آیا مصرف کره بادام زمینی برای بدن سازی مناسب است؟ (فواید و نکات مهم)

به گزارش کالارنا، کره بادام زمینی یکی از محبوب ترین خوراکی هایی است که امروزه در خانه بسیاری از مردم پیدا می گردد. مصرف کره بادام زمینی باعث می گردد وعده های بسیار لذیذ و دل چسبی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و از فواید گوناگون آن برای سلامتی بهره مند شوید. بعلاوه طعم خوب و بافت نرم کره بادام زمینی به شما این امکان را می دهد تا آن را روی نان قرار دهید و یک صبحانه سالم، خوش مزه و مقوی برای خودتان آماده کنید. این بافت نرم در دهان شما آب می گردد و به سقف دهان می چسبد و احساس بسیار خوبی دارد!

آیا مصرف کره بادام زمینی برای بدن سازی مناسب است؟ (فواید و نکات مهم)

اگرچه بعضی از مردم ممکن است به بادام زمینی حساسیت داشته باشند و نتوانند آن را مصرف نمایند، ولی این ماده غذایی در رژیم مردم زیادی وجود دارد و یک بخش جدایی ناپذیر از صبحانه یا میان وعده آن ها به شمار می رود.

خیلی ها کره بادام زمینی را تنها برای مزه خوبش دوست دارند و مصرف می نمایند. ولی خیلی های دیگر، که معمولا ورزشکار و بدن ساز هستند، به سراغ کره بادام زمینی می فرایند تا بدن خود را تقویت نمایند و نتیجه بهتری در ورزش خود بگیرند. این ماده غذایی کالری و پروتئین بالایی دارد و به همین علت در رژیم بیشتر ورزشکاران پیدا می گردد.

ولی آیا کره بادام زمینی به راستی برای ورزش و بدن سازی مفید است؟ آیا با مصرف این خوراکی می توانید ماهیچه های بیشتری بسازید و به اندام ایدئال خود دست پیدا کنید؟ آیا مصرف این ماده غذایی می تواند ضرری در پی داشته باشد؟

پروتئین و کالری بالای موجود در کره بادام زمینی می تواند نکته بسیار مهمی برای بدن سازان باشد. شما برای رشد ماهیچه ها و افزایش حجم و وزن باید کالری و پروتئین دریافتی خود را افزایش دهید. ولی ماجرا به این سادگی هم نیست. به همین علت می خواهیم نگاه دقیق تری به این موضوع بیندازیم و ببینیم مصرف کره بادام زمینی چگونه می تواند برای بدن سازی مفید و کارآمد باشد.

در این نوشته درباره کره بادام زمینی و ارزش غذایی آن سخن می گوییم، سپس به سراغ فواید و ضررهای آن می رویم. بعلاوه به آنالیز نکات مهمی می پردازیم و پرسش هایی را مطرح می کنیم که برای مصرف کره بادام زمینی باید در نظر داشته باشید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا ببینید کره بادام زمینی چه تأثیری روی ورزش شما می گذارد و چگونه می تواند شما را برای دستیابی به اهدافتان کمک کند.

کره بادام زمینی چیست؟

کره بادام زمینی یک ماده خوراکی است که کم وبیش فرآوری نشده به شمار می رود. بخش اصلی این خوراکی را بادام زمینی تشکیل می دهد که برشته و تخمیر شده و ظاهری کره مانند به دست آورده است. البته اینکه دقیقا چه چیزهایی در کره بادام زمینی پیدا می شوند به شرکت سازنده بستگی دارد. بعضی از شرکت ها ممکن است تنها خود بادام زمینی را کره نمایند و دیگر کاری به سایر مواد غذایی نداشته باشند. بعضی شرکت ها هم افزودنی های مختلفی را به این خوراکی اضافه می نمایند. این مواد افزودنی به طور معمول شامل گزینه های زیر می شوند:

 • شکر و قند
 • روغن های گیاهی
 • چربی ترانس

این مواد افزودنی می توانند کره بادام زمینی را ناسالم نمایند. در حقیقت، زیاده روی در مصرف شکرهای افزوده شده و چربی های ترانس می تواند دردسرهای زیادی در پی داشته باشد و شما را با خطر ابتلا به بیماری های گوناگونی از جمله بیماری های قلبی روبه رو کند.

کره بادام زمینی باید تا جای ممکن شامل افزودنی ها نگردد و تنها از بادام زمینی سالم و خاص تهیه شده باشد. شما هنگام خرید این خوراکی باید به برچسب ها و ارزش غذایی دقت داشته باشید و محصولی را خریداری کنید که شکر و چربی بسیار پایینی دارد.

چه چیزی کره بادام زمینی را خاص نموده است؟

مواد مغذی موجود در کره بادام زمینی باعث شده این خوراکی بسیار محبوب گردد و به شکل های گوناگونی روی سلامت جسم و روان تأثیر بگذارد. در ادامه ریزمغذی و درشت مغذی های موجود در کره بادام زمینی را آورده ایم تا ببینید چرا این ماده غذایی دارای فواید فراوانی برای بدن است. البته کره بادام زمینی می تواند برای سلامتی خطرناک هم باشد. در ادامه دلایل فواید و ضررهای کره بادام زمینی را آنالیز می کنیم.

1. کره بادام زمینی یک منبع پروتئینی فوق العاده است

کره بادام زمینی دارای انرژی و کالری بالایی است و می تواند سوخت بدن شما را تأمین کند. جدا از این، سرشار از سه درشت مغذی اصلی یعنی پروتئین، کربوهیدرات و چربی است. یک سهم 100 گرمی (3.5 اونس) از کره بادام زمینی حاوی ارزش غذایی زیر است:

 • کربوهیدرات ها: 22 گرم کربوهیدرات (14 درصد از میزان کالری) که 5 گرم آن فیبر است.
 • پروتئین: 5 گرم پروتئین (14 درصد از میزان کالری) که حجم بالایی در مقایسه با سایر منابع گیاهی پروتئین است.
 • چربی: 51 گرم چربی که در مجموع کم وبیش 72 درصد از میزان کالری را شکل می دهد.

اگرچه کره بادام زمینی سرشار از پروتئین است، ولی اسید آمینه ضروری متیونین کمی در آن وجود دارد. بادام زمینی از خانواده حبوبات و آجیل است که شامل لوبیا، نخود و عدس می شوند. به طور کلی، منابع پروتئین گیاهی در مقایسه با منابع حیوانی دارای میزان کمتری از اسید آمینه های متیونین و سیستئین هستند.

کمبود اسید آمینه متیونین در بدن به طور معمول با کمبود پروتئین کلی یا بیماری های خاصی همراه است. البته کسانی که به طور کلی از سلامت خوبی برخوردار هستند کمتر با کمبود متیونین روبه رو می شوند. جدا از این، بعضی کارشناسان بر این باورند که مصرف کمتر متیونین می تواند فوایدی برای سلامتی داشته باشد. بر اساس چند پژوهش، کاهش مصرف متیونین با افزایش طول عمر موش ها همراه بوده است. ولی هنوز معین نیست این افزایش طول عمر برای انسان ها هم می تواند رخ دهد یا خیر.

به طور کلی، بادام زمینی و کره آن یک منبع پروتئینی فوق العاده است و گزینه بسیار خوبی برای گیاه خواران به شمار می رود. شما با مصرف این ماده غذایی می توانید حجم بزرگی از احتیاج خود به پروتئین را برطرف کنید.

2. این ماده غذایی کربوهیدرات کمی دارد

کره بادام زمینی خالص تنها حاوی 20 درصد کربوهیدرات است و به همین علت می تواند یک انتخاب عالی برای رژیم غذایی کم کربوهیدرات در نظر گرفته گردد. افزون بر این، تأثیر زیادی روی سطح قند خون نمی گذارد و گزینه بسیار خوبی برای کسانی که به دیابت نوع 2 دچار هستند خواهد بود.

در حقیقت یک مطالعه بزرگ که 8 پژوهش مختلف را آنالیز نموده نشان داده مصرف منظم کره بادام زمینی در درازمدت می تواند به مقابله با دیابت نوع 2 و کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کند. این فایده کره بادام زمینی تا حدی به اسید اولئیک که یکی از چربی های اصلی بادام زمینی است ربط دارد. آنتی اکسیدان های موجود در بادام زمینی هم می توانند نقش بزرگی در مقابله با بیماری های گوناگون ایفا نمایند.

3. سرشار از چربی های سالم است

کره بادام زمینی دارای چربی بسیار بالایی است و به همین علت هر 100 گرم از آن می تواند کم وبیش 597 کیلوکالری انرژی داشته باشد. با وجود مقادیر بالای چربی و کالری، مصرف متعادل کره بادام زمینی خالص می تواند برای کاهش وزن و حفظ سلامتی بدن مفید باشد!

چربی های سالم و مفید موجود در کره بادام زمینی برای سلامت قلب و عروق بسیار مفید هستند و به شما کمک می نمایند از بیماری های بسکمک در امان بمانید. این فایده در کنار وجود پروتئین بالا باعث می گردد بادام زمینی و کره آن یک انتخاب بسیار خوب برای حفظ سلامتی به ویژه در رژیم های گیاه خواری در نظر گرفته شوند.

نیمی از چربی های موجود در این ماده غذایی از اسید اولئیک تشکیل می شوند. اولئیک یک اسید چرب تک اشباع نشده و سالم است که با مقادیر بالایی در روغن زیتون هم پیدا می گردد. این چربی فواید بسکمک برای سلامتی دارد و می تواند به بهبود حساسیت به انسولین کمک کند.

با وجود فایده این اسید، کره بادام زمینی حاوی مقادیر بالایی از اسید لینولئیک هم هست که یک اسید چرب ضروری امگا 6 به شمار می رود و به وفور در روغن های گیاهی یافت می گردد. بعضی مطالعات نشان می دهند که مصرف زیاد اسیدهای چرب امگا 6 نسبت به امگا 3 می تواند التهاب را در بدن افزایش دهد و شما را با خطر ابتلا به بیماری های مزمن روبرو کند.

البته همه پژوهش گران هم این موضوع را تأیید نمی نمایند و نشان می دهند به پژوهش های بیشتر و دقیق تری برای تأیید تأثیر اسید لینولئیک روی التهاب بدن احتیاج است. با وجود این، شاید بهتر باشد در مصرف این اسید چرب زیاده روی نکنید و در عوض اثرات آن را با مصرف بالای اسیدهای چرب امگا 3 خنثی کنید.

4. کره بادام زمینی ویتامین و مواد معدنی بالایی هم دارد

کره بادام زمینی دارای مقادیر بالایی از ویتامین ها و مواد معدنی است و هر 100 گرم از این ماده غذایی می تواند شما را با ارزش غذایی زیر روبه رو کند:

 • ویتامین E: شصت درصد از احتیاج روزانه
 • ویتامین B3 (نیاسین): هشتادوچهار درصد از احتیاج روزانه
 • ویتامین B6: بیست ونه درصد از احتیاج روزانه
 • اسید فولیک: هجده درصد از احتیاج روزانه
 • منیزیم: سی وهفت درصد از احتیاج روزانه
 • مس: پنجاه وشش درصد از احتیاج روزانه
 • منگنز: شصت وپنج درصد از احتیاج روزانه

افزون بر این، سرشار از بیوتین است و مواد معدنی زیر را هم تأمین می نماید:

 • ویتامین B5
 • آهن
 • پتاسیم
 • روی
 • سلنیوم

البته دقت داشته باشید این میزان از ویتامین ها و مواد معدنی در هر 100 گرم کره بادام زمینی وجود دارد و این میزان هم 597 کیلوکالری انرژی به مصرف روزانه شما اضافه می نماید. به معنای دیگر، اگرچه این ویتامین ها و مواد معدنی مفید هستند، ولی شما برای دریافت این میزان مصرف کالری خود را هم افزایش می دهید و با خطر افزایش وزن روبرو می شوید.

به همین علت، سایر منابع گیاهی غنی از ویتامین و مواد معدنی که کالری پایینی دارند می توانند انتخاب بهتری نسبت به کره بادام زمینی باشند. برای نمونه، شما می توانید حجم کمتری از کره بادام زمینی مصرف کنید و در عوض به سراغ اسفناج و کلم بروکلی بروید تا ویتامین و مواد معدنی کافی به بدنتان برسانید.

5. آنتی اکسیدان های فراوانی در کره بادام زمینی وجود دارند

مانند بسکمک از خوراکی های سالم و مقوی، کره بادام زمینی هم تنها به پروتئین، چربی و ویتامین ها یا مواد معدنی خلاصه نمی گردد و فواید بسیار بیشتری برای سلامتی بدن دارد. یکی دیگر از مواد موجود در کره بادام زمینی که برای سلامتی مفید است، آنتی اکسیدان های گوناگونی است که به وفور در این ماده غذایی پیدا می شوند. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که از اکسیداسیون جلوگیری نموده و با ترکیبات اکسیدنماینده مبارزه می نمایند .

کره بادام زمینی می تواند آنتی اکسیدان های مختلفی از جمله اسید پی-کوماریک را تأمین کند که ممکن است برای کاهش التهاب مفاصل در موش ها سودمند باشد. بعلاوه حاوی میزانی رسوراترول هم هست که به کاهش خطر بیماری های قلبی و چندین بیماری مزمن دیگر در جانوران کمک می نماید. رسوراترول دارای فواید مهم دیگری هم هست ولی برای تأیید تأثیر آن روی انسان به پژوهش های بیشتری احتیاج است.

6. با وجود همه این ها ممکن است دارای آفلاتوکسین باشد

اکنون که مواد موجود در کره بادام زمینی را آنالیز کردیم و دیدیم بیشتر آن ها برای سلامت بدن مفید و ضروری هستند، باید ببینیم دیگر چه چیزهایی در این ماده غذایی پیدا می شوند.

اگرچه کره بادام زمینی یک خوراکی سالم و مقوی است، ولی می تواند حاوی مواد مضری از جمله آفلاتوکسین هم باشد. آفلاتوکسین یک سم قارچی طبیعی است که می تواند خطرات و بیماری های گوناگونی از جمله سرطان را در پی داشته باشد.

بادام زمینی در زمین رشد می نماید و به همین علت در معرض کپک های سرشار از آفلاتوکسین قرار می گیرد. آفلاتوکسین خطرناک است و در درازمدت خطر احتمال ابتلا به سرطان کبد، کاهش رشد بچه ها و تأخیر در رشد ذهنی را افزایش می دهد.

خوشبختانه، فرآیند تبدیل بادام زمینی به کره بادام زمینی می تواند میزان آفلاتوکسین موجود در محصول نهایی را به طور قابل توجه ای کاهش دهد. ولی در هر صورت به سختی می توانیم از کیفیت و سلامت بادام زمینی مطمئن شویم. به همین علت باید حتما از محصولات شرکت های معتبر خرید کنید و دقت داشته باشید آجیل هایی را که خراب شده یا کپک زده اند و تغییر رنگ داده اند دور بریزید و حواستان باشد آن ها را مصرف نکنید.

چرا کره بادام زمینی بین ورزشکاران و بدن سازان محبوب است؟

با در نظر داشتن فواید و ارزش غذایی بالای کره بادام زمینی اکنون می توانیم به سراغ اهمیت آن در بین ورزشکاران و بدن سازان برویم.

همانگونه که دیدید کره بادام زمینی دارای خواص فراوانی است و یک غذای کامل و مقوی به شمار می رود. این موضوع باعث می گردد کره بادام زمینی را یک جایگزین ارزان برای مکمل های گران قیمت بدن سازی در نظر بگیریم. ورزشکاران و بدن سازان همیشه در پی وعده و میان وعده های غذایی سالم و سرشار از پروتئین و انرژی می گردند. به همین علت بیشتر آن ها به سراغ مکمل های بدن سازی می فرایند و پول زیادی برای این محصولات ورزشی خرج می نمایند.

ولی اگر به هر علتی نتوانید این مکمل ها را خریداری کنید چطور؟ خیلی از این مکمل ها قیمت سرسام آوری دارند و هزینه کردن برایشان می تواند سخت باشد. جدا از این، بیشتر آن ها از پروتئین حیوانی تهیه می شوند و گیاه خواران محض نمی توانند مصرفشان نمایند.

کره بادام زمینی می تواند برترین گزینه برای این افراد باشد. شما با کمک این ماده غذایی می توانید یک میان وعده ی سالم تهیه نموده و با مصرف روزانه آن انرژی و پروتئین مورد احتیاج بدن خود را تأمین کنید. با در نظر داشتن ارزش غذایی و قیمت کره بادام زمینی پی می بریم این خوراکی مقوی به راستی برای بدن سازان مناسب است و می تواند به آن ها برای رشد ماهیچه ها و ساخت یک بدن قوی و ورزیده کمک کند.

حتی اگر بخواهید پودر و مکمل های پروتئینی خریداری کنید باز هم می توانید از کره بادام زمینی کمک بگیرید و رژیم سالم تری داشته باشید. شما لازم نیست همه پروتئین مورد احتیاج خود را به وسیله مکمل های بدن سازی تأمین کنید. در عوض می توانید تنها بخش کوچکی را به پودرها اختصاص دهید و سپس به سراغ کره بادام زمینی یا سایر منابع طبیعی پروتئین بروید. با این کار افزون بر صرفه جویی در هزینه، می توانید تنوع بیشتر و رژیم غذایی طبیعی تری داشته باشید و بهتر سلامتی تان را حفظ کنید.

ورزشکاران و بدن سازان به کالری دریافتی بالایی در روز احتیاج دارند. مصرف غذاها و مکمل های گوناگون می تواند کالری زیادی به آن ها برساند، ولی اینکه همیشه در حال غذا خوردن باشید به راستی سخت و آزاردهنده است. به همین علت باید به سراغ خوردنی هایی بروید که نه تنها خوش مزه هستند و دلتان را نمی زنند، بلکه تنوع بالایی به رژیم غذایی شما می دهند و خوردن حجم بالایی از آن ها آسان است.

این یکی دیگر از دلایل محبوبیت کره بادام زمینی بین بدن سازان به شمار می رود. همانگونه که گفتیم هر 100 گرم کره بادام زمینی نزدیک به 600 کیلوکالری انرژی دارد. 100 گرم بسیار ناچیز است و حجم کمی دارد. شما می توانید چندین برابر این میزان را در روز مصرف کنید و کالری دریافتی خود را افزایش دهید.

البته این کار درستی نیست و سلامتی شما را به خطر می اندازد. جدا از این پول شما را هم هدر می دهد و بهتر است کره بادام زمینی تنها بخش کوچکی از کالری روزانه شما را شامل گردد. ولی این موضوع نشان می دهد چرا کره بادام زمینی انتخاب مناسبی برای بدن سازانی است که می خواهند وزن خود را افزایش دهند و بدن حجیم تری داشته باشند.

با در نظر داشتن همه این ها، می توانیم به یک علت دیگر هم برای محبوبیت کره بادام زمینی پی ببریم. بدن سازان پیش از ورزش به پروتئین و انرژی کافی احتیاج دارند. آن ها باید یک وعده غذایی سالم، مقوی و سبک داشته باشند و خودشان را برای ورزش آماده نمایند. انتخاب برترین ماده غذایی برای این کار می تواند کمی سخت باشد. درست همین جا است که سروکله کره بادام زمینی پیدا می گردد و ورزشکاران را کمک می رساند.

کره بادام زمینی با وجود پروتئین، کربوهیدرات و انرژی بالا یک انتخاب مناسب برای آماده سازی بدن پیش از ورزش است. شما به حجم بالایی از این ماده غذایی احتیاج ندارید و می توانید با یک وعده سبک هم سوخت مورد احتیاج بدنتان را تأمین کنید. البته اینکه کره بادام زمینی را دقیقا چه زمانی پیش از ورزش بخورید نکته مهمی است. مصرف این خوراکی دقیقا پیش از آغاز ورزش ممکن است کمی نامناسب باشد و معده شما را اذیت کند. در ادامه نوشته بیشتر به این موضوع می پردازیم.

ولی به طور کلی کره بادام زمینی یک غذای کامل و برترین گزینه برای بدن سازانی است که در پی نتیجه گرفتن هستند و می خواهند در هزینه های خود هم صرفه جویی نمایند.

3 فایده مصرف کره بادام زمینی برای بدن سازی

تا به امروز درباره اهمیت و فواید کلی بادام زمینی سخن گفتیم و نیم نگاهی هم به دلایل اهمیت آن بین ورزشکاران و بدن سازان انداختیم. اکنون می خواهیم بیشتر روی این موضوع تمرکز کنیم و ببینیم فواید مصرف کره بادام زمینی برای بدن سازی چیست. در ادامه 3 ویژگی مهم کره بادام زمینی را آورده ایم که برای ساخت ماهیچه و چربی سوزی عالی هستند.

1. کره بادام زمینی می تواند شکم شما را سیر نگه دارد

یکی از خوبی های استفاده از کره بادام زمینی در وعده های غذایی و میان وعده های مناسب برای بدن سازی این است که افزون بر تأمین مواد مغذی مورد احتیاج بدن می تواند شکم را برای مدت زمان بیشتری سیر نگه دارد و به کاهش کالری مصرفی کمک کند.

به معنای دیگر، اگرچه خود کره بادام زمینی کالری بالایی دارد ولی مصرف کالری کلی شما را کاهش می دهد و گزینه خوبی برای رژیم گرفتن به شمار می رود. شما هنگام رژیم گرفتن باید کالری دریافتی خود را کاهش دهید تا به کاهش وزن کمک کنید. در عین حال باید پروتئین و انرژی کافی به بدن برسانید تا جلوی ریزش ماهیچه ها را بگیرید. کره بادام زمینی می تواند یکی از برترین گزینه ها برای این رژیم و سیر نگه داشتن شما در نظر گرفته گردد.

به طور کلی، شما باید غذاهایی را مصرف کنید که مقوی و دیرهضم هستند. پروتئین و چربی بالای موجود در کره بادام زمینی باعث می گردد این ماده غذایی دیرهضم باشد و کمکتان کند فاصله بیشتری بین وعده های غذایی خود قرار دهید. اگرچه هنگام خوردن خود کره بادام زمینی ممکن است اشتهای بالایی داشته باشید، ولی زمانی که غذا را کنار بگذارید و اجازه دهید هضم گردد می توانید سیری شکمتان را احساس کنید و برای مدت زمان بالایی سیر بمانید.

این برای ورزشکاران بسیار مهم است. شما نباید هنگام ورزش احساس گرسنگی کنید. این گرسنگی می تواند انرژی شما را کاهش دهد و نگذارد از همه توان خود بهره ببرید. بنابراین، پیش از ورزش باید غذاهایی را مصرف کنید که شکم شما را پر می نمایند و اجازه نمی دهند به این زودی ها با احساس گرسنگی روبرو شوید.

2. مصرف این ماده غذایی آسان است و می توانید حجم بالایی از آن را مصرف کنید

مصرف کره بادام زمینی بسیار آسان است و می توانید آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید و در کنار سایر مواد مغذی مصرف کنید تا کالری روزانه و وزن خود را افزایش دهید.

در دوره حجم باید بتوانید به آسانی غذا بخورید و کالری بالایی وارد بدنتان کنید. کره بادام زمینی در حجم های پایین هم کالری به نسبت بالایی دارد. این موضوع در کنار خوش مزه بودن کره بادام زمینی باعث می گردد بتوانید به آسانی حجم بالایی از آن را مصرف کنید و کالری روزانه خود را افزایش دهید.

خوردن غذاهایی که آسان هستند و جلوی اشتهای شما را نمی گیرند برای دوره حجم و افزایش وزن نکته بسیار مهمی است. اگرچه کره بادام زمینی ممکن است تعداد وعده های کلی شما را در روز کاهش دهد ولی شما می توانید در هر وعده حجم بالایی از آن را مصرف نموده و کالری بسیار زیادی را وارد بدن خود کنید. بنابراین می توانید به آسانی یک رژیم پرکالری و سالم داشته باشید و به هدفتان که افزایش وزن است دست پیدا کنید.

3. کره بادام زمینی با کم وبیش همه خوراکی ها سازگار است

کره بادام زمینی را می توانید با هر مواد غذایی و خوراکی که دوست دارید ترکیب کنید و یک وعده غذایی کامل داشته باشید. مصرف این خوراکی در کنار میوه ها، لبنیات، آجیل، نان و… به شما کمک می نماید در هر وعده غذایی همه ریزمغذی ها و درشت مغذی های خود را قرار دهید و خیالتان از تأمین مواد مغذی مورد احتیاج بدن آسوده گردد.

این نوع خوردنی ها که همه کاره هستند و وعده های شما را مقوی و کامل می نمایند برای بدن سازی بسیار پراهمیت هستند. شما به عنوان یک ورزشکار باید مواد مغذی مورد احتیاج بدن را تأمین کنید و یک رژیم غذایی کامل داشته باشید. کره بادام زمینی همه این ویژگی ها را دارد و بعلاوه خوش مزه هم هست، بنابراین برترین انتخاب برای حجم آوردن و حفظ سلامتی بدن به شمار می رود.

3 ضرر مصرف کره بادام زمینی برای بدن سازی

با وجود این فواید بالا، مصرف کره بادام زمینی می تواند دردسرهایی هم برای بدن سازان داشته باشد. شما اگر به طور منظم کره بادام زمینی مصرف کنید ممکن است با مشکلاتی روبه رو شوید که رژیم گرفتن و ورزش کردن را تحت تأثیر قرار می دهند. در ادامه 3 علت را آورده ایم که نشان می دهند چرا مصرف بالای کره بادام زمینی می تواند ضررهایی برای بدن سازی داشته باشد.

1. این ماده غذایی کالری بسیار زیادی دارد

چندین بار به این موضوع اشاره نموده ایم و پرکالری بودن کره بادام زمینی چیز عجیبی نیست. اگرچه این کالری بالا می تواند برای حجم آوردن و افزایش وزن مناسب باشد، ولی می تواند رژیم شما را به هم بریزد و وزنتان را بیشتر از آنچه انتظار دارید افزایش دهد.

جدا از این، اگر در پی حجم آوردن نباشید و بخواهید با رژیم گرفتن وزن خود را کاهش دهید، کره بادام زمینی اصلا گزینه خوبی برای شما نخواهد بود.

بنابراین پیش از مصرف کره بادام زمینی باید به دقت برنامه ریزی کنید و ببینید هدفتان چیست. سپس ببینید مصرف این ماده غذایی چگونه می تواند به شما برای رسیدن به هدفتان کمک کند. اگر می خواهید وزنتان را کاهش دهید یا در پی حفظ وزن کنونی تان هستید، باید مصرف کره بادام زمینی را کاهش دهید و نگذارید مقوی بودن آن منجر به بالا رفتن سطح کالری دریافتی شما گردد.

2. وعده ها و سهم های غذایی کره بادام زمینی معمولا زیاد هستند

تخمین زدن یک وعده یا سهم غذایی برای کره بادام زمینی کمی سخت است و معمولا بیشتر مردم آن را بیش از میزان در نظر می گیرند. به همین علت حجم بالایی از آن را مصرف می نمایند و رژیم خود را به هم می ریزند.

شما با توجه به رژیم غذایی و میزان فعالیت بدنی تان باید مصرف روزانه کره بادام زمینی را محاسبه کنید و ببینید چه میزان از این ماده غذایی برایتان مناسب تر است. کاری به سهم پیشنهادی که روی قوطی نوشته شده نداشته باشید و اهمیتی هم به پیشنهاد سایر مردم و ورزشکاران ندهید. شما باید ببینید چه چیزی برای خودتان مناسب تر است و همان را در پیش بگیرید.

به معنای دیگر، عوامل گوناگونی روی کالری روزانه و افزایش وزن شما تأثیر می گذارند. شاید خیلی از مردم بتوانند روزی یک قوطی کره بادام زمینی بخورند و حتی وزن خود را کاهش دهند، ولی تنها یک قاشق غذاخوری برای شما زیاد باشد و منجر به افزایش وزنتان گردد.

با وجود همه این ها، وعده ها و سهم های غذایی کره بادام زمینی معمولا زیاد هستند و می توانند کالری دریافتی شما را افزایش دهند. به همین علت زیاده روی در مصرف کره بادام زمینی می تواند برای بدن سازان مضر باشد و همه کوشش های آن ها را بی نتیجه کند.

3. این ماده غذایی می تواند شما را به پرخوری سوق دهد

ورزشکاران و بدن سازان معمولا رژیم های سختی می گیرند و برای مدت زمان زیادی دور خوردنی های خوش مزه را خط می کشند. در این دوره غذاهای خوش مزه و وسوسه نماینده می توانند کار را خراب نمایند و پرخوری و عدم کنترل را در پی داشته باشند.

کره بادام زمینی جزو همین غذاها است که می تواند میل شدیدی در بدن سازان به وجود بیاورد و آن ها را به پرخوری سوق دهد. خیلی ها ممکن است نتوانند خودشان را کنترل نمایند و به برنامه غذایی دقیقی که معین نموده اند پایبند بمانند، زیرا کره بادام زمینی مزه خوبی دارد و همانگونه که گفتیم خوردن حجم بالایی از آن بسیار آسان است.

شما ممکن است در یک وعده چند قاشق بیشتر مصرف کنید و همچنان میل به خوردن داشته باشید. این برای کسانی که رژیم معینی دارند بسیار خطرناک است. حتی اگر بخواهید حجم بیاورید هم ممکن است با زیاده روی در مصرف کره بادام زمینی وزنتان را بیش از میزان افزایش دهید و با خطر چاقی روبه رو شوید.

به همین علت بدن سازان هنگام مصرف کره بادام زمینی باید حسابی حواس خود را جمع نمایند و اجازه ندهند این خوراکی خوش مزه هوش و حواس را از سرشان ببرد. شما باید کوشش کنید به یک برنامه معین پایبند بمانید و بیشتر از آنچه که برنامه ریزی نموده اید مصرف نکنید.

آیا می توانید کره بادام زمینی را پیش از ورزش مصرف کنید؟

چربی به طور معمول دیرهضم است و به همین علت کره بادام زمینی به زمان بیشتری برای هضم شدن احتیاج دارد. شما پیش از ورزش باید غذاهای سبک بخورید و نگذارید شکمتان زیادی پر باشد. بنابراین، مصرف کره بادام زمینی نیم تا یک ساعت پیش از ورزش اصلا مناسب نخواهد بود.

البته شما می توانید این ماده غذایی را 2 تا 3 ساعت پیش از ورزش مصرف کنید و همچنان از پروتئین و کربوهیدرات مناسبی برای جلسه ورزشی خود بهره مند شوید. در صورتی که زمان کافی برای هضم شدن این خوراکی نداشته باشید و به سراغ ورزش بروید به احتمال زیاد به ناراحتی های گوارشی دچار خواهید شد.

بنابراین، برترین کار این است که 2 تا 3 ساعت پیش از ورزش کره بادام زمینی بخورید و اگر دوباره احساس گرسنگی کردید از یک وعده غذایی سبک تر کمک بگیرید و سپس ورزش خود را آغاز کنید.

آیا مصرف کره بادام زمینی برای پس از ورزش مناسب است؟

با وجود ضررهای مصرف کره بادام زمینی پیش از ورزش، خوردن این خوراکی پس از ورزش هیچ مسئله ای در پی ندارد. پروتئین و کربوهیدرات موجود در کره بادام زمینی آن را به یک خوراکی بسیار مناسب برای ریکاوری پس از ورزش تبدیل می نماید.

ولی باید دقت داشته باشید که اولویت اصلی شما مصرف کربوهیدرات و پروتئین است تا ذخایر انرژی بدن را دوباره پر کنید و رشد ماهیچه ها را هم افزایش دهید. اگرچه کره بادام زمینی این مواد مغذی را دارا است، ولی حجم بالای چربی موجود در آن کار را کمی سخت می نماید.

اگر مصرف چربی پس از ورزش باعث گردد نتوانید کربوهیدرات و پروتئین کافی به بدنتان برسانید، باید مصرف کره بادام زمینی را کاهش دهید. ولی اگر بتوانید این خوراکی را در کنار سایر مواد غذایی که کربوهیدرات و پروتئین بالایی دارند مصرف کنید هیچ مسئله ای نخواهید داشت و می توانید یک وعده کامل و مقوی برای مصرف پس از جلسه ورزشی خود داشته باشید.

برای نمونه، می توانید کره بادام زمینی را به شیر، موز و پودر پروتئین اضافه کنید تا سطح کربوهیدرات و پروتئین دریافتی خود را افزایش دهید و نگذارید چربی موجود در کره بادام زمینی جلوی تأمین مواد مغذی مورد احتیاج بدن را بگیرد. در خاتمه این نوشته به معرفی یک وعده غذایی مناسب برای پس از ورزش می پردازیم که نشان می دهد چگونه می توانید از کره بادام زمینی در کنار سایر مواد غذایی استفاده نموده و یک وعده سالم و مقوی برای خودتان آماده کنید.

آیا این ماده غذایی می تواند به ساخت و رشد ماهیچه ها کمک کند؟

بالا بودن سطح کالری دریافتی نسبت به میزان کالری که در روز می سوزانید و بعلاوه رساندن پروتئین کافی به بدن می تواند ساخت و رشد ماهیچه ها و افزایش وزن را در پی داشته باشد. با در نظر داشتن این موضوع می توانیم نتیجه بگیریم که مصرف کره بادام زمینی می تواند به افزایش حجم و نیروی ماهیچه ها کمک کند.

البته نکته مهم برای تقویت ماهیچه ها این است که آن ها را زیر فشار قرار دهید، تحریکشان نموده و هم زمان پروتئین کافی مصرف کنید. بنابراین مصرف کره بادام زمینی به تنهایی نمی تواند رشد ماهیچه ها را در پی داشته باشد. شما برای این کار باید به طور منظم ورزش کنید، رژیم غذایی سالمی داشته باشید، به میزان کافی استراحت کنید و بعلاوه پروتئین کافی به بدنتان برسانید.

با وجود این، کره ی بادام زمینی به علت تأمین حجم مناسبی از پروتئین و کالری می تواند تا حدی به این فرآیند کمک کند و به آن سرعت ببخشد. بنابراین شما در صورتی که ورزش مناسبی داشته باشید و از سایر منابع پروتئینی بهره ببرید می توانید به مصرف کره بادام زمینی هم بپردازید و از فواید آن برای بدن سازی و افزایش وزن کمک بگیرید.

آیا مصرف کره بادام زمینی برای دوره حجم گرفتن مناسب است؟

شما در دوره حجم گرفتن می توانید بدون هیچ مسئله ای کره بادام زمینی مصرف کنید و زودتر نتیجه بگیرید. کالری بالای این خوراکی باعث می گردد به سرعت وزن خود را افزایش دهید و سطح چربی و ماهیچه های بدن را بالا ببرید. البته دقت داشته باشید که ویژگی سیرنماینده کره بادام زمینی می تواند کار شما را کمی سخت کند. از آنجا که با خوردن کره بادام زمینی سریع سیر می شوید و برای مدت بیشتری سیر می مانید، احتمالا میل کمتری به مصرف دوباره این خوراکی یا سایر غذاها خواهید داشت.

بنابراین باید این موضوع را در نظر داشته باشید و ببینید چه زمانی از روز برای مصرف کره بادام زمینی بهتر است. برای نمونه، خوردن این ماده غذایی پیش از خواب می تواند بسیار خوب باشد تا هم کالری دریافتی شما را افزایش دهد، هم هنگامی که خواب هستید کاملا سیر بمانید و گرسنه نشوید.

اگر می خواهید وارد دوره حجم شوید و وزن خود را افزایش دهید حتما به سراغ کره بادام زمینی بروید و رژیم غذایی پرکالری تری را دنبال کنید. از آنجا که غذا خوردن هم سختی های خودش را دارد و افزایش تعداد وعده های غذایی کمی سخت است، کره بادام زمینی می تواند به کمک شما بیاید و کالری بیشتری به رژیم شما اضافه کند.

البته دقت داشته باشید که در این دوره کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید، زیرا کربوهیدرات افزون بر پرکالری بودن بسیار سریع هضم می گردد و شکمتان را خالی می نماید. بنابراین، بهتر است کره بادام زمینی بخشی از کالری و پروتئین دریافتی شما را شکل دهد، سپس از میوه ها و مواد مغذی دیگر یا مکمل های کربوهیدرات بهره ببرید و کالری مصرفی روزانه خود را افزایش دهید.

کره بادام زمینی بد - کره بادام زمینی خوب

با در نظر داشتن همه نکات و سخنانی که گفتیم، باید ببینیم چگونه می توانیم کره بادام زمینی خوب و مفید را از کره بادام زمینی بد و مضر تشخیص دهیم.

نخستین نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید میزان شکر و قند موجود در کره بادام زمینی است. بعضی شرکت ها ممکن است به این خوراکی شکر اضافه نمایند و میزان سالم بودن آن را کاهش دهند. شکر زیادی می تواند بسیار خطرناک باشد و سلامتی شما را به خطر بیندازد. بعلاوه محصولاتی که به اصطلاح کم چرب هستند هم می توانند شکر بالایی داشته باشند تا چربی های حذف شده را جبران نمایند. پس باید حواستان به برچسب کم چرب هم باشد و گول آن را نخورید.

جدا از این، در بعضی محصولات ممکن است از روغن های هیدروژنه استفاده شده باشد تا به بافت کره ای این خوراکی کمک نموده و شکل آن را در دمای اتاق حفظ کند. این روغن ها هم بسیار ناسالم و مضر هستند و می توانند منجر به بیماری های قلبی و دیابت شوند.

بنابراین به این موضوع دقت داشته باشید و همیشه از محصولات شرکت های معتبر بهره ببرید. کره بادام زمینی باید ارگانیک و طبیعی باشد و تا جای ممکن شکر کمی داشته باشد. شما با آنالیز برچسب ها و ارزش های غذایی که روی قوطی ها و بسته بندی ها نوشته شده می توانید برترین کره موجود در بازار را پیدا نموده و سلامتی خود را حفظ کنید.

دو وعده غذایی با کره بادام زمینی برای رشد ماهیچه ها

در صورتی که برترین زمان را برای مصرف کره بادام زمینی در نظر بگیرید این خوراکی می تواند هم برای پیش از ورزش مناسب باشد، هم پس از خاتمه جلسه ورزشی.

شما می توانید کره بادام زمینی را به همراه سایر مواد غذایی و منابع پروتئینی مصرف کنید تا کالری و پروتئین دریافتی خود را افزایش دهید و انرژی بیشتری هنگام ورزش کردن داشته باشید. جدا از این، سرعت ریکاوری بدن را هم کاهش خواهید داد و زودتر برای جلسه های ورزشی بعدی آماده خواهید شد.

1. وعده غذایی مناسب برای پیش از ورزش

کره بادام زمینی در کنار لبنیات و میوه های تازه می تواند یک انتخاب عالی برای وعده های غذایی پیش از ورزش باشد. شما می توانید این وعده خوش مزه را 2 تا 3 ساعت پیش از آغاز جلسه ورزشی خود مصرف نموده و پروتئین و انرژی مورد احتیاج بدن را تأمین کنید.

برای آماده کردن این وعده به موز، شیر، ماست یونانی وانیلی، جوی دوسر پرک، پودر پروتئین (شکلاتی یا وانیلی)، دارچین، دانه چیا و کره بادام زمینی احتیاج دارید.

برای تهیه این خوراکی ابتدا موز، شیر و ماست یونانی را مخلوط کنید تا شکل خمیری به خود بگیرند. سپس پودر پروتئین، جوی دوسر پرک، دارچین و دانه چیا را به آن اضافه کنید و به قدری هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط شوند. اکنون این ترکیب را در یخچال قرار دهید و بگذارید دست کم 4 ساعت در یخچال بماند. سپس آن را زمانی که خواستید مصرف کنید از یخچال بیرون بیاورید، کره بادام زمینی روی آن قرار دهید و میل کنید. بعلاوه می توانید دوباره کمی تکه های موز و شکلات هم به آن اضافه کنید تا خوش مزه تر گردد.

این وعده دارای پروتئین و کربوهیدرات بالا و چربی مناسبی است و کالری خوبی به برنامه غذایی روزانه شما اضافه می نماید.

2. وعده غذایی مناسب برای پس از ورزش

هنگامی که جلسه ورزشی شما به خاتمه رسید هم می توانید این وعده غذایی را مصرف کنید تا ذخایر پروتئینی و کربوهیدرات بدن دوباره پر شوند و بدن در شرایط ریکاوری قرار بگیرد.

برای تهیه این وعده به پودر پروتئین وانیلی، توت فرنگی، کره بادام زمینی، دانه چیا، شیر و چند تکه یخ احتیاج دارید. شما با مخلوط کردن همه این ها در مخلوط کن می توانید یک اسموتی مقوی و خوش مزه آماده نموده و خستگی ورزش را از تن خود بیرون کنید!

سخن خاتمهی

کره بادام زمینی خوبی های زیادی دارد ولی گاهی اوقات ممکن است ویژگی های بدی هم داشته باشد. به طور کلی، این ماده غذایی برای سلامتی مفید است و می تواند انواع مواد مغذی مورد احتیاج بدن را تأمین کند. ولی پرکالری بودن آن هم دردسرهای خودش را دارد و ممکن است رژیم غذایی شما را به هم بزند یا وزنتان را افزایش دهد.

بدن سازان و ورزشکاران زیادی هوادار کره بادام زمینی هستند زیرا این خوراکی می تواند شکم شما را سیر نگه دارد و بعلاوه یک گزینه کاملا سازگار با همه رژیم های غذایی به شمار می رود. ولی بعلاوه ممکن است وزنتان را زیادی افزایش دهد و رژیم و کوشش شبانه روزی تان را خراب کند.

جدا از این، بسته به اینکه چه محصولی را انتخاب کنید محتمل است مواد ناسالمی از جمله شکر، روغن های هیدروژنه، چربی های ترانس و آفلاتوکسین را وارد بدنتان کنید و سلامتی تان را به خطر بیندازید. این مواد ناسالم بسیار خطرناک هستند و منجر به شکل گیری بیماری های گوناگونی می شوند.

با وجود همه این ها، کره بادام زمینی همچنان یک غذای کامل و برترین گزینه برای بدن سازانی است که در پی نتیجه گرفتن هستند و می خواهند در هزینه های خود هم صرفه جویی نمایند. بنابراین کوشش کنید با یک برنامه ریزی درست و دقیق به سراغ مصرف منظم این خوراکی بروید، در خوردن آن زیاده روی نکنید و حتما از سایر مواد غذایی و میوه ها کمک بگیرید تا افزون بر تأمین پروتئین و کربوهیدرات لازم برای رشد ماهیچه ها، بالا بودن سطح کالری کره بادام زمینی را هم خنثی کنید و نتیجه بسیار بهتری بگیرید.

با در نظر داشتن نکات و هدایت هایی که آنالیز کردیم می توانید به آسانی از فواید این خوراکی بی نظیر بهره مند شوید و در مدت زمان کمتری به اندامی که آرزویش را دارید دست پیدا کنید!

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: FeastGood, Healthline, The Times of India, Muscle & Fitness

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 تیر 1401 بروزرسانی: 2 تیر 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2338

به "آیا مصرف کره بادام زمینی برای بدن سازی مناسب است؟ (فواید و نکات مهم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مصرف کره بادام زمینی برای بدن سازی مناسب است؟ (فواید و نکات مهم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید