راهنمای خرید هدفون بی سیم (Wireless Headphone)

به گزارش کالارنا، می‌دانیم که مزیت اصلی هدفون بی سیم (Wireless Headphone) آزادی عمل بیشتر می‌باشد. این هدفون ها با ویژگی‌های متفاوت و برخوردار از فناوری‌های مختلف عرضه می‌گردند که هر کدام ضعف‌ها و نقاط قوت خود را دارند، در ادامه این مقاله به شرح بیشتری در این مورد خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید هدفون بی سیم (Wireless Headphone)

چرا هدفون بی سیم (Wireless Headphone)؟

عموما هدفون وایرلس به دو دسته کلی تقسیم می‌گردد:

 • هدفون بلوتوث برای کسانی که مایلند در حین حرکت و در همه جا به موسیقی گوش دهند.
 • هدفون رادیو فرکانس (RF) و مادون قرمز (IR) که بیشتر مناسب تماشای تلویزیون و گوش دادن موسیقی در خانه هستند.

افرادی که هدفون بلوتوث را برای استفاده پرتابل انتخاب می‌کنند، تمایل دارند تمرکز کمتری بر کیفیت صدا داشته باشند و بیشتر به دنبال رهایی از شر سیم‌ها هنگام فعالیت‌هایی مانند ورزش هستند. البته حتما نیاز نیست که شما یک ستاره المپیکی باشید تا به دنبال خرید چنین هدفون هایی بروید. بسیاری از مسافران درون شهری هم از عدم وجود سیم در این هدفون ها لذت برده و دائما آن را به همراه دارند. هدفون های رادیو فرکانس و مادون قرمز معمولا برای استفاده در خانه تولید شده‌اند (به دلیل نیاز به فرستنده) و دامنه برد بیشتری نسبت به نمونه‌های بلوتوث دارند و البته کیفیت‌شان هم بالاتر است. آنها معمولا بزرگ و سنگین بوده و به همراه خود یک پایه مرکزی یا دستگاه انتقال دهنده دارند که با نیروی برق خانگی کار می‌کند. تمامی هدفون های بیسیم به باتری نیاز دارند و اغلب آنها از باتری قابل تعویض بهره می‌برند.

انواع هدفون بی سیم

هدفون بلوتوث (برای کاربردهای پرتابل)

از زمانی که Bluetooth A2DP در موبایل‌ها مورد پشتیبانی قرار گرفت، شرکت‌های تولیدکننده هدفون و هدست (هدفون + میکروفون) به سراغ محصولات استریو ویژه موسیقی رفتند. امروزه می‌توانید هدفون های بلوتوث فراوانی را بازار بیابید که تولید شرکت‌های غول‌پیکری همچون جبرا و سنهایزر هستند. هدفون بلوتوث به دو شکل درون گوشی و روی گوشی عرضه می‌گردد و البته معمولا از مدل‌های سیم دار عادی‌شان سنگین‌تر هستند. باتری‌ها (درونی یا قابل تعویض) و مدار الکترونیکی در اینجا مقصر اصلی داستان افزایش وزن هستند. برخی هدفون های بلوتوث هم با فناوری تولید می‌شوند که apt-X نام دارد و به آنها اجازه می‌دهد موسیقی را با bitrate بالاتری منتقل نماید و کیفیتی نزدیک به سی‌دی‌های صوتی را فراهم آورند. این فناوری هم‌اکنون در بسیاری از اسمارت‌فون‌های رده بالای بازار مورد استفاده قرار گرفته است و البته با دانگل ویژه‌ای می‌توان آن را به برخی دستگاه‌ها اضافه نمود.

مزایای هدفون بلوتوث

 • قابل حمل و بسیار مناسب برای تمرینات ورزشی و سفرهای درون شهری
 • تنوع بسیار زیاد در اندازه و طراحی
 • بسیاری از مدل‌ها با باتری درونی قابل شارژ عرضه می‌شوند
 • اغلب مدل‌ها به عنوان هندزفری موبایل هم قابل استفاده‌اند

معایب هدفون بلوتوث

 • هدفون های بلوتوث A2DP معمولی دامنه دینامیکی چندان مناسب و صدای سرزنده‌ای ندارند
 • بسیاری از نمونه‌ها قبل از شارژ دوباره، حداکثر ۱۰ ساعت شما را همراهی می‌نمایند
 • به نسبت کیفیت صدایی که فراهم می‌آورند، گرانقیمت می‌باشند

هدفون بلوتوث مناسب برای: علاقمندان به فعالیت‌های ورزشی، مسافرت‌های درون شهری و کسانی که مایلند از شر کابل‌ها خلاص شوند.

هدفون رادیوفرکانس و مادون قرمز (برای کاربردهای خانگی)

هدفون هایی که برای مصارف خانگی تولید می‌گردند، اندکی گرایش به سمت اندازه‌های بزرگتر دارند و از فناوری‌های متفاوتی هم بهره گرفته‌اند تا کیفیت صدای بهتری را فراهم آورند. دو فناوری اصلی که در این هدفون های روی‌گوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، رادیو فرکانس (RF) و مادون قرمز (IR) می‌باشد که با آن می‌توان صدا را با کیفیت بالاتری نسبت به استاندارد بلوتوث منتقل نمود و آن را تا فاصله طولانی‌تری ارسال کرد. این هدفون ها برای استفاده‌های طولانی‌مدت و شنیدن آهنگ‌ها یا ویدیهای طولانی، بسیار راحت‌تر از رقبای بلوتوثی خود می‌باشند و البته امکان اتصال بسیار مناسب‌تری را برای‌تان فراهم می‌آورند. زیرا تقریبا می‌توان آنها را به تمامی ابزارهای چند رسانه‌ای خانه (مثل تلویزیون و پخش‌کننده‌ها)‌ وصل کرد. البته کیفیت صدای هدفون های RF و IR بستگی کامل به موقعیت شما نسبت به پایه اصلی دستگاه، موانع سر راه و فاصله تان با آن دارد. می‌توانید نگاهی گذرا به این دو فناوری از نظر قابلیت استفاده و کیفیت داشته باشید:

هدفون رادیو فرکانس (RF)

 • میزان تداخل: متوسط/ زیاد
 • کارکردن از پشت موانع و دیوارها: بله
 • فاصله انتقال: تا 100 متر

هدفون مادون قرمز (IR)

 • میزان تداخل: کم
 • کارکردن از پشت موانع و دیوارها: خیر
 • فاصله انتقال: تقریبا 10 متر

توجه داشته باشید در حالی که هر دو، از شیوه انتقال صدای کیفیت بالایی استفاده می‌کنند، برخی تکنیک‌های اختصاصی رادیو فرکانس می‌توانند کیفیت صدا را بهبود بخشند. برای مثال Kleer یک استاندارد رادیو فرکانس بیسیم در اختیار دارد که صدای با کیفیت بالا را منتقل می‌نماید. یا اینکه سنهایزر در آخرین سری از هدفون بیسیم RS 220 خود از استاندارد انتقال رادیو فرکانس بدون فشرده‌سازی DSSS بهره گرفته که سرزندگی بیشتری به صدا می‌بخشد.

مزایای هدفون رادیوفرکانس و مادون قرمز

 • مدل‌های رده بالا کیفیت صدایی را پیشکش می‌نمایند که غیر قابل تشخیص از رقبای سیمی شان است
 • مدل‌های رده پایین RF و IR می‌توانند بسیار به صرفه باشند
 • عمر باتری آنها خوب است و معمولا بیش از ۲۰ ساعت شما را همراهی می‌نمایند

معایب هدفون رادیوفرکانس و مادون قرمز

 • سنگین‌تر از نمونه‌های سیمی هستند
 • تنها مدل‌های گرانقیمت قابل شارژ هستند
 • کیفیت صدا در مدل‌های ارزان‌تر ممکن است خیلی خوب نباشد

هدفون رادیوفرکانس و مادون قرمز مناسب برای: تماشای تلویزیون یا گوش دادن به موسیقی در خانه بدون اینکه مزاحم دیگران شوید.

برخی مشکلات هدفون بیسیم

چرا همه از هدفون بیسیم استفاده نمی‌کنند؟ این محصولات راحت هستند، کیفیت صدای خوبی دارند و چندان گران‌تر از هدفون های سیمی نیستند. خب این موضوع چند دلیل می تواند داشته باشد: پس از مدتی که از هدفون های بلوتوث قابل حمل استفاده کنیم، متوجه می‌شویم که سطح صدای آنها کمی پایین است و کیفیت صدا هم با جزئیات کمتری از هم رده‌های سیمی همراه است و البته کمی تداخل و نویز را هم باید تحمل نمایید. مدل‌های مجهز به apt-X، همچون سنهایزر MM 550-X وفاداری بیشتری به موسیقی اصلی دارند، اما جایگزین‌های سیمی با همین قیمت، باز هم صدای شان کمی بهتر است، علاوه بر این به لطف عمر باتری کمتر از ۱۰ ساعت این هدفون ها، مرتبا باید مراقب اتمام شارژ آنها هم باشیم. هدفون های RF و IR ویژه مصارف خانگی به شکل منصفانه‌ای، کیفیت صدای بسیار بهتری دارند. به خصوص هنگامی که از مدل‌هایی استفاده می‌کنید که از استانداردهای انتقال صدا با فشردگی کمتر پشتیبانی می‌نمایند وضعیت بهتر هم می‌شود. این هدفون ها همچنین به طرفداران صدا و تصویر خانگی اجازه می‌دهند که از تجربه سرگرمی‌های کاملا شخصی‌شان روی سیستم سینمای خانگی لذت ببرند و البته هیچ مزاحمی برای دیگر اعضای خانواده ایجاد نکنند. به طور عمومی، تمامی تکنولوژی‌های بیسیم مستعد تداخل هستند. اگر چه برخی هدفون ها ممکن است بیشتر از بقیه با این مشکل درگیر باشند.

نکاتی جهت استفاده بهتر از هدفون بی سیم

 • به خاطر داشته باشید هرگاه توانستید، آنها را شارژ کنید: اگر چه هدفون های RF و IR خانگی عمر باتری قابل توجهی دارند، اما هدفون های بلوتوث به طور متوسط بیش از ۸ ساعت نمی‌توانند زنده بمانند. پس به خاطر داشته باشید هرگاه که می‌توانید، باتری ها را شارژ کنید تا مدت زمان بیشتری از موسیقی لذت ببرید.
 • هدفون های بلوتوث برای مکالمه موبایل هم عالی هستند: اغلب هدفون های بلوتوث قابل حمل به گونه‌ای ساخته شده‌اند که امکان تماس تلفنی هندزفری را هم امکان‌پذیر می‌نمایند. هنگام خرید به دنبال مدلی باشید که از پروفایل هندز فری (HFP) و پروفایل هدست (HSP) هم پشتیبانی نماید.
 • آنها را زمین نزنید: در حالی که یک سقوط کوچک ممکن است در هدفون های معمولی مشکلی را پیش نیاورد، تمامی هدفون های وایرلس دارای مدارهای الکترونیکی درونی هستند که احتمالا در برابر سقوط جان سالم به در نخواهند برد.
 • هدست بی سیم ویژه بازی هم تولید شده است: اگر شما بیشتر وقت‌تان را به جای گوش دادن به موسیقی، مشغول بازی‌های نقش آفرینی مورد علاقه‌تان هستید، شاید بهتر باشد به دنبال یک هدست بیسیم ویژه بازی بگردید. چنین گجتی را می‌توانید در میان محصولات Logitech و Creative و Razer بیابید. برخی از آنها حتی قابلیت شبیه‌سازی صدای محیطی را هم دارند.
انتشار: 19 آبان 1396 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: kalarena.com شناسه مطلب: 62

به "راهنمای خرید هدفون بی سیم (Wireless Headphone)" امتیاز دهید

5 کاربر به "راهنمای خرید هدفون بی سیم (Wireless Headphone)" امتیاز داده اند | 4.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید هدفون بی سیم (Wireless Headphone)"

2 دیدگاه

حسین19 آبان 1396

من ازشما درخواست خرید یک عدد هدفون بیسیم مینمایم.

پاسخ به حسین

وحید19 آبان 1396

ممنون..مفید بود....اگر در کنار این پست ها چند مدل از هر نوع هم معرفی کنید کاربردی تر میشه.با تشکر

پاسخ به وحید
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید