آمریکا پس از 28 سال از ایران نفت خرید

به گزارش کالارنا، اداره اطلاعات انرژی آمریکا، EIA فاش کرد، واشنگتن در دو سه ماهه گذشته علی رغم تحریم های خود علیه ایران، 2 بار از این کشور نفت و محصولات پتروشیمی خریده است که بخشی در دوره ترامپ و بخشی در دوره بایدن بوده است.

آمریکا پس از 28 سال از ایران نفت خرید

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، آمار های اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) فاش کرد: واشنگتن در دو سه ماهه گذشته علی رغم تحریم های خود علیه ایران، 2 بار از این کشور نفت و محصولات پتروشیمی خریده است.

بر اساس این سازمان آمریکایی، به نظر می رسد، واردات تقریبی 36 هزار بشکه در روز در اکتبر 2020 و 33 هزار بشکه در روز در مارس سال جاری، نخستین خرید هایی است که آمریکا از ایران حداقل از سال 1993 انجام داده است.

لازم به ذکر است یکی از این خرید ها در ابتدای سه ماه پایانی دولت ترامپ و دیگری در سه ماهه ابتدایی دولت بایدن انجام شده است.

درحالی که تحریم های کنونی آمریکا هر کشوری را از واردات نفت ایران منع می کند، اداره اطاعات انرژی آمریکا، در مورد چگونگی واردات از ایران در گزارش خود توضیحی ارائه نداد.

آمریکا سابقه طولانی برای تحریم علیه ایران دارد که به سال 1984 باز می گردد، زمانی که فروش هرگونه سلاح و کمک به ایران را ممنوع کرد.

لازم به ذکر است باراک اوباما، رئیس جمهور اسبق آمریکا در سال 2012، با هدف صفر کردن فروش نفت ایران، موسسات مالی ایران را مورد تحریم قرار داد. اوباما در سال 2016، پس از توافق هسته ای، این تحریم ها را به صورت مقطعی و مشروط لغو کرد.

اما رئیس جمهور بعدی آمریکا یعنی دونالد ترامپ، در سال 2018 از این توافق خارج شد و تحریم ها علیه ایران را شدت بخشید.

در حال حاضر، جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا نیز از بازگشت به برجام و لغو تحریم ها سخن می گوید، اما عملا اقدام موثری انجام نداده است.

بعضی تحلیلگران معتقدند که این اتفاق نشان می دهد تحریم ها به تدریج در حال از دست دادن دادن کارایی خود هستند که سردمدار تحریم ها علیه ایران، خود پنهانی شروع به خرید نفت از ایران کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1927

به "آمریکا پس از 28 سال از ایران نفت خرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا پس از 28 سال از ایران نفت خرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید