افزایش حقوق سربازان چه شد؟

به گزارش کالارنا، افزایش حقوق کارکنان وظیفه یکی از مهمترین دغدغه های سربازان است به خصوص این بار که مجلس شورای اسلامی افزایش میلیونی را برای حقوق آن ها در سال 1401 تصویب نموده است.

افزایش حقوق سربازان چه شد؟

به گزارش فارس، اما انگار فعلا خبری از افزایش حقوق نیست و باید منتظر ماند چراکه 31 فروردین ماه هم از راه رسید و حقوق ها واریز شد؛ اما واریزی سربازان همان مبلغی بود که خاتمه اسفندماه 1400 پرداخت شد نه کمتر و نه بیشتر.

پیگیری از مسوولان مربوطه حاکی از آن است که دولت هنوز ضریب حقوق سال 1401 را اعلام ننموده؛ مسأله ای که در مشخص حقوق موثر بوده و در صورت اعلام دولت افزایش حقوق در اردیبهشت انجام می گردد؛ پس باید تا اول اردیبهشت ماه منتظر ماند و دید تا چه اندازه بودجه به ستادکل نیرو های مسلح اختصاص می یابد تا به عنوان افزایش حقوق به سربازان پرداخت گردد؛ در این صورت می توان درباره افزایش حقوق میلیونی سربازان و مقدار دقیق آن اطلاع رسانی کرد.

نماینده مجلس: حقوق واریزی به سربازان افزایش نداشت

به همین دلیل نیز محسن دهنوی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه توییتر خود نوشت:

طبق گزارش های واصله از سربازان عزیز در سراسر کشور، حقوق واریزی به آن ها بابت فروردین 1401 افزایش نیافته است. در نامه ای به رییس سازمان برنامه و بودجه یادآور شدم که ‫قانون برای درج در کتاب ها نیست؛ باید اجرا گردد.

تا واریز ریال آخر حقوق سربازان، از بکارگیری همه ابزار های نظارتی دست برنخواهم داشت.

بیانیه 160 نماینده مجلس درباره مسائل سربازان و تقویت بنیه دفاعی

160 نماینده مجلس شورای اسلامی در 21 فروردین در بیانیه ای با اشاره به مسائل سربازان، خواهان اجرای دقیق مصوبه بودجه ای مجلس از سوی دستگاه های مجری شدند.

نمایندگان در این بیانیه با اشاره به تأثیر مسائل و مسائل سربازان در دیر ازدواج کردن آنان، به اقدامات اخیر خود در بودجه 1401 برای افزایش حقوق سربازان اشاره نموده و خواهان اجرای دقیق این مصوبه از سوی دولت شده اند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: طبق ماده 49 و 50 قانون خدمت وظیفه عمومی، حقوق سربازان باید بین 60 تا 90 درصد حقوق کادر و حداقل دریافتی کارکنان پایور نیرو های مسلح باشد.

نپرداختن حقوق قانونی و کافی به سربازان در قبال خدمت موجب دلسردی و کم اقبالی جوانان به سربازی شده است؛ بنابراین جهت کمک به نیرو های مسلح و ایجاد مشوق برای جوانان مشمول خدمت سربازی مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال 1401 اقدام به پیش بینی منابع لازم جهت افزایش حقوق سربازان مطابق قوانین بالادستی نموده است.

تاکید رهبری معظم انقلاب اسلامی بر ازدواج زودهنگام و تشکیل خانواده به وسیله جوانان دلیل دیگر اقدام مجلس جهت افزایش حقوق سربازان بوده است چرا که با حقوق فعلی سربازی به عنوان مانع ازدواج تلقی شده و عدم رغبت جوانان به سربازی را به همراه دارد.

متاسفانه دولت ها تا به امروز کوشش چندانی جهت بهبود شرایط سربازان و حل مشکل جوانان نداشته اند، اما مجلس یازدهم در قانون بودجه 1400 به موضوع حقوق سرباز پرداخت و حقوق سربازان را افزایش داد. میانه حقوق سربازان در سال 1399 به طور میانگین برابر با 350 هزار تومان بود که مجلس یازدهم در اقدامی بسیار مهم و تاثیرگذار در قانون بودجه 1400 حقوق سربازان را از میانگین 350 هزار تومان به یک میلیون و 450 هزار تومان افزایش داد.

در زمان آنالیز لایحه بودجه سال 1401 مجلس شورای اسلامی نیز با تصویب جزء الحاقی 3 تبصره 12 گام مهمی برای افزایش حقوق سربازان وظیفه برای تامین معیشت جوانان و به ویژه جوانان متاهل برداشت. بدین صورت طبق این مصوبه حداقل حقوق سرباز مجرد به سه میلیون و سیصد و شصت هزار تومان و حداقل حقوق سرباز متاهل به پنج میلیون تومان افزایش یافت.

این اقدام مجلس شورای اسلامی در کنار تامین اعتبارات لازم، افتخار مهمی برای مجلس انقلابی را رقم زد، زیرا طی دو سال در مجلس شورای اسلامی حقوق سربازان تقریبا 10 برابر رشد پیدا نموده است.

مجلس شورای اسلامی که نقش اصلی را در این افزایش حقوق ها ایفا نموده، از ابتدای سال 1401 بر حسن اجرای جزء الحاقی 3 تبصره 12 قانون بودجه نظارت می نماید. امید است دولت سیزدهم و ریاست محترم دولت که همواره حمایت از جوانان و امیدبخشی به جامعه شاه بیت برنامه آنان است، با اجرای کامل قانون ضمن انجام وظیفه به افزایش امید و نشاط جوانان کمک رسانند.

منبع: فرارو
انتشار: 8 تیر 1401 بروزرسانی: 8 تیر 1401 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2343

به "افزایش حقوق سربازان چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حقوق سربازان چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید