حمایت 5 شرکت دانش بنیان در حوزه گردشگری مجازی

به گزارش کالارنا، 5 شرکت دانش بنیان در حوزه گردشگری مجازی از سوی ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مورد حمایت قرار گرفتند.

حمایت 5 شرکت دانش بنیان در حوزه گردشگری مجازی

این رؤیا که در خانه بتوانید به صورت آنلاین هر نقطه از برج میلاد یا تخت جمشید را تماشا کنید به وسیله واقعیت مجازی به واقعیت تبدیل شده است.

واقعیت مجازی یک امکان نوظهور در جهانی فناوری است که این روزها کاربرد فراوانی در سراسر جهان یافته است. واقعیتی که واقعی و حقیقی نیست اما وجود دارد. این مفهوم نوین خیلی زود جای خود را در جهان باز کرد و جنبه های مختلفی از زندگی روزمره مردم را به خود اختصاص داده است. شاید طراحی عینک های ویژه برای تماشا فیلم های چندبعدی یکی از نمادهای توسعه این فناوری در جهان باشد.

به تعریف ساده تر، واقعیت مجازی، نوعی فناوری است که در آن، محیط مجازی جلوی چشم کاربر قرار می گیرد و بر اساس حرکت سر و بدن، کاربر با آن محیط تعامل و ارتباط برقرار می نماید. در واقع یک هدست روی سر کاربر قرار می گیرد و با حرکات بدن او سازگار و کنترل می گردد.

در خدمت بهبود زندگی انسان

مطالعه ای در دانشگاه آکسفورد روی بیمارانی از یکی از کلینیک های این دانشگاه نشان می دهد که واقعیت مجازی می تواند با یاری به افراد برای روبرو شدن با موقعیت هایی که از آن می ترسند به درمان پارانویای شدید یاری کند. شبیه سازی های واقعیت مجازی به این بیماران یاری کرد بیاموزند موقعیت هایی که از آنها می ترسند مثل آسانسور شلوغ، واقعاً امن است.

به علت همین کارکرد، از بین بردن محدودیت میان فضای واقعی و فضای مجازی را واقعیت مجازی می نامند. این فناوری، محیطی مجازی روبروی کاربران قرار می دهد که بر اساس حرکت بدن، آن محیط مجازی قابل رؤیت خواهد بود.

این فناوری در ایران با اقبال بالایی از جانب فناوران روبرو شده است به گونه ای که تنها در حوزه گردشگری دیجیتال، 5 شرکت دانش بنیان پیشرفته است. ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم از این محصولات حمایت نموده است.

بازدید از نقاط مختلف

گردش مجازی در مکان هایی چون برج میلاد، برج طغرل یا تخت جمشید، بازدید مجازی از موزه ها، آموزش مجازی ساخت هنرهای دستی چون صنایع دستی، از جمله خدماتی است که این شرکت ها برای عموم مخاطبان خود از سراسر جهان ارائه داده اند.

تولیدات واقعیت مجازی ایران ساخت در حالی روزانه در حال افزایش هستند که از محصولاتی در خدمت درمان اختلالات روان شناختی تا دستگاه شبیه ساز جراحی چشم و توسعه فناوری معدن و حتی ویزیت بیماران در خانه را شامل می شوند.

این شرایط در حالی رقم خورده که ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به علت اقتضای روز و سرآمد بودن این تکنولوژی در جهان، اهتمام بالایی در حمایت و بهره برداری از طرح های این حوزه نشان داده است.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 2141

به "حمایت 5 شرکت دانش بنیان در حوزه گردشگری مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت 5 شرکت دانش بنیان در حوزه گردشگری مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید