامعه کفزیان به دلیل آرایه شناسایی پیچیده آنها مشکل بوده و با توجه به فقدان دانش مطالعاتی آنها در کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان به طور معمول در مطالعات زیست محیطی و شناسایی منابع دریایی نادیده گرفته می شوند. این مساله منجر به کاهش ارزش علمی و عملکرد این گونه مطالعه ها بخصوص در حوزه مدیریت منابع و حفاظت محیط زیست می گردد.

در این قرارداد که با بخش سخت پوستان موزه تاریخ طبیعی آلمان انجام خواهد شد، انتقال علم و تکنولوژی از کشور آلمان به جامعه علمی ایران توسط دکتر کلمان و دکتر ممتازی امکان پذیر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1042

به "پایگاه داده ای سخت پوستان خلیج فارس ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایگاه داده ای سخت پوستان خلیج فارس ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید