خداحافظی با بنیان گذار صنایع ریخته گری

به گزارش کالارنا، علی اصغر حاجی بابا فعال صاحب نام بخش خصوصی که به عنوان بنیانگذار صنعت فروآلیاژ و ریخته گری شهرت داشت، چشم از جهان فروبست.

خداحافظی با بنیان گذار صنایع ریخته گری

او که از کارآفرینان فعال در حوزه فولاد آلیاژی است، از دهه 1340 فعالیت خود را در صنعت فولاد آغاز کرد و فصل جدیدی برای صنعت ایران رقم زد.

حاجی بابا متولد سال 1310 بود و از همان دوران کودکی کار خود با حلاجی و لحاف دوزی آغاز کرد. او به کسب و کار مستقل رسید و از کار با پنبه به فعالیت صنعتی روی آورد. آن هم صنعتی که با فولاد و آتش سرو کار دارد. صنعت ریخته گری و فروآلیاژ ایران مدیون تلاش های مردی است که یک لحظه از پای نایستاد و در جهت پیشرفت اقتصاد صنعتی ایران ناامید نشد. حاجی بابا در جریان زندگی پرتلاطم و پر از فرازونشیب خود توانست راه کسب و کار شخصی خود را در صنعت پیدا کند و حرفه خود را به همراه خانواده توسعه دهد تا جایی که او را بنیان گذار صنعت ریخته گری و فروآلیاژ ایران نامیده اند.

علی اصغر حاجی بابا در طول عمر خود به غیر از توسعه فعالیت های اقتصادی و راه اندازی مجموعه های صنعتی که از او یک کارآفرین صاحب نام ساخته بود، به فعالیت های مدنی و اجتماعی نیز می پرداخت. فعالیت های مبارزاتی او در جریان کودتای 28 مرداد و پس از آن در روزهای پرالتهاب مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی از او یک کنشگر اجتماعی ساخته بود تا جایی که در جریان ترور حسنعلی منصور از سوی محمد بخارایی به عنوان شاگرد آهن فروشی، پای او نیز به میان آمده بود و در روزنامه ها نام او را به عنوان یکی از مظنونین آورده بودند. همین موضوع باعث شد که حتی از اعدام او سخن به میان آید اما به سختی فراوان پیروز شد اثبات کند که در این ماجرا نقشی نداشته و از اعدام بگریزد.

تابستان سال 1395 فیلم پنبه تا آتش که مستندی از زندگی علی اصغر حاجی بابا است، در اتاق ایران رونمایی شد و این صنعت گر کارآفرین در این مراسم از سوی رئیس مجلس بخش خصوصی مورد تقدیر قرار گرفت.

فیلم پنبه تا آتش اولین فیلم از مجموعه کارستان است که از سوی رخشان بنی اعتماد و مجتبی میرتهماسب برای روایت زندگی کارآفرینان برتر ایران تهیه شده است. این فیلم روایت زندگی و تلاش بی وقفه علی اصغر حاجی بابا در کوران کار، مبارزات سیاسی، مسائل اقتصادی و موانع اجتماعی گوناگون از زبان خود ایشان، نزدیکان و همکارانش است.

علی اصغر حاجی بابا که یکی از بازرگانان مهم آهن بود، در سال 1342 شرکت پارس متال را به امید این که وطن به سوی صنعتی شدن گام بردارد تاسیس کرد و سپس در سال 1348 به تاسیس شرکت شوفاژ کار ایران همت گماشت.

او کارشناس مدیریت صنایع بود و در این رشته ها مهارت بسیار به دست آورده بود در اسفندماه سال 1357 او را به سمت عضو هیات مدیره کمپانی ایران ناسیونال انتخاب کردند. حاجی بابا که در سال 1361 نیز شرکت فروسیلیس ایران را تاسیس کرد. وی مدت ها نیز عضو شورای مشورتی وزیر صنایع و معادن بود.

حاجی بابا علاوه بر نیابت ریاست اتاق بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان و چهار دوره عضویت در هیات نمایندگان اتاق تهران و ایران از اعضای اتاق های ایران و بلژیک و اتاق ایران و آلمان نیز بوده است.

عضویت، نیابت و ریاست هیات مدیره انجمن مدیران صنایع، ریاست هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنایع فروآلیاژ، ریاست هیات مدیره صندوق توسعه صادرات صنعتی ـ معدنی و خدمات مهندسی، عضویت در انجمن صنایع ریخته گری و عضویت در جامعه ریخته گران ایران نیز بخشی از فعالیت های تشکل گرایانه او در میادین بخش خصوصی بوده است.

بخشی از فیلم پنبه تا آتش

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 1314

به "خداحافظی با بنیان گذار صنایع ریخته گری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خداحافظی با بنیان گذار صنایع ریخته گری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید