کشف یک سیاره فراخورشیدی نادر با مداری به شدت بیضوی

اخترشناسان به تازگی یک سیاره فراخورشیدی را کشف نموده اند که کشف آن بار دیگر ثابت کرد که دنیای سیارات فراخورشیدی بسیار عجیب تر و متنوع تر از سیارات منظومه شمسی است.

کشف یک سیاره فراخورشیدی نادر با مداری به شدت بیضوی

جرم این سیاره فراخورشیدی حدود سه برابر جرم سیاره مشتری است و در مداری به شدت بیضوی به دور ستاره مادر می شود.

این سیاره فراخورشیدی HR 5183b نام گرفته است. اگر این سیاره در منظومه شمسی قرار داشت در نزدیک ترین فاصله اش از خورشید به حوالی مدار مشتری می رسید و در دورترین فاصله اش از خورشید در ورای مدار سیاره نپتون قرار می گرفت.

سیاره فراخورشیدی HR 5183b نه تنها با سیارات منظومه شمسی متفاوت است بلکه نمونه ای خاص در میان دیگر سیارات فراخورشیدی است که تا کنون کشف شده اند. بیشتر سیارات در مدارهایی نزدیک به دایره کامل به دور ستاره مادر می چرخند. بنابراین مدار به شدت بیضوی این سیاره نشان می دهد که احتمالا تفاوتی در چگونگی شکل گیری یا تکامل این سیاره نسبت به دیگر سیارات وجود داشته است.

به احتمال زیاد سیاره فراخورشیدی HR 5183b ابتدا در مداری دایره ای به دور ستاره مادر می چرخیده است و پس از مدتی شکل مدار این سیاره به دلیل حضور جرمی با اندازه ای در حدود خودش تغییر پیدا نموده است.

HR 5183b حدود صد سال نوری از زمین فاصله دارد. مدت زمان هر بار گردش کامل این سیاره به دور ستاره مادر هنوز به طور دقیق برای دانشمندان تعیین نیست. اما اخترشناسان احتمال می دهند که هر سال در این سیاره بین 45 تا 100 سال زمینی طول می کشد.

کشف این سیاره و برخی از سیارات فراخورشیدی دیگر نشان می دهد که کهکشان راه شیری مجموعه ای متنوع و عجیب از سیارات را در خود جای داده است که در برخی موارد هیچ شباهتی به سیارات منظومه شمسی ندارند. از منظومه هایی با سه ستاره تا سیارات بی خانمانی که تنها و سرگردان در فضا حرکت می نمایند.

سیاره HR 5183b نیز یکی دیگر از این سیارات عجیب است که نشان می دهد تنها در کهکشان خودمان گنجینه ای از سیارات قابل توجه وجود دارد که پیش از این مشابه آن ها را ندیده بودیم.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از مدار سیاره فراخورشیدی HR 5183b نسبت به سیارات بیرونی منظومه شمسی.

Credit: W. M. Keck Observatory/Adam Makarenko

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: بروزرسانی: 13 مهر 1398 شناسه مطلب: 645

به "کشف یک سیاره فراخورشیدی نادر با مداری به شدت بیضوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک سیاره فراخورشیدی نادر با مداری به شدت بیضوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید