مکرون: برای دیدار ترامپ و روحانی کوشش می کنیم، ترامپ: ایران موشک بالستیک نداشته باشد

به گزارش کالارنا، فارس نوشت: رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور آمریکا گفت که مذاکرات گروه 7 درباره بسیاری از موضوعات سازنده بود و با وی به این توافق رسیدیم که ایران باید به برجام پایبند باشد.

مکرون: برای دیدار ترامپ و روحانی کوشش می کنیم، ترامپ: ایران موشک بالستیک نداشته باشد

بعد از سخنان امروز روحانی مبنی بر اینکه اگر من بدانم در جلسه ای با کسی ملاقات کنم، مشکل کشورم حل می گردد، دریغ نمی کنم رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور آمریکا گفت :برای دیدار ترامپ و روحانی کوشش می کنیم.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت که مذاکرات گروه 7 درباره بسیاری از موضوعات سازنده بود.رئیس جمهور فرانسه در ادامه این کنفرانس خبری گفت که وی برای دیدار حسن روحانی رئیس جمهور ایران و ترامپ طی هفته های آینده کوشش خواهد نمود.

رئیس جمهور فرانسه افزود که روحانی در راستای منافع کشورش آماده دیدار با هر رهبر سیاسی است و اگر رئیس جمهور ایران و ترامپ با یکدیگر دیدار نمایند دستیابی به یک توافق ممکن است و در این زمینه نیز با روحانی گفت وگو نموده است.

ماکرون همچنین گفت که وی با رئیس جمهور آمریکا موافق است که ایران هرگز نباید به سلاح هسته ای دست پیدا کند.وی افزود که تحریم های آمریکا پیامدهای زیادی برای اقتصاد ایران به همراه داشته و همین موضوع باعث افزایش فشارها علیه این کشور شده است.

رئیس جمهور فرانسه گفت که در جریان برگزاری نشست سران گروه 7 به ترامپ قصد خود برای دعوت از ظریف را بیان کرد و این ایده فرانسه بود که ایران را برای مذاکره مجدد دعوت کند اما این اقدام به نمایندگی از آمریکا نبوده است.

ترامپ نیز در ابتدای این کنفرانس خبری با اشاره به این موضوع که شاهد نشست واقعا پیروز سران گروه 7 بودیم، گفت: اگر بخواهیم کلمه ای درباره این نشست به خصوص مطرح کنیم باید بگوییم که شاهد اتحاد بودیم.وی گفت که نشست سران گروه هفت سال جاری گام بزرگ رو به بالا بوده و نشست سال گذشته نیز خوب بوده است.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه کنفرانس خبری خود به موضوع ایران پرداخت و مدعی شد که ایران حامی تروریسم در دنیا است. وی در ادامه گفت که به دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم بلکه به دنبال دستیابی به تضمینی هستیم که ایران به سلاح هسته ای دست پیدا نکند و موشک های بالستیک نداشته باشد و توافق طولانی مدت تری با ایران داشته باشیم.

رئیس جمهور آمریکا افزود در صورتی که شرایط مناسب باشد با رئیس جمهور ایران دیدار خواهد نمود اما وی با این حال تهدید کرد در صورتی که ایران به دنبال سلاح هسته ای باشد، با قدرتی شدید روبرو خواهد شد و گزینه دیگری نخواهیم داشت.

ترامپ گفت که ایران می تواند کشور فوق العاده ای باشد اما این موضوع بدون سلاح هسته ای ممکن خواهد بود.رئیس جمهور آمریکا در ادامه با ادعای اینکه تهران طی دو سال گذشته تغییر نموده، ایران و کره شمالی را با یکدیگر مقایسه کرد و گفت که هر دو کشور پتانسیل های مالی چشمگیری دارند.

ترامپ در ادامه با اشاره به این موضوع که مردم ایران، مردم بزرگی هستند مدعی شد که نمی خواهد شاهد سختی کشیدن آنها به دلیل تحریم ها باشد و از نظر موقعیت ایران در منطقه پر تنشی واقع شده است اما این پتانسیل وجود دارد که به منطقه زیبایی تبدیل گردد.وی افزود که با این موضوع موافق نیست که به ایران پولی پرداخت گردد و آمریکا به آنها پرداختی انجام نخواهد داد.

ترامپ در ادامه گفت که کشورهای متعددی به ایران یک خط اعتباری کوتاه مدت در مقابل فروش نفت ، خواهند داد تا امور خود را اداره کند.رئیس جمهور آمریکا گفت که وی آقای روحانی را نمی شناسد ولی فکر می نماید که ایران بخواهد این وضعیت بهبود پیدا کند.ترامپ افزود: وضعیت مالی ایران بسیار بد بوده و تحریم ها کارساز بوده اند و شانس زیادی برای توافق با ایران وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ای بی سی نیوز درباره احتمال دیدار با رئیس جمهور ایران گفت فکر می کنم که وی خواهان دیدار باشد. من فکر می کنم که آنها خواهان آن هستند که اوضاع هموار گردد. ترامپ بار دیگر با بد توصیف کردن برجام گفت که به دنبال دستیابی به توافق هسته ای با ایران است که متفاوت با توافقی باشد که اوباما با ایران بدان دست یافت.

رئیس جمهور آمریکا همچنین با تاکید بر اینکه چینی ها به دنبال توافق با آمریکا بر سر مسائل تجاری هستند، به احتمال دعوت از ودلادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به نشست بعدی سران گروه هفت که در آمریکا برگزار خواهد شد، اشاره نمود.

وی با سرزنش اوباما به دلیل اجازه دادن به روسیه برای الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، گفت: من قطعا وی (پوتین) را دعوت خواهم کرد.

ترامپ در بخش دیگری از کنفرانس خبری خود به جنگ تجاری میان آمریکا و چین اشاره نمود و گفت که چین هیچ گزینه های برای مقابله با فشارهای آمریکا در اختیار ندارد.وی مدعی شد که چین صمیمانه به دنبال دستیابی به توافقی با آمریکا است و تماس های زیادی میان آمریکا و چین درباره توافق تجاری تبادل شده است. ترامپ به یک خبر اشاره نمود و گفت شنیده است که لیو هی معاون رئیس جمهور چین بیان کردکه پکن در فضایی آرامی به دنبال حل منازعه تجاری خود با آمریکا است.

ماکرون نیز در بخشی از این کنفرانس خبری گفت که وی و ترامپ درباره توافق بسیار خوبی در مورد حل موضوع مالیات بر شرکت های فناوری آمریکایی دست یافته اند.

ترامپ پیشتر با احمق توصیف کردن ماکرون به دلیل تصمیم فرانسه برای اعمال مالیات بر شرکت های فناوری آمریکایی گفته بود که با این اقدام مقابله خواهد نمود. وی در بخشی از کنفرانس خبری خود گفت که یک هوادار محیط زیست بوده و بهترین رئیس جمهور در این زمینه است و مردم نمی توانند این موضوع را درک نمایند.

ترامپ در حالی مدعی حمایت از محیط زیست است که در نشست سران گروه 7 زمانی که درباره گفت وگوها درباره تغییرات آب و هوایی شروع شد وی محل مذاکرات را ترک کرد.

رئیس جمهور آمریکا و زمانی که خبرنگار سی ان ان از وی پرسید که آیا به تغییرات آب و هوایی اعتقادی دارد، بدون پاسخ دادن به خبرنگار سی ان ان کنفرانس خبری را ترک کرد.ترامپ پیشتر نیز نقدها بسیار شدیدی از سی ان ان، نیویورک تایمز و واشنگتن تایمز انجام داده بود و از آنها با عنوان رسانه های جعلی یاد نموده بود.

ماکرون نیز در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی پرسیده بود آیا از جنگ تجاری ترامپ با چین نگران است، گفت: چیزی که برای اقتصاد دنیا بد بوده بلاتکلیفی است و هر چه سریعتر توافقی حاصل گردد، سریعتر بلاتکلیفی از بین خواهد رفت.

رئیس جمهور آمریکا در بخشی از کنفرانس خبری خود به توافق تجاری با اتحادیه اروپا اشاره نمود و گفت آمریکا به توافق تجاری با اتحادیه اروپا بسیار نزدیک است چون آنها نمی خواهند که شاهد اعمال تعرفه بر کالاهای خود باشند.

ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود به روابط خوب خود با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی اشاره نمود و گفت که این روابط تا حدی خوب است که حتی ملانیا، همسرش نیز به خوبی به این موضوع رسیده است.

شبکه خبری سی بی اس نیوز نوشت ترامپ در حالی مدعی شده که ملانیا به روابط خوب وی با کیم جونگ اون پی برده که در هیچکدام از دیدارهایش با رهبر کره شمالی، همسرش حضور نداشته است.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 612

به "مکرون: برای دیدار ترامپ و روحانی کوشش می کنیم، ترامپ: ایران موشک بالستیک نداشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکرون: برای دیدار ترامپ و روحانی کوشش می کنیم، ترامپ: ایران موشک بالستیک نداشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید