فرایند گفت وگوها در وین سرعت می یابد، تشکیل گروه کارشناسی سوم

به گزارش کالارنا، هیأت های حاضر در نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در وین تصمیم گرفتند که فرایند گفت وگوها سرعت یابد و گروه کارشناسی سوم با عنوان گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی تشکیل شود.

فرایند گفت وگوها در وین سرعت می یابد، تشکیل گروه کارشناسی سوم

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، دور اول نشست کمیسیون مشترک برجام که بعدازظهر امروز (سه شنبه) با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 و نماینده اتحادیه اروپا در گرندهتل شهر وین از سر گرفته شده بود، لحظاتی قبل خاتمه یافت.

در این جلسه حاضران تصمیم به تسریع فرایند گفت وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم ها و هسته ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد.

همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با عنوان گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی با هدف گفت وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.

نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و نماینده اتحادیه اروپا دقایقی قبل در گرندهتل شهر وین آغاز به کار کرد.

ریاست این هیأت را انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برعهده دارد.

به همین منظور تیم مذاکره کننده ایرانی به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه دیروز (دوشنبه) به وین رفت. نمایندگانی از سایر دستگاه های ذیربط از جمله وزارت نفت، بانک مرکزی و سازمان انرژی اتمی نیز در ترکیب هیأت ایرانی قرار دارند.

امروز نیز نشست سه جانبه هماهنگی با حضور روسای هیأت های ایران، روسیه و چین در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین برگزار گشت. روسای هیأت های ایران، روسیه و چین در این نشست ضمن مرور آخرین شرایط گفت وگوها درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و لغو تحریم ها علیه ایران، خواستار لغو یک جای تحریم های آمریکا شدند.

گفتنی است پیش از این نشست، به روال معمول، نشست های دوجانبه و چندجانبه متعددی بین هیأت ها برگزار گشت و این رایزنی ها و نشست ها ادامه خواهد یافت. امروز نیز دو دیدار بین عراقچی و انریکه مورا برگزار گشت. عراقچی همچنین نشست مشترکی با نمایندگان سه کشور اروپایی عضو برجام برگزار کرد.

حتما اجازه نخواهیم داد که مذاکرات فرسایشی شود

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه که روز یکشنبه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حضور یافت تا اعضای کمیسیون را در جریان مذاکرات در وین قرار دهد در گفت وگویی گفت: نمی شود با قطعیت مدت زمان مذاکرات را پیش بینی کرد، حتما اجازه نخواهیم داد که مذاکرات فرسایشی شود. اگر احساس کنیم که در طرف های مقابل جدیت وجود ندارد و یا به دنبال خرید زمان، تلف کردن زمان و یا کشیدن مذاکرات به مسائل فرسایشی و احیانا اضافه کردن موضوعات دیگر هستند؛ حتما مذاکرات را در همانجا قطع خواهیم کرد. در عین حال عجله و شتابزدگی هم نخواهیم داشت، در مذاکرات بحث های پیچیده ای مطرح است که باید با دقت کافی مورد بحث و بررسی قرار گیرد، کلمه به کلمه هر موضوعی جای بحث دارد.

گفتنی است در نشست کمیسیون مشترک برجام که بعدازظهر روز سه شنبه 31 فروردین ماه به صورت حضوری در وین برگزار گشت، قرار شد گفت وگوها در هفته آینده (این هفته) ادامه یابد.

در این نشست، روسای هیات های مذاکره کننده کشورهای طرف برجام به بحث و بررسی در خصوص آخرین شرایط گفت وگوهای فنی و پیش نویس های اولیه متون و نحوه تداوم گفت وگوها پرداختند. در این نشست، کشورهای مشارکت کننده در برجام توافق کردند علاوه بر دو گروه کارشناسی فعلی (در حوزه لغو تحریم ها و هسته ای) هفته آینده یک گروه کارشناسی سوم نیز برای گفت وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام ایجاد شود. هیأت ها پس از مشورت در پایتخت های متبوع خود، هفته آینده ضمن از سرگیری نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت و گوهای فنی و کارشناسی را دنبال خواهند کرد.

معاون وزیر امور خارجه ایران در نشست روز سه شنبه کمیسیون مشترک برجام شرح داد: هیأت ایرانی هر زمان که فرایند گفت و گوها به سمت زیاده خواهی، وقت کشی و چانه زنی های غیرمنطقی برود، گفت و گوها را متوقف خواهد کرد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز (دوشنبه) ششم اردیبهشت در نشست هفتگی با خبرنگاران از عزیمت تیم مذاکره کننده ایرانی به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه به وین خبر داد و گفت: هیأت ایرانی شرکت کننده در کمیسیون مشترک برجام امروز به وین عزیمت کرده و ان شاءالله ادامه گفت وگوها را در چارچوب کمیسیون آغاز خواهد کرد.

به گزارش فارس، دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این گفت وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال شود و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و بررسی ها را انجام دهد. نتایج بررسی های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز جمعه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه 26 فروردین برگزار و مقرر شد که نشست های کارشناسی به کار خود ادامه دهند. نشست کمیسیون مشترک برجام نیز روز شنبه 28 فروردین ماه در وین برگزار گشت و در این چند روز رایزنی ها در سطوح کارشناسی و کارگروه ها ادامه داشت. آخرین نشست هم روز سه شنبه 31 فروردین ماه در وین برگزار و هیأت های توافق کردند که در هفته آینده (این هفته) دوباره گفت وگوها را از سر بگیرند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1896

به "فرایند گفت وگوها در وین سرعت می یابد، تشکیل گروه کارشناسی سوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند گفت وگوها در وین سرعت می یابد، تشکیل گروه کارشناسی سوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید