بانکداری اسلامی طرحی یکجانبه است

به گزارش کالارنا، کوروش پرویزیان، رئیس شورای عالی کانون درباره نقدها کارشناسان به طرح بانکداری اسلامی در مجلس گفت: قانون بانکداری بدون ربا از قوانین مهم و اساسی در کشورمان محسوب می شود و سیستم بانکی با اعتقاد این کار را انجام می دهد. هر چند طرح مجلس درباره بانکداری اسلامی نکات مثبت دارد اما هنوز یکسری ضعف های بنیادین در آن دیده می شود.

بانکداری اسلامی طرحی یکجانبه است

وی با بیان اینکه در بخش های مختلف می توان این ضعف را دید، گفت: مکاتباتی را با مجلس و مسئولان بانک مرکزی و وزارت دارایی درباره وجود این موضوعات در طرح بانکداری اسلامی داشته ایم.

رئیس شورای عالی کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی تاکید کرد: متاسفانه طراحان این طرح حاضر نشده اند نکات اصلاحی مورد نظری که خبرگان شبکه بانکی دارند را در این طرح منعکس و تعدیل کنند. از همین روی طرح بانکداری اسلامی به یک طرح یکجانه تبدیل شده که نکات مورد نظر بانک های دولتی و خصوصی در آن دیده نشده است.

پرویزیان افزود: مدیران بانک ها و موسسات دولتی و خصوصی نامه مشترکی را هم تهیه و تقدیم رئیس مجلس کرده اند که امیدواریم در فضای آرام و مناسبی این طرح بررسی شود و خروجی آن قانونی باشد که به استحکام قوانین حال حاضر شبکه بانکی کمک کند نه اینکه در اجرا سیستم بانکی کشور را با مشکل روبرو سازد.

مدیرعامل بانک پارسیان ادامه داد: پیشنهاد شبکه بانکی این بوده که بانکداری اسلامی به صورت منطقی از طریق بانک مرکزی تنظیم، تدوین و در دولت بررسی و نهایتا در مجلس مطرح شود. طی این فرایند خواست فعالان و کارشناسان شبکه بانکی است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا بانکداری اسلامی در قالب لایحه به مجلس ارایه نشده است، گفت: مدیران بانکی در مقام اجرا هستند و عملیات شبکه بانکی را انجام می دهند. بنابراین در مقام سیاست گذاری قرار ندارد که درباره ارایه لایحه به مجلس تصمیم گیری کنند.

رئیس شورای عالی کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی درباره مهم ترین نقاط ضعف طرح بانکداری اسلامی گفت: تعداد مفاد مواد آن بسیار زیاد است و به طور قطع قوانین بانک توسعه جمهوری اسلامی پیشنهاد شده در این طرح نمی تواند با قوانین بانک مرکزی و اداره امور بانکی هم وزن و هم سنگ باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1000

به "بانکداری اسلامی طرحی یکجانبه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانکداری اسلامی طرحی یکجانبه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید