آخرین شرایط اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه ای به معلمان

به گزارش کالارنا، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آیین نامه اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شده اما هنوز شیوه نامه اجرایی آن به تصویب نرسیده است گفت: برخورداری از صلاحیت حرفه ای یکی از عوامل رتبه بندی معلمان است.

آخرین شرایط اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه ای به معلمان

محمود امانی طهرانی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمان اظهار کرد: اصل موضوع یعنی اینکه معلمان باید گواهینامه صلاحیت حرفه ای داشته باشند در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شده و قطعیت دارد.

وی اضافه کرد: این موضوع که برخورداری از صلاحیت حرفه ای یکی از عوامل رتبه بندی معلمان است هم درست است، اما هنوز شیوه نامه اجرایی آن نهایی نشده است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه قاعدتا باید شیوه نامه اجرایی اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمان تدوین گردد و به رتبه بندی مرتبط شده و به اجرا دربیاید گفت: امید است با مصوبات مربوطه، طی یک بازه زمانی چهارساله شاهد ارتقای کیفی نظام نگهداشت معلمان باشیم.

به گفته وی این آیین نامه در راستای اجرای مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، زیرنظام تربیت معلم و تأمین منابع انسانی و بر اساس تبصره 5 ماده واحده نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی تربیتی مصوب جلسه833 شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و تدوین شده است. وزارت آموزش و پرورش موظف است تمام منابع انسانی مورد احتیاج خود در مشاغل آموزشی تربیتی را پس از حصول اطمینان از دریافت گواهینامه صلاحیت معلمی بر اساس مفاد این آیین نامه به کار گیرد.

امانی طهرانی پیش از این اعلام نموده بود که بر اساس یکی از مواد این آئین نامه، برای ارائه خدمات آموزشی تربیتی حضوری و غیرحضوری در مدارس، مراکز و مؤسسات آموزشی تربیتی، اعم از دولتی و غیر دولتی و ارائه خدمات آموزشی خصوصی، علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی، مشروط به داشتن گواهینامه صلاحیت معلمی است. تمامی مشاغل آموزشی تربیتی اعم از معلم، مدیر، معاون، هنرآموز، استادکار، مربی امورتربیتی، مشاور، مراقب سلامت(مربی بهداشت) در چارچوب نظام سنجش صلاحیت های حرفه ای، مشمول این آیین نامه هستند.

بعلاوه بر اساس مفاد این آیین نامه، پذیرفته شدگان که از مسیرهای مختلف جذب می شوند و شاغلین، موظف اند در فرآیند ارزشیابی صلاحیت معلمی شرکت نموده و برابر مقررات، گواهینامه صلاحیت معلمی جهت ورود و استمرار خدمت در آموزش و پرورش را دریافت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2100

به "آخرین شرایط اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه ای به معلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط اعطای گواهینامه صلاحیت حرفه ای به معلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید