جزو هشت کشور سازنده رادار پسیو هستیم

به گزارش کالارنا، جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: ما امروز جزو هشت کشور برتر جهان هستیم که توانسته ایم رادار پسیو (Passive) بسازیم و این رادار را در صحنه عملی و میدانی تست نموده ایم و از آن جواب گرفته ایم.

جزو هشت کشور سازنده رادار پسیو هستیم

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، امیر سرتیپ علیرضا الهامی جانشین نیروی پدافند هوایی ارتش در برنامه تلویزیونی چهل ستون با اشاره به دستاوردهای کشورمان در حوزه پدافند هوایی، گفت: ما امروز جزو هشت کشور برتر جهان هستیم که توانسته ایم رادار پسیو (Passive) بسازیم و این رادار را در صحنه عملی و میدانی تست نموده ایم و از آن جواب گرفته ایم.

وی اضافه کرد: در حوزه یک نمونه از رادارهای پسیو تقریبا در جهان تک هستیم و این نوع از رادار را کشور دیگری در اختیار ندارد.

امیر الهامی ادامه داد: هر کشوری برای فراوری رادارهای پسیو تکیه به تکنولوژی خاصی دارد و ما نیز در فراوری این نوع از رادارها تکیه بر تکنولوژی داریم که مختص جمهوری اسلامی ایران است.

جانشین نیروی پدافند هوایی ارتش همچنین تاکید نمود: یک رادار اکتیو با برد 700 کیلومتر در باند VHF نیز ساخته ایم که به لحاظ نوع طراحی در جهان بی نظیر و خاص کشورمان است.

به گزارش فارس، آخرین دستاورد راداری کشورمان در حوزه رادارهای پسیو، سامانه راداری پسیو معین40 است که توسط سازمان جهاد خودکفایی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) و با همکاری معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری طراحی و فراوری شده است و اسفندماه سال گذشته توسط فرمانده وقت قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) رونمایی شد.

این سامانه قابلیت کشف اهداف ریزپرنده و موشک های کروز در محیط های شهری و پیرامون آنها را دارد. ویژگی سامانه های راداری پسیو (غیرفعال) نسبت به رادارهای اکتیو(فعال) این است که به دلیل آنکه اینگونه رادارها بدون انتشار امواج از فرستنده و تنها با دریافت بازتاب فرکانس های دریافتی ناشی از فرستنده های دیگر مانند فرستنده های رادیویی و تلویزیونی به اهداف، آنها را کشف می نماید و به این ترتیب به دلیل عدم وجود فرستنده، کشف این رادار توسط هواپیماها و سامانه های جمع آوری اطلاعات دشمن ممکن نخواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 730

به "جزو هشت کشور سازنده رادار پسیو هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزو هشت کشور سازنده رادار پسیو هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید