تصویب قطعنامه پیشنهادی چین با عنوان آتش بس المپیک در سازمان ملل

به گزارش کالارنا، هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطعنامه آتش بس المپیک را که از طریق جمهوری خلق چین پیشنهاد شده بود، تصویب کرد.

تصویب قطعنامه پیشنهادی چین با عنوان آتش بس المپیک در سازمان ملل

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، روز چهارشنبه 2 دسامبر (1 آذر)، هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطعنامه آتش بس المپیک را تصویب کرد. پیش نویس این قطعنامه به طور مشترک از سوی چین و کمیته بین المللی المپیک آماده شده بود 173 عضو سازمان ملل آن را به مجمع عمومی ارائه کردند.

این قطعنامه ضمن تأکید بر لزوم سرانجام دادن به درگیری های سراسر جهان از طریق راه های صلح آمیز و دیپلماتیک، از همه کشورها خواست که آتش بس المپیک را از 7 روز قبل از افتتاحیه المپیک زمستانی 2022 پکن تا 7 روز پس از سرانجام پارالمپیک زمستانی پکن رعایت کنند. برف و یخ خالص همراه با دوستی و هیجان با این هدف به عنوان شعار و چشم انداز این دوره از بازی های المپیک زمستانی انتخاب شده تا این رویداد محلی برای محقق شدن رویاهای جوانان باشد، میلیون های نفر از طریق ورزش های زمستانی کنار هم جمع شوند و با بالا بردن سطح توسعه اجتماعی، جهانی هماهنگ، صلح آمیز و بهتررا ایجاد کنند. با توجه به آن که شیوع کرونا همچنان به شدت در جهان ادامه دارد، توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای مختلف با چالش های زیادی روبرو شده و مسائل سنتی و غیرسنتی یکی پس از دیگری در حال ظهور هستند، این قطعنامه به طور خاص پیشنهاد می کند که نقش ورزش در ایجاد ظرفیت های جهانی به رسمیت شناخته شود و همچنین در راستای مقابله با تاثیرات منفی این بیماری همه گیر بر این موضوع تاکید دارد که بازی های المپیک زمستانی پکن یک فرصت ارزشمند برای نمایش همبستگی انسانی، انعطاف پذیری و همکاری های بین المللی خواهد بود.

آتش بس المپیک یک کمپین صلح است که از طریق کمیته بین المللی المپیک مطابق با آتش بس مقدس المپیک یونان باستان طراحی شده است. در سال 1993، چهل و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل برای اولین بار آتش بس المپیک را بررسی و تصویب کرد. از آن زمان به بعد، کشورهای میزبان المپیک و المپیک زمستانی پیوسته طرح آتش بس المپیک را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرده اند.

جائو لی جیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز 3 دسامبر (11 آذر) در نشست خبری خود در پاسخ به سوالات مرتبط گفت: قطعنامه آتش بس بازی های المپیک زمستانی پکن با اجماع به تصویب رسید و از طریق اکثریت کشورهای عضو سازمان ملل به طور مشترک به مجمع عمومی سازمان ملل ارایه شد. این نشانگر حمایت کشورهای مختلف از المپیک زمستانی پکن و بازی های المپیک بین المللی و همچنین عزم پایدار جامعه بین المللی برای کمک به یکدیگر، مقابله با همه گیری کرونا، دستیابی به صلح و تلاش مشترک برای ایجاد آینده است.

این مقام چینی اضافه کرد: در حال حاضر مقدمات بازی های المپیک زمستانی پکن وارد مرحله شمارش معکوس شده است. چین اطمینان دارد که با هدایت روحیه المپیک و تلاش مشترک همه طرف ها، بار دیگر بازی المپیک ساده، ایمن و بر جسته به جهانیان ارایه دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 بهمن 1400 بروزرسانی: 5 بهمن 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2203

به "تصویب قطعنامه پیشنهادی چین با عنوان آتش بس المپیک در سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب قطعنامه پیشنهادی چین با عنوان آتش بس المپیک در سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید