هواپیمای ترابری نظامی ایران 140 سال جاری رونمایی می گردد، تحویل 3 فروند جنگنده کوثر به نیروی هوایی ارتش، سبد محصولات پهپادی ما کامل شده است

به گزارش کالارنا، امیر سرتیپ دوم خواجه فرد رئیس سازمان صنایع هوایی نیرو های مسلح آخرین دستاورد های این سازمان را تشریح کرد.

هواپیمای ترابری نظامی ایران 140 سال جاری رونمایی می گردد، تحویل 3 فروند جنگنده کوثر به نیروی هوایی ارتش، سبد محصولات پهپادی ما کامل شده است

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از باشگاه خبرنگاران، سازمان صنایع هوایی نیرو های مسلح وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح یکی از شرکت ها و صنایع مادر تخصصی جمهوری اسلامی ایران است که وظیفه طراحی، ساخت، فراوری و تعمیرات اساسی انواع هواپیما های بال ثابت، بالگرد، پهپاد و موتور های هوایی را برعهده دارد.

این سازمان از روز های نخست پیروزی انقلاب اسلامی با پشتیبانی از صنعت هوایی کشور و معرفی دستاورد های جدید، همواره نقش موثری را در این حوزه ایفا نموده است. این دستاورد ها به ویژه در سال های اخیر بسیار متفاوت و متنوع بوده، به نحوی که طیف گسترده ای از انواع هواپیما های با سرنشین و بدون سرنشین، بالگرد های مختلف و موتور های توربوجت و توربوفن را معرفی نموده است.

امیر سرتیپ خواجه فرد 30 دی ماه سال 1398 با حکم امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح به عنوان مدیرعامل سازمان صنایع هوایی نیرو های مسلح منصوب شد. وی پیش از این، مسئولیت هایی همچون معاون اجرایی نیرو های هوایی ارتش و ریاست سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی هوایی ارتش را در کارنامه خود داشته است. برای اطلاع از آخرین اخبار حوزه صنعت هوایی کشورمان، مصاحبه ای با وی داشتیم.

متن حاصل از گفت وگوی ما با امیر خواجه فرد به توضیح زیر است:

در سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح در آستانه فراوری ناوگان قرار داریم

امیر لطفا درباره آخرین دستاوردهای سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح توضیحاتی ارائه بفرمائید .

امیر خواجه فرد: در ابتدا می خواهم گزارشی از دستاورد های سازمان ارائه دهم، سعی دارم تا سخنان خود را منطبق بر شعار سال و نگاهی گذرا بر فرایند 40 ساله پیشرفت در صنعت هوایی داشته باشم. ما در چهل سال گذشته می بایست ناوگان موجود خودمان را در دهه اول حفظ می کردیم، در دهه دوم آن ها را ارتقا می دادیم و در دهه سوم وارد طراحی محصولات می شدیم. طراحی یک فرآیند زمان بر است و پس از طراحی است که به نمونه اولیه می رسیم. بعد از ساخت نمونه اولیه با استفاده از روش های مهندسی و جلب نظر کاربران که عمدتاٌ نیرو های مسلح می باشند، باید به مرحله خط فراوری ورود کنیم که به لطف پروردگار و کوشش های جهادی متخصصین صنعت هوایی، هم اکنون در سازمان صنایع هوایی در آستانه فراوری ناوگان قرار داریم. ضروری است بدانید که در کشور های صاحب این دانش از ارائه ایده تا ساخت خط فراوری یک محصول بین 10 تا 15 سال زمان ضروری است که خوشبختانه و علیرغم وجود تحریم ها و مسائل متعدد، ما نیز توانسته ایم به یاری خداوند متعال به این زمان برسیم.

حفظ ناوگان موجود با نهضت قطعه سازی و طراحی و ارتقای سامانه ها، ما را آماده نموده است برای اینکه در آینده بتوانیم محصولات زیرسامانه ها را به خط فراوری برسانیم؛ بنابراین در سال 1399 ما با این شعار خود را تطبیق دادیم که شرایط فراوری انبوه محصولات بومی خود را فراهم کنیم و این کاری است که در سال 1399 انجام دادیم.

درطول این سال ها، ما در هیچ حوزه ای متوقف نشدیم نه در حوزه هواپیمای با سرنشین و بدون سرنشین، موتورها، بالگرد ها و نه در حوزه موتور که به عنوان سامانه اصلی مطرح است. هر کدام از این محصولات شرکت های مخصوص به خود را دارند که به بلوغ کامل رسیده اند و اکنون هم در حال فعالیت خود هستند. این شرکت ها مجموعه های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی را به عنوان زنجیره تامین و توسعه فناوری خود دارند تا محصولات خود را به بهترین شکل فراوری نمایند.

یک ناوگان هوایی باید 5 عنصر داشته باشد ، میثاق نامه بالگرد ملی صبا را با خون خود امضا کردیم

در روز های اخیر شاهد برگزاری مراسم امضای میثاق نامه فراوری بالگرد ملی صبا 248 بودیم، این بالگرد اکنون در چه شرایطی واقع شده است؟ آیا به فراوری انبوه رسیده است؟

امیر خواجه فرد: : ما یک بالگرد را بومی سازی نموده و در اسفندماه سال 1396 رونمایی کردیم. طبیعتاً می بایست پس از آن همه نهاد ها و سازمان های مرتبط وارد میدان شوند. چون ما فقط یک محصول هوایی را طراحی نموده و می سازیم. پس از آن باید سازمان هواپیمایی کشوری مجوز پرواز آن را صادر کند.

فرض کنید این محصول ساخته و مجوز های آن هم صادر شد. آیا این محصول می تواند پرواز کند؟ پاسخ خیر است، چراکه باید یک مشتری این محصول را خریداری کند. یک مشتری که این محصول را خریداری می نماید نه در کشور ما بلکه در جهان احتیاج به اعتبارات ملی و دولتی دارد، چون هزینه های خرید این گونه محصولات بسیار بالاست و بهره برداری از آن نیز احتیاج به آموزش دارد. در واقع یک ناوگان هوایی باید تمام این 5 عنصر را داشته باشد و همه آن ها اعم از سازنده، صادرنماینده مجوزها، خریدار، آموزش دهنده و بهره بردار باید پای کار بیایند. اگر چه این فرآیند ها به نظر بسیار پیچیده و حجیم به نظر می رسد، اما اجرایی شدن آن ها و راه اندازی خط فراوری بالگرد ملی، علاوه بر برطرف احتیاج های نهاد های نظامی، انتظامی و امدادی کشور و همچنین صرفه جویی در منابع ارزی، اشتغال زایی متخصصین و بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی را هم به دنبال خواهد داشت.

اگر به میثاق نامه فراوری بالگرد ملی صبا 248 نگاه بیندازید خواهید دید که همه در آن حاضر هستند. باید توجه کنیم که میثاق نامه با تفاهم نامه فرق دارد، چون برای فراوری این بالگرد تفاهم داشتیم و احتیاج بود تا راستای تقویت و توسعه فراوری ملی در پروژه فراوری بالگرد ملی صبا هم قسم نیز باشیم. چون این چیزی نیست که به راحتی به دست بیاید و ما در آن میثاق نامه این فرایند را دنبال می کنیم.

هواپیمای ترابری نظامی ایران 140 سال جاری رونمایی می گردد

امیر سرتیپ دهقانی زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اخیرا از تغییر کاربری هواپیمای ایران 140 به هواپیمای ترابری نظامی خبر داده است، آخرین اخبار در این رابطه چیست؟

امیر خواجه فرد: : اجازه بدهید تا جزئیات کامل درباره این هواپیما را امیر حاتمی وزیر محترم دفاع اعلام کند. من این خبر را تایید می کنم. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از این هواپیما بازدید کرد، چرا که در آینده نزدیک، می بایست مجوز های استانداردی لازم برای این هواپیما از سازمان هواپیمایی کشوری اخذ گردد.

ما هواپیمای ایران 140 را در حوزه جدیدی از کاربری که اتفاقا مورد احتیاج کشور نیز هست به کار خواهیم گرفت. ما دارای کشور پهناوری هستیم و به شدت احتیاجمند هواپیمای ترابری سبک ، امیدوارم بتوانیم به زودی این هواپیما را معرفی نموده و آن را برای تست های زمینی و پروازی آماده کنیم. ما به گونه ای برنامه ریزی نموده ایم که بتوانیم حداقل با تعداد مناسبی از این هواپیما، جوابگوی احتیاج های موجود باشیم. البته این موضوع احتیاجمند آن است که همه بازیگران اصلی این پروژه به میدان آمده و به وظیفه خود عمل نمایند.

علت مسائل قبلی هواپیمای ایران 140 اشتباه در کاربری آن بود ، در آینده جزئیات بیشتری از هواپیمای ایران 140 اعلام می کنیم

امیر با وجود اینکه هواپیمای ایران 140 در پرواز های خود با مسائلی نیز رو به رو شده بود، آیا بهینه سازی هایی در آن صورت گرفته بود؟

امیر خواجه فرد: این موضوع یکی از موضوعات بسیار تخصصی است و ممکن است عده ای نسبت به سخنان من نظرات دیگری داشته باشند. من به این پروژه به عنوان یک مسئول نگاه نموده ام نه صرفا یک بهره بردار. سال های سال بر روی این پروژه کار شده است و اولین کوشش ایران برای ساخت هواپیمای مسافربری محسوب می گردد. اگر بخواهیم آنالیز کنیم درصدی مانند سایر هواپیما های جهان اشکالاتی هم دارد، مانند هواپیمای بویینگ 737 مکس که اشکالاتی برای آن پیش آمد. البته هدف ما بهانه قرار دادن آن نیست و منظور پیچیدگی بسیار این موضوع بوده که ممکن است اشکالاتی هم در آن به وجود بیاید.

در اشکالاتی که برای هواپیمای ایران 140 پیش آمد 60 درصد به نوع بهره برداری از آن مربوط است نه نحوه اشکال. ما یک کشور گرم و با ارتفاع زیاد هستیم و بعضی از کشور ها گرم و ارتفاع پایین دارند که باعث می گردد تا دانسیته کم باشد. کشور هایی مانند ما برای محصولات هواپیمایی و بالگردی یک ویژگی هایی خاصی دارند و باید در هنگام استفاده از این نوع هواپیما به ویژگی هایی مانند فرودگاه های مبدا و مقصد، حجم و چیدمان بار در آن لحاظ گردد.

در حوادثی که برای این هواپیما پیش آمد یک قسمت مربوط به این موارد بود و بحث دیگری هم وجود داشت که مربوط به نوعی از پمپ سوخت بود که بعضی معتقد بودند این امکان هست که از نوع دیگری استفاده گردد. به نظر می رسد که با تغییر یک یا دو کامپوننت آن، سایر قسمت های این محصول مسئله ای ندارد. البته ما در هنگام استفاده از هر هواپیما یا محصول مشابه اگر شرایط کاربری آن را رعایت نکنیم چنین مسائلی پیش می آید. یا اصلا این قضیه را کنار می گذاشتیم که این کار عمدتا برای افرادی خوب است که مسئولیت پذیر نیستند و نمی خواهند زیر بار مسئولیت بفرایند. آن ها صورت مسئله را پاک می نمایند و می گویند که من این پروژه را شروع نکردم پس من هم دخالت نمی کنم.

آنچه در این پروژه اهمیت دارد سرمایه انسانی صرف شده در آن است چراکه عده ای با این کار ما را به بلوغ صنعتی رساندند و اگر می خواستیم این پروژه را پاک کنیم آن افراد را از دست می دادیم که جایگزینی آن ها بسیار سخت می شد؛ بنابراین با مسئولیت پذیری، ورود به قضیه، همچنین تحلیل و کار کارشناسی و پذیرش ریسک می توان این کار را به خاتمه رساند. چراکه هر پروژه هوایی در هر کشوری با هر سطحی از تکنولوژی مانند آنچه برای شما مثال زدم ریسک دارد و باید با پذیرش آن ها کار خود را انجام دهیم.

اکنون که با شما صحبت می کنیم در مدیریت ریسک در حوزه هوایی یکی از کشور های هستیم که این فرآیند را به خوبی یاد گرفته ایم. چراکه ناوگانی به این تنوع و گستردگی را عملیاتی نگه می داریم و درصد سوانح ما نیز نسبت به آنچه می توانست باشد بسیار پایین تر است.

تداوم فعالیت های سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح با وجود فشار حداکثری

امیر شما گفته بودید که هواپیما های غیر نظامی را با هزینه پایین تر نسبت به سایر کشور ها و با همان تعرفه سال های قبل اورهال می کنید، نحوه اورهال این هواپیما ها چگونه است؟

امیر خواجه فرد: : زیرساخت های صنعت هوایی کشور عمدتا در سازمان صنایع هوایی کشور است؛ بنابراین ما وظیفه داشتیم که در حوزه هواپیما های مسافربری که مورد استفاده روزانه مردم است، وارد شویم و سعی کردیم در سال 1399 که سال بسیار سختی بود با وجود محدودیت های ناشی از همه گیری ویروس کرونا و استمرار حداکثری تحریم های ظالمانه، از این دو تهدید عبور کنیم. ما باید طبق دستورالعمل ها ساعت کاری خود را کاهش می دادیم. از روز اول اعلام کردم که ما باید مانند بخش درمان پای کار خود باشیم، اما با شرایط خاص. این به نحوی صورت گرفت که گاهی احتیاج بود در کابین یک هواپیمای در حال اورهال 6 نفر در کنار یکدیگر کار نمایند. پس سعی کردیم تا با تغییر شیفت ها و فعالیت شبانه روزی و تدابیر خاص فنی این مهم را محقق کنیم و از این آزمون سربلند خارج شویم.

در مورد عدم افزایش هزینه اورهال هواپیما ها باید گفت که شرکت های هواپیمایی با توجه به کاهش سفر ها به ویژه در تعطیلات نوروز و تابستان، ظرفیت پرداخت هزینه های بیشتر را نداشتند؛ لذا ما هم برای یاری به این شرکت ها و استمرار خدمت رسانی آن ها به مردم، سعی کردیم هزینه های تعمیرات را افزایش ندهیم، هرچند مقادیر بسیاری از هزینه های قبلی را نیز هنوز دریافت ننموده ایم.

علت آن هم این است که ما یک وظیفه ملی داریم و یک سازمان تجاری با هدف فقط کسب و کار و سود دهی نیستیم. سعی کردیم تا این نقش را ایفا کنیم و بازخورد آن هم از سوی شرکت های هواپیمایی با ارسال لوح و تقدیرنامه همراه بوده است که نشان از کیفیت بالای انجام کار توسط سازمان صنایع هوایی است. البته قطعا باید این راه را ادامه دهیم و به مردم بیش از این خدمت کنیم.

فعالیت های اورهالی سازمان صنایع هوایی مشتریان خارجی دارد

امیر آیا این کار به نوعی مردم یاری هم محسوب می گردد یا خیر؟

امیر خواجه فرد: بله. این کار مردم یاری محسوب می گردد چراکه وظیفه اصلی ما تعمیرات و اورهال ناوگان نظامی است، ولی این کار را انجام دادیم و به صورت یک نیروی واکنش سریع تعمیراتی با رعایت سلسله مراتب و مجوز ها و استاندارد وارد شدیم. اگر از نزدیک فعالیت های فنی و تخصصی سازمان را مشاهده کنید می بینید که این فعالیت ها در حد استاندارد های جهانی است و اطمینان دارم اگر فشار تحریم ها نبود برای همین کار ها مشتریان خارجی داشتیم.

شرکت های سازنده هواپیما برنامه های (TCTO) یا برنامه های اورهالی را به همه شرکت های هواپیمایی پیشنهاد می نمایند و می گویند این برنامه ها را انجام بدهید. ما برنامه های مذکور را بر روی هواپیما های تجاری خودمان انجام دادیم و کیفیت کار ما در اجرای این برنامه ها به قدری بالاست که به درخواست کشور های همسایه برای آن ها نیز انجام داده ایم. همه این مولفه ها نشان از آن دارد که سطح کار ما در سطح بین المللی است.

موتور جهش 700 یکی دیگر از موتور های بومی و ملی ایران است، چگونه به ساخت این موتور رسیدیم؟

امیر خواجه فرد: با آنالیز یکی از محصولاتی که از استکبار جهانی به غنیمت گرفتیم و مشاهده فناوری های آن این کار انجام شد و در یک یا دو قسمت نیز نوآوری هایی انجام شد. به یک موتور توربوفن رسیدیم که در حوزه پهپاد، جنگنده های سبک و جت های تجاری کاربرد دارد و اولین موتوری است که پره های آن تک کریستال است. پره های این موتور توانایی تحمل دما های بسیار بالا را داراست و فناوری ریخته گری این نوع پره ها یک فناوری خاصی است. یکی از کار های مهمی که به موازات ساخت این موتور انجام شد، دستیابی به فناوری ساخت پره تک کریستال بود و روزی که موتور اول در 30 مرداد 1399 رونمایی شد پره های ساخت ایران را در آن موتور استفاده کردیم.

این فرآیند را ادامه می دهیم و سعی داریم تا این موتور را در کاربری های مختلف آزمایش کنیم. برای این کار احتیاجمند یک پلتفرم تست هوایی موتور هستیم که این موتور را بر آن نصب و در شرایط مختلف پرواز کنیم. متاسفانه در کشور ما چنین چیزی وجود ندارد و در کوشش هستیم تا زیرساخت های آن را آماده کنیم. البته یکی دیگر از موارد مهم در این زمینه هماهنگ کردن این موتور با همه پرنده هاست که می خواهد با آن پرواز کند. حتما این موتور مشتریان خارجی خود را دارد و پیشنهاداتی را هم برای فراوری یک مجموعه 10 تا 20 تایی آن را داریم.

تحویل 3 ففرایند دیگر از جنگنده کوثر را به نیروی هوایی ارتش ، نمونه معیار فراوری جت آموزشی یاسین آذرماه رونمایی می گردد

آخرین تحولات جنگنده کوثر و جت آموزشی یاسین چیست؟

امیر خواجه فرد: همان طور که امیر وزیر محترم دفاع هم گفته است ما در سه ماه نخست سال جاری حداقل 3 ففرایند دیگر از جنگنده کوثر را به نیروی هوایی الهی ارتش تحویل می دهیم که با ناوگان قبلی ما به حدود 6 ففرایند می رسد. مهم تر از فراوری این هواپیما ما تمام زیرسامانه های مورد احتیاج فراوری جنگنده کوثر را بومی سازی نموده ایم. آن زیرسامانه ها در هواپیما های مشابه در نیروی هوایی ارتش استفاده می گردد، این نکته قابل توجهی است که کمتر از دیدگاه رسانه ها مورد توجه قرار گرفته باشد.

همچنین براساس برنامه ریزی های انجام گرفته امیدواریم به لطف پروردگار، دومین ففرایند هواپیمای یاسین که معیار فراوری است را برای آذرماه سال جاری رونمایی کنیم. یاسین در ابعاد و اندازه و بعضی مسائل تخصصی تغییراتی داشته است. به دلیل مافوق صوت بودن جت یاسین یک ورژن و نمونه مخصوص از موتور بومی اوج را هم برای این هواپیما طراحی و نصب کردیم. علت استفاده از نمونه تغییریافته این موتور این است که ما دفتر طراحی این موتور را داریم و به همین دلیل هم موتور بومی اوج را برای این هواپیما مناسب سازی کردیم. قطعا این هواپیما با موتور بومی وارد خط فراوری می گردد و چون می دانیم نمونه معیار فراوری در آذرماه رونمایی می گردد همزمان مقدمات خط فراوری آن را فراهم می کنیم.

هواپیمای آتش نشان بومی در بعضی مناطق قابل استفاده است ، لزوم آموزش مناسب گروه پروازی هواپیمای بومی آتش نشان

کشور ما در سال های گذشته دچار آتش سوزی جنگل ها بوده و وزارت دفاع هم با تجهیز هواپیمای آتش نشان سعی کرد تا این مشکل را حل نماید، دستاوردهای وزارت دفاع در این حوزه چه بوده است؟

امیر خواجه فرد: سازمان صنایع هوایی طی چهار سال گذشته یک کار مهم انجام داد که نتیجه تست آن مثبت بود. یک هواپیمای توپولف را به هواپیمای آتش نشان تبدیل کردیم که برای نوع خاصی از آتش سوزی ها قابل استفاده است. البته بعضی اوقات آتش سوزی در یک دره رخ می دهد و باید گفت که هواپیمای توپولف قادر به خاموش کردن این نوع از آتش سوزی نیست و باید با استفاده از یک وسیله مناسب دیگر انجام گردد.

همت ما این بود که یک نمونه را اثبات فناوری کنیم و پس از آن نهاد های مسئول و مرتبط با موضوع پای کار بیایند تا این وسیله را سفارش بدهند. متاسفانه این فرآیند تکمیل نمی گردد که ناشی از اشکال مدیریتی و برنامه ریزی است و باید به شکل صحیح حل و فصل گردد. هنگامی که این چرخه تکمیل نمی گردد مردم این استنباط را دارند که ما هواپیمای اطفای حریق ساخته ایم پس می توانیم هر نوع آتش سوزی را خاموش کنیم. در صورتی که این موضوع صحیح نیست و باید این چرخه تکمیل گردد، اما نه در زمانی که آتش سوری رخ می دهد بلکه در شرایطی عادی باید به دنبال تحقق آن باشیم. این موضوع هم فقط با پیش بینی به موقع در شرایط عادی قابل حل است.

ما امروز یک ففرایند به عنوان نمونه ساخته ایم، اما مسئولان متولی این قضایا باید پای کار ساخت این موضوع بیایند و درخواست خود را برای خرید این هواپیما به ما ارائه بدهند و بگویند که به طور مثال به سه ففرایند دیگر احتیاج داریم. البته این هواپیما به یک یگان کاربر احتیاج دارد و مهم تر از آن بحث آموزش تیم پروازی این هواپیماست. ما بر روی آموزش گروه پروازی این هواپیما تاکید موکد داریم چراکه گروه پروازی هواپیمای توپولف باید بدانند که چگونه این هواپیما را در ارتفاع پایین راهنمایی نمایند.

این هواپیما به یک متولی احتیاج دارد تا این هواپیما را در استان های بحران خیز توزیع و مدیریت بحران را انجام دهد. اگر این زنجیره ها تکمیل گردد می توانیم اثرات مثبت این توانمندی علمی را به میدان عمل و کاربرد راهنمایی کنیم.

پهپاد فطرس در انتظار ثبت سفارش نیروهای مسلح است ، دو یا سه پهپاد را رونمایی می کنیم

آخرین دستاورد های سازمان صنایع هوایی نیرو های مسلح در حوزه پهپادی چه بوده است؟ از پهپاد فطرس چه خبر؟

امیر خواجه فرد: چندی قبل مسئولان ارشد نظامی کشورمان از جمله امیر سرتیپ دادرس جانشین فرمانده کل ارتش، امیر نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش و امیر خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش از پهپاد فطرس بازدید نموده و پرواز آن را که به صورت AUTO LANDING و AUTO TAKEOFF انجام شد مشاهده کردند. این پهپاد طول عظیمی دارد و فرود آمدن آن ها با خلبان مشکل است و باید با استفاده از یک سیستم مخصوص این کار را انجام می دادیم. از این پس قرار نیست کار خاص دیگری برای این پهپاد انجام دهیم. البته دفتر طراحی ما نسبت به بهینه سازی بیشتر آن فعالیت هایی را خواهد داشت.

نیرو های بهره بردار در حال ارزیابی خود از پهپاد فطرس هستند، چون ممکن است یک نیرو از این پهپاد با ماموریت شناسایی استفاده کند و دیگری هم به صورت رزمی و هواپیمای سیگنالی استفاده کند. یکی از ویژگی های بسیار خوب پهپاد فطرس قابلیت پیاده سازی انواع کاربری ها بر روی آن است. منتظر هستیم تا نیرو های بهره بردار سفارش های خود برای پهپاد فطرس را ثبت نموده و وارد فراوری آن شویم.

محصولات جدیدی نیز در حوزه پهپاد ها داریم که در زمان مناسب رونمایی خواهیم کرد. سبد محصولات ما در حوزه پهپادی کامل شده و پیشنهاد من به عنوان مسئول این است که تعداد سبد محصولات خود را بیشتر از این متنوع نکنیم و فقط به دنبال ارتقای کیفیت و قابلیت ها باشیم. البته ممکن است احساس کنیم که باید یک محصول دیگر نیز به این ناوگان اضافه گردد.

ما برای پهپاد های خود 12 نوع ماموریت تعریف نموده ایم که هر کدام از نیرو های مسلح چند عنوان از این ماموریت ها را برعهده دارند. بعضی نیرو ها هستند که همه این ماموریت ها را دارند پس باید همه محصولات را هم در اختیار داشته باشند. باید به این نکته هم اشاره کنم که ما صرفا به ساخت پهپاد توجه نمی کنیم بلکه اعتقاد داریم که پشتیبانی و تاکتیک های عملیاتی آن بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین برای اجرای پیروز آن ها باید بتوانیم از آن ها پشتیبانی کنیم.

قابلیت های جنگنده بومی قاهر را به نیروی کاربر معرفی خواهیم کرد ، توسعه فناوری یکی از اهداف فراوری جنگنده بومی قاهر

امیر جنگنده قاهر یکی از دستاورد های وزارت دفاع در حوزه رزم هوایی است، بسیاری منتظر هستند تا این جنگنده عملیاتی گردد. لطفا درباره آخرین تحولات این جنگنده بفرمائید .

امیر خواجه فرد: ما باید همواره واقعیت ها را به مردم بگوییم. بعضی اوقات احساس می کنم که مسئول یک پروژه فراموش می نماید یک حقیقت را درباره یک محصول بگوید و یا این حقیقت از قلم می افتد و در نتیجه یک برداشت غلط ایجاد می گردد. من در دوران مسئولیت خود با جزئیات هواپیمای قاهر آشنا شدم و پیش از آن در حد یک خبر این کار عظیم را پیگیری می کردم.

این یک پروژه عظیم است، علت آن هم این است که تعدادی از جوانان متخصص ما که سابقه کار طراحی هواپیما داشتند تصمیم گرفتند تا یک هواپیما را از صفر تا صد با رویکرد نسل های نوین هواپیما در جهان طراحی نمایند. اما در هیچ کشوری حتی کشور های پیشرو همه محصولات به خط فراوری نمی رسند و ما باید همان روز اول این موضوع را تبیین می کردیم که در حال توسعه فناوری هستیم. این کار در بسیاری از کشور ها رخ می دهد، شما می توانید انواع نمونه های اولیه جنگنده ها را در جهان مشاهده کنید. به طور مثال من در یکی از مطالعات خود یکی از کشور های پیشرو در جهان مشاهده کردم که در طول 40 سال، 540 نمونه اولیه ساخته شده بود که 50 یا 60 ففرایند از آن ها به خط فراوری رسیده است. حتی برای یک ماموریت 4 شرکت نمونه اولیه ساخته بودند که بعد از آزمایش یک نمونه از آن ها انتخاب شد.

به پروژه جنگنده قاهر ورود کردیم و این جنگنده حرف های خوبی در حوزه فناوری برای ارائه دارد. بعضی از قسمت های آن طراحی و فناوری خوبی دارد و بعضی دیگر از قسمت های آن منطبق با احتیاج مشتری نبوده است. طبیعی است که اکنون بعضی از قسمت های آن منطبق با احتیاج مشتری نباشد، ولی ما در سازمان صنایع هوایی یک مدت زمان برای آن پیش بینی نموده ایم و فعالیت های مربوط به آن در حال پیگیری است. در این مدت زمان قرار است تا آزمایش هایی انجام گردد و قابلیت های این هواپیما را به نیروی کاربر معرفی کنیم. البته ممکن است که یک نیروی کاربر آن را بپسندد و فراوری کنیم. در غیر این صورت ما از دانش فنی کسب شده از این محصول توسعه فن آوری در سایر پروژه های خودمان استفاده می کنیم.

خبرهای خوب رئیس سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح در سال 1400

برنامه های سال آینده سازمان صنایع هوایی برای سال 1400 چیست؟

امیر خواجه فرد: ما در سازمان هوایی نیرو های مسلح برای سال 1400 سعی نموده ایم تا در تمام حوزه ها محصول خوب داشته باشیم. در این زمینه سعی نموده ایم تا خط فراوری جنگنده کوثر را علاوه بر فشار های موجود فعال نگه داریم. در حوزه راه اندازی خط فراوری بالگرد صبا 248 قرار است تا بخش خصوصی را وارد این پروژه کنیم. حتی در بعضی استان ها مانند استان فارس هم قرار است تا در این پروژه وارد شده و مقداری از فراوری را در استان فارس انجام دهیم. در حوزه پهپادی نیز 2 یا 3 محصول مورد اشاره را در صورت اجازه رونمایی خواهیم کرد و فراوری انبوه سایر محصولات را ادامه می دهیم. در حوزه موتور نیز خبر های خوبی برای سال جاری داریم. همچنین فعالیت هایی را در حوزه ساخت هواپیمای سبک آموزشی انجام داده ایم که ان شاء الله اطلاع رسانی خواهیم کرد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1926

به "هواپیمای ترابری نظامی ایران 140 سال جاری رونمایی می گردد، تحویل 3 فروند جنگنده کوثر به نیروی هوایی ارتش، سبد محصولات پهپادی ما کامل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواپیمای ترابری نظامی ایران 140 سال جاری رونمایی می گردد، تحویل 3 فروند جنگنده کوثر به نیروی هوایی ارتش، سبد محصولات پهپادی ما کامل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید