خبرنگاران لاوروف: توافقنامه تجاری روسیه و سوریه سه ماه دیگر امضا می گردد

به گزارش کالارنا، تهران-خبرنگاران-وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای سوری خود در دمشق ابراز امیدواری کرد که توافقنامه تجاری میان روسیه و سوریه در جریان سفر آینده اش به دمشق در ماه دسامبر میلادی (سه ماه دیگر) به امضا برسد.

خبرنگاران لاوروف: توافقنامه تجاری روسیه و سوریه سه ماه دیگر امضا می گردد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین که این کنفرانس خبری را به صورت زنده پخش می کرد، سرگئی لاوروف گفت: اولویت های جدیدی برای سوریه مطرح است که در صدر آنها بازسازی این کشور و جلب حمایت بین المللی در این راستاست.

وی اضافه کرد: سفر ما به سوریه برای تقویت همکاری ها و روابط میان دو کشور در سایه تحولات جدید منطقه اجرا شده است.

لاوروف توضیح داد: مهمترین معینه در این مرحله این است که سوریه توانست با حمایت روسیه بر تروریسم خارجی که سعی داشت این کشور را نابود کند، پیروز گردد.

وزیر خارجه روسیه گفت: عملیات نابودی تروریسم در سوریه با حمایت روسیه ادامه دارد. ما در این سفر با بشار اسد رئیس جمهوری درباره اوضاع میدانی سوریه گفت وگو و تاکید نمودیم اولویت در این کشور یکپارچگی صفوف است.

لاوروف ادامه داد: بعضی از کشورهای خارجی از تحولات در سوریه ناراضی هستند و کوشش می نمایند به لحاظ مالی بر این کشور فشار بیاورند.

وی بر پایبندی روسیه بر حفظ حاکمیت سوریه و یکپارچگی آن و احترام به حق مردم سوریه در معین سرنوشت شان تاکید نمود.

لاوروف گفت: مسکو همه کوشش خود را برای دفاع از حاکمیت سوریه و استقلال تصمیم مردمش به عنوان کشوری مستقل به کار می برد.

وی با اشاره به نشست آستانه درباره سوریه، اضافه کرد: ما بر اساس آنچه رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه درباره سوریه به توافق رسیدند، در سوریه عمل می کنیم.

این مقام روسی ادامه داد: همه نتایج برآمده از نشست آستانه و توافق های بین مسکو و آنکارا بر وحدت و حفظ یکپارچگی اراضی سوریه تاکید دارد.

وی گفت: همکاری های میدانی ما با ترکیه در سوریه ادامه دارد و تفاهم های حاصل شده درباره ادلب از این طریق در حال اجرا است.

لاوروف درباره کمیته قانون اساسی سوریه نیز گفت: تدوین جدول زمانی معین برای فعالیت این کمیته غیرممکن است.

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه هم در این کنفرانس گفت: نتایجی که از کمیته آنالیز قانون اساسی به دست می آید توسط مردم مورد نظرسنجی قرار می گیرد.

وی تاکید نمود: هر کس که شرایط نامزدی در انتخابات سوریه را داشته باشد، حق دارد کاندید گردد.

وزیر خارجیه سوریه گفت: هرگونه توافقی که در تعارض با قانون اساسی سوریه باشد، تایید نخواهیم کرد.

المعلم گفت: روابط مالی میان روسیه و سوریه ارتباطی با روابط سیاسی ندارد بلکه طبق مصلحت دو ملت پیش می رود.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه که به دمشق سفر نموده است امروز دوشنبه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه ملاقات و گفت وگو کرد.

این نخستین سفر لاوروف به سوریه از فوریه 2012 تا به امروز است. این در حالی است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از شروع جنگ علیه تروریسم در سوریه اوایل سال 2020 به سوریه آمد و همچنین در سال 2017 نیز از پایگاه هوایی حمیمیم روسیه ملاقات کرد.

سفر لاوروف به دمشق در حالی اجرا شده که سوریه با بحران مالی شدیدی روبه رو است و با توجه به کاهش ارزش پولی این کشور نگرانی ها از تحریم های اخیر آمریکا علیه سوریه افزایش یافته است.

رئیس جمهوری سوریه پیشتر در ملاقات با یوری بوریسوف معاون نخست وزیر روسیه بر توجه و اهتمام دمشق جهت به ثمر نشستن سرمایه گذاری های روسیه در سوریه تاکید نمود.

روسیه یکی از مهمترین همپیمانان سوریه در کنار ایران از شروع جنگ در سوریه از سال 2011 است.

یوری بوریسوف معاون نخست وزیر روسیه ظهر دوشنبه در راس هیاتی از مقام های این کشور وارد دمشق پایتخت سوریه شد تا با سران سوریه درباره تقویت روابط دوجانبه در عرصه های مختلف گفت وگو کند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز که به صورت جداگانه وارد دمشق شد، معاون نخست وزیر این کشور را در سفر به سوریه همراهی می نماید.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1474

به "خبرنگاران لاوروف: توافقنامه تجاری روسیه و سوریه سه ماه دیگر امضا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران لاوروف: توافقنامه تجاری روسیه و سوریه سه ماه دیگر امضا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید